بزرگترین رسوایی دارویی فرانسه

کد بلاگ : #5559
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 مهر 1398 16:01
تعداد بازدید کننده : 269
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بزرگترین رسوایی دارویی فرانسه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بزرگترین شرکت داروسازی در فرانسه موسوم به Servier (سروییه)، به پنهان کردن عوارض جانبی داروی کشنده مدی‌اِیتور(Mediator) که مصرف آن به شکل گسترده‌ای تجویز شده، متهم شده‌ است.

روزنامه گاردین، در روز اول مهرماه ۱۳۹۸، گزارشی را در مورد بزرگترین رسوایی‌های فرانسه در زمینه صنعت داروسازی منتشر کرد. تحقیقات در مورد یکی از بزرگترین رسوایی‌ها در حوزه مراقبت‌های درمانی و سلامتی در فرانسه آغاز شده است. در این بررسی‌ آزمایشاتی روی نوعی داروی کاهش وزن انجام می‌شود که گفته شده تاکنون به فوت ۲۰۰۰ نفر و آسیب‌دیدگی تعدادی دیگر منجر شده‌ است. بزرگترین شرکت داروسازی در فرانسه موسوم به Servier (سروییه)، به پنهان کردن عوارض جانبی داروی کشنده مدی‌اِیتور(Mediator) که مصرف آن به شکل گسترده‌ای تجویز شده، متهم شده‌ است و دادگاهی در فرانسه به‌دنبال مصرف مردم این کشور از این دارو و آسیب‌دیدگی جدی آنها، محاکمه این شرکت دارویی را آغاز کرده است.
قرص مدی‌اِیتور، یک مشتق آمفتامین است که مصرف آن به بیماران دیابتی که اضافه وزن دارند توصیه می‌شود. اما اغلب به‌عنوان کاهش‌دهنده وزن برای زنان سالم نیز تجویز شده است. همچنین این دارو توسط پزشکان به زنان سالم هم توصیه گردیده تا مانع از اضافه وزن در آنان شود. روزنامه گاردین در ادامه این گزارش آورده است که بین سال‌های ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۹ میلادی، ۵ میلیون نفر از شهروندان فرانسوی از این دارو مصرف کرده‎اند، در حالی که این قرص‌هایِ توزیع شده، مشکوک به ایجاد عوارضی، همچون نارسایی قلبی و ریوی بوده‌اند. قابل ذکر است که وزارت بهداشت فرانسه اعلام کرده است که دست¬کم ۵۰۰ نفر به‌دلیل مصرف این دارو دچار مشکلات دریچه قلب شده و جان خود را از دست داده‌اند. اما این در حالی است که پزشکان می‌گویند آمار اعلام شده نزدیک به ۲۰۰۰ مصرف‌کننده بوده است. همچنین هزاران نفر نیز پس از مصرف این داروها دچار برخی از ناتوانی‌های جسمی شده‌اند.
قصد دادگاه از محاکمه این است که مشخص شود شرکت دارویی سروییه، چرا و چگونه موفق به توزیع طولانی‌ مدت این داروی پرخطر و مرگبار شده است. وکلای پرونده با توجه به مستندات، استدلال می‌کنند که شرکت مزبور عمدا بیماران را برای سالهای متمادی گمراه نموده و این امر باعث کسب منافع مالی دست‌کم یک میلیارد یورویی از فروش داروی مذبور برای آنها شده است. این هشدار از سوی ایرنه فراخون، پزشک متخصص ریه از بیمارستان بریتانی، در سال ۲۰۰۷، پس از ارزیابی سوابق بیماران و ارتباطِ بین قرص‌های مدی‌اِیتور و آسیب‌های جدی قلبی و ریوی داده شده بود. در کیفرخواست ششصد و هفتاد و هفت صفحه‌ای فرانسه، دادرسان اعلام کردند که شرکت سروییه، “از سال‌های ۱۹۷۰ آگاهانه ویژگی‌های واقعی دارو و مطالعات دارویی که نتیجه‌اش برضد محصول بوده را پنهان کرده ” و مرتکب کلاهبرداری طولانی مدت شده است. گفتنی است که این پرونده رسوایی دارویی ۲۱ متهم و بیش از ۲۶۰۰ شاکی دارد و بررسی آن ۶ ماه به ‌طول می‌انجامد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

https://www.theguardian.com/world/2019/sep/23/trial-over-weight-loss-pill-behind-up-to-2000-deaths-to-start-in-france

“ بزرگترین رسوایی دارویی فرانسه ”