عربستان برای حمله به یمن از بمب‌های ساخت آمریکا استفاده می‌کند

کد بلاگ : #5547
تاریخ انتشار : دوشنبه, 15 مهر 1398 15:44
تعداد بازدید کننده : 317
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عربستان برای حمله به یمن از بمب‌های ساخت آمریکا...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
از مارس ۲۰۱۵ تاکنون، محققان عفو بین‌الملل در خصوص ده‌ها مورد حمله هوایی نیروهای ائتلاف تحقیق کرده‌اند و به‌طور مکرر بقایای مهمات ساخت آمریکا را کشف و شناسایی کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل، در ۴ مهرماه ۱۳۹۸، گزارشی را منتشر کرد که در آن به استفاده از بمب‌های ساخت ایالات‌متحده در حملات مرگبار علیه غیرنظامیان یمنی اشاره شده است. عفو بین‌الملل در این گزارش به حملات عربستان سعودی به یک منزل مسکونی در استان تعز در یمن اشاره کرد و تاکید کرده است که مهمات استفاده شده در این حملات که در ماه ژوئن سال جاری میلادی استفاده شده است ساخت آمریکا بوده و در این حمله ۶ غیرنظامی کشته شده‌اند که از جمله آنها سه کودک ۶، ۹ و ۱۲ ساله بوده‌اند. بمب‌های هدایت شده با لیزر که توسط شرکت آمریکایی Raytheon ساخته شده و در این حمله مورد استفاده قرار گرفته است، آخرین مدرک و سندی است مبنی بر این‌که ایالات متحده آمریکا سلاح‌هایی را به عربستان ارسال می‌کند. این حملاتی که انجام می‌شود منجر به نقض جدی قوانین بین‌المللی حقوق بشر و بشردوستانه است.
راشا محامد، محقق عفو بین‌الملل گفته است: “ این مسئله غیرقابل تحمل و غیرقابل تصور بوده است که ایالات متحده همچنان در حال تغذیه تسلیحات در درگیری ویرانگر یمن است”. “با وجود شواهد و مدارک بسیار که نشان می‌دهد ائتلاف به رهبری عربستان و امارات بارها مرتکب نقض جدی در قوانین بین‌المللی از جمله جنایات جنگی احتمالی شده‌اند، متاسفانه هنوز ایالات متحده و سایر کشورهای تامین‌کننده اسلحه مانند انگلیس و فرانسه از مشکلات، درد و رنج غیرنظامیان یمن که ناشی از فروش تسلیحات به این کشور است، متاثر نشده‌اند”. عفو بین‌الملل با دو عضو خانواده و دو ساکن محلی از جمله دو شاهد این حمله صحبت کرده است. این سازمان همچنین تصاویر ماهواره‌ای و عکس‌ها و فیلم‌های به‌دست آمده از این حملات را مورد بررسی قرار داده تا صحت گزارش‌های این شاهدان را تایید کند. کارشناس تسلیحاتی این سازمان عکس‌هایی از بقایای تسلیحات را که از محل حمله توسط اعضای خانواده بیرون کشیده شده بود را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و توانست با استفاده از داده‌های روی آن مشخص کند که مهمات به کار رفته بمب‌های دویست و پنجاه کیلوگرمی GBU-12 Paveway II ساخت آمریکا است.
از مارس ۲۰۱۵ تاکنون، محققان عفو بین‌الملل در خصوص ده‌ها مورد حمله هوایی نیروهای ائتلاف تحقیق کرده‌اند و به‌طور مکرر بقایای مهمات ساخت آمریکا را کشف و شناسایی کرده‌اند. راشا محامد:" این حمله بار دیگر بر ضرورت تحریم کامل تسلیحاتی که ممکن است هر یک از طرفین درگیر در جنگ یمن از آنها استفاده کنند، تاکید می‌کند." وی در ادامه گفته است: “موارد جدی از نقض قوانین بین‌الملل زیر نظر ما همچنان رخ می‌دهد، ضروری است که نهادهای تحقیق به خصوص گروه موسوم به کارشناسان برجسته وابسته به سازمان ملل اختیار کامل داشته باشند تا این موارد نقض را مستندسازی و ارسال کنند. کشورهای صادر‌کننده سلاح نمی‌توانند وانمود کنند که از خطرات ناشی از انتقال این تسلیحات به طرف‌های درگیر که به صورت سیستماتیک در حال نقض قوانین بین‌المللی هستند چیزی نمی‌دانند. هدایت عمدی حملات علیه غیرنظامیان و مراکز غیرنظامی، حملات بی‌رحمانه و نامتناسبی که غیرنظامیان را کشته و یا زخمی کند، جنایات جنگی است.” “به گفته وی، فروش عمدی این تسلیحات که ائتلاف تحت رهبری عربستان با آن‌ها بارها قوانین بین‌الملل را در زمینه حقوق بشر و بشردوستانه نقض می‌کنند، به آن معنا است که آمریکا همراه با انگلیس و فرانسه نیز مسئول این اقدامات هستند”.
گفتنی است گزارش اخیر گروه کارشناسان برجسته درباره یمن (A/HRC/42/CRP.1*) در اجلاس چهل و دوم ، که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد آن را تشکیل داده است نشان می‌دهد که الگوهای مکرر حملات هوایی ائتلاف بسیار مشکوک است و “تردید فراوانی در انطباق این حملات با اصول اولیه قوانین بشردوستانه بین‌المللی” ایجاد می‌کند. در این گزارش تعدای از نقض‌ها و سوء‌استفاده‌های جدی از سوی طرف‌های درگیری در جنگ یمن به ثبت رسیده است. سازمان ملل متحد تخمین زده است تا پایان سال جاری بیش از ۲۳۳ هزار یمنی جان خود را در این بحران از دست خواهند داد.
بر اساس گزارش آژانس همکاری دفاعی، دولت آمریکا در سال ۲۰۱۵ مجاز به فروش ۶ هزار و ۱۲۰ بمب هدایت‌شونده Paveway به عربستان سعودی بوده است. در ماه مه ۲۰۱۹، دانالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده با نادیده گرفتن کنگره، اجازه فروش بیشتر تعداد بیشتری از بمب‌ها را به عربستان سعودی و امارات متحده عربی صادر کرده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

۱- https://www.ohchr.org/Documents/HRBodies/HRCouncil/GEE-Yemen/A_HRC_42_CRP_1.PDF
۲- https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/oct/03/yemen-airstrikes-saudi-arabia-mbs-us
۳- https://www.amnesty.org/en/latest/news/2019/09/yemen-us-made-bomb-used-in-deadly-air-strike-on-civilians/

 

“ عربستان برای حمله به یمن از بمب‌های ساخت آمریکا استفاده می‌کند ”