افزایش دستگیری‌های سه برابری شهروندان غیر‌آمریکایی در دو دهه گذشته

کد بلاگ : #5520
تاریخ انتشار : یکشنبه, 7 مهر 1398 15:27
تعداد بازدید کننده : 235
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش دستگیری‌های سه برابری شهروندان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مطابق گزارش اداره آمار وزارت دادگستری آمریکا، ۶۴ درصد از کل بازداشت‌های فدرال در سال گذشته میلادی از شهروندان غیرآمریکایی بوده است. همچنین دستگیری‌های اتباع غیرآمریکایی در این دوره بیش از سه برابر، یعنی ۲۳۴ درصد افزایش یافته است.

پایگاه خبری – تحلیلی هیل، وابسته به کنگره آمریکا، در سپتامبر 2019 (شهریور ۱۳۹۸)، در خصوص گزارش جدید فدرال در زمینه افزایش سه برابری دستگیری شهروندان غیر آمریکایی در دو دهه گذشته که حاصل اعمال قوانین مهاجرتی در این کشور است گزارشی را منتشر کرد. مطابق گزارش اداره آمار وزارت دادگستری آمریکا، ۶۴ درصد از کل بازداشت‌های فدرال در سال گذشته میلادی از شهروندان غیرآمریکایی بوده است در حالیکه این رقم در سال ۱۹۹۸، ۳۷ درصد بوده است. همچنین دستگیری‌های اتباع غیرآمریکایی در این دوره بیش از سه برابر، یعنی ۲۳۴ درصد افزایش یافته است و این در حالی است که دستگیری شهروندان آمریکایی ۱۰ درصد افزایش داشته است. اما یافته‌های گزارش نشان می‌دهد که این افزایش‌ها بیشتر مربوط به بیشتر شدن اعمال قوانین مهاجرت در سال‌های گذشته از سوی دولت‌های جورج بوش رئیس جمهور پیشین آمریکا، دولت باراک اوباما و دانلد ترامپ بوده است. در سال ۲۰۱۸، قوانین مهاجرتی به عنوان علت اصلی دستگیری‌ها مزبور عنوان شده است.
در میان یافته‌های اصلی این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۸۵ درصد از دستگیری‌های فدرال از شهروندان غیرآمریکایی، به جرم تخلفات مهاجرتی بوده‌اند و ۵ درصد دیگر به تخلفات مرتبط با مهاجرت بوده است. این گزارش نشان می‌دهد که دستگیری‌های فدرال بدون در نظر گرفتن ملیت افراد در ۲۰ سال گذشته، از ۲۰ هزار و ۹۴۲ مورد در سال ۱۹۹۸، به ۱۰۸ هزار و ۶۶۷ مورد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. همچنین دستگیری‌های مربوط به تخلفات مهاجرتی از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳ میلادی روی عدد ۳۰ هزار در هر سال باقی مانده، اما پس از آن، از ۳۹ هزار و ۱۳۵ مورد در سال ۲۰۰۴، هر سال ۷۸ هزار و ۳۳ مورد، افزایش یافته است.
در سال ۲۰۱۷ میلادی، همزمان با نخستین سال ریاست جمهوری دانلد ترامپ، تعداد مهاجران بدون مدرک به شدت کاهش پیدا کرد و در نتیجه تنها ۵۸ هزار و ۳۱ تن مورد بازداشت صورت گرفت. اما در سال ۲۰۱۸ این تعداد رو به افزایش نهاد و به ۱۰۸ هزار و ۶۶۷ مورد رسید، زیرا دولت برنامه‌های خود را برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی اعلام کرد.
بر اساس این گزارش، این آمارها بیشتر ناشی از بازداشت‌های مربوط به گشت‌های مرزی است که به دستگیری‌های فدرال منجر شده است. سیاست “تحمل صفر یا عدم تحمل”، دولت ترامپ در افزایش یافتن این آمار نقش داشته است. به عبارت دیگر، در سال ۲۰۱۸، ۶۱ هزار و ۵۸۱ نفر، متهم به ورود غیرقانونی به خاک آمریکا شدند، در حالی‌که در سال ۲۰۱۷ میلادی این تعداد ۲۷ هزار و ۶۵۷ تن و در سال ۲۰۱۶، ۳۵ هزار و ۵۴۶ نفر بوده است.

اتاوا به کودکان مورد تبعیض غرامت پرداخت می‌کند
بنا بر گزارش روزنامه گلوب اند میل، در شهریور ۱۳۹۸، دیوان حقوق بشر کانادا به اتاوا در زمینه پرداخت غرامت به کودکان بومی دستور داد. بر اساس حکم این دادگاه، بیش از ۵۴ هزار کودک از جوامع بومی کانادا از صلاحیت لازم جهت دریافت غرامت از سوی دولت این کشور برخوردار می‌باشند. مضمون حکم دیوان حقوق بشر کانادا بر اقدام دولت فدرال کانادا به اعمال تبعیض آگاهانه، عامدانه و عاری از حس مسئولیت، علیه کودکان بومی، با توجه به ناکامی آن در تامین مالی و ارائه خدمات به کودکان و خانواده‌های آن‌ها که بر اساس قانون حقوق بشر کانادا بدترین پیامدها را در پی داشته است اشاره می‌کند.
این دادگاه اعلام کرد که کانادا باید مبلغ ۴۰۰۰۰ دلار غرامت برای کودکان بومی که از تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۰۶ میلادی، تحت مراقبت‌های غیرضروری قرار گرفته و بی‌جهت از خانواده‌هایشان جدا شده و در اختیار نهادهای خدمات اجتماعی قرار داده شده‌اند، پرداخت کند. گفتنی است که این دستور شامل والدین و اجداد این کودکان نیز می‌شود.

 

۱- گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هیل، وابسته به کنگره آمریکا. قابل بازیابی در اینجا.

2- گزارش روزنامه گلوب اند میل. قابل بازیابی در اینجا.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

“ افزایش دستگیری‌های سه برابری شهروندان غیر‌آمریکایی در دو دهه گذشته ”