تداوم نقض حقوق بشر در عربستان سعودی

کد بلاگ : #5528
تاریخ انتشار : دوشنبه, 8 مهر 1398 11:59
تعداد بازدید کننده : 216
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تداوم نقض حقوق بشر در عربستان سعودی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در ماه سپتامبر سال جاری، همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید کودکان بی‌تابعیت در عربستان با معضل دسترسی به حقوق اولیه خود در زمینه آموزش و تحصیل مواجه شدند.

سازمان حقوق بشر اروپا – عربستان، در ۱۴ شهریور ۱۳۹۸، گزارشی را در مورد تداوم نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر توسط عربستان سعودی در قبال ۵۰۰ هزار فرد بدون تابعیت یا بدوی در این کشور منتشر کرد. در ماه سپتامبر سال جاری، همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید کودکان بی‌تابعیت با معضل دسترسی به حقوق اولیه خود در زمینه آموزش و تحصیل مواجه شدند. در همین راستا خانواده نوار خالد العنزی، دختربچه دبستانی که به علت عدم برخورداری از اوراق شناسایی در روز اول سال جدید تحصیلی از مدرسه اخراج گردید و در حال گریستن بود ویدئویی را منتشر کردند. در این گزارش به انتشار مکرر این ویدئو اشاره شده است. با انتشار این کلیپ جامعه نسبت به این موضوع و اقدامات مقامات عربستان سعودی خشمگین شده و این موضوع باعث گردید تا آیین‌نامه‌ای از سوی وزارت آموزش و پرورش عربستان مبنی بر پذیرش این دانش آموز دختر و سایر کودکان برخوردار از شرایط مشابه وی در مدرسه صادر گردد.
گفتنی است در این گزارش به محرومیت بی‌تابعیتی‌ها از بسیاری از حقوق دیگر علی‌رغم حل بحران دانش‌آموزان در ابتدای سال تحصیلی، ازجمله حق بر اشتغال و تحصیلات عالی نیز اشاره شده است. علاوه بر این موضوع، مقامات سعودی فعالان حقوق بشر و وکلای مدافع حقوق بی‌تابعیتی‌ها را هم تحت فشار قرار داده است که از جمله آن می‌توان به بازداشت شادن العنزی، در مه سال ۲۰۱۸ میلادی، به‌دلیل دفاع از حقوق افراد بدون تابعیت در شبکه اجتماعی توییتر اشاره کرد.
سازمان حقوق بشر اروپا – عربستان، در گزارش خود به متناقض بودن اقدامات عربستان سعودی با بند ۱۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بند هفتم کنوانسیون حقوق کودک و همچنین تاکید بر لزوم اقدام مقامات سعودی به ایجاد سازوکارهای بنیادین برای جوامع بدوی، به جای طرح راه‌حل‌های موقت و اعطاء حق شهروندی به آن‌ها به ویژه نوزادان برخوردار از مادران دارای ملیت سعودی نیز اشاره کرده است. 

 

ثبت ۵۴ مورد نقض حقوق بشر در بحرین در روزهای نخست محرم
پایگاه خبری بحرین میرور، در ۱۸ شهریور ۱۳۹۸، به نقل از انجمن حقوق بشر بحرین اعلام کرد که در ۸ روز نخست محرم، ۵۴ مورد نقض حقوق شیعیان از جمله حق بر آزادی دین و عقیده ثبت گردیده است. فراخواندن شیعیان و بازجویی از آن‌ها جهت ایجاد فضای رعب و وحشت، بازداشت‌های خودسرانه، مصادره نمادها و پرچم‌های مراسم عاشورا، از بین بردن آن‌ها در مناطق مختلف کشور و مورد آزار و اذیت قرار دادن زندانیان سیاسی به دلیل اجرای مراسم مذهبی در زندان‌ها از جمله موارد یاد شده است.
در این گزارش همچنین آمده است که مسئولان امنیتی بحرین به صورت هدفمند اقدام به تضعیف آزادی‌های دینی به عنوان سیاست مجازات جمعی می‌کنند تا با اعمال محدودیت‌هایی، برخی فعالیت‌های دینی را جرم تلقی کنند. گفتنی است مقامات حکومت از قدرت بازجویی و پیگردهای قضایی، به‌عنوان ابزاری حقوقی جهت ایجاد رعب و وحشت در میان واعظان و مبلغان مذهبی استفاده کرده‌اند. شایان ذکر است در این گزارش اسامی تعدادی از روحانیون شیعه و مداحانی که توسط مسئولین امنیتی بحرین از آغاز ایام محرم احضار شده‌اند نام برده شده است.

 

 ۱- گزارش سازمان حقوق بشر اروپا – عربستان. قابل بازیابی در اینجا.

2- گزارش پایگاه خبری بحرین میرور، به نقل از انجمن حقوق بشر بحرین. قابل بازیابی در اینجا

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

“ تداوم نقض حقوق بشر در عربستان سعودی ”