شواهدی از میزان سرپوش‌گذاری ائتلاف عربی بر موارد نقض مربوط به حملات هوایی غیرقانونی به یمن

کد بلاگ : #5502
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 27 شهریور 1398 16:19
تعداد بازدید کننده : 259
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شواهدی از میزان سرپوش‌گذاری ائتلاف عربی بر...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بریتانیا از زمان آغاز جنگ داخلی یمن در ماه مارس سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون، مجوز فروش چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیارد دلار سلاح به این کشور را صادر کرده است.

شبکه اقدام حقوقی جهانی و سازمان حقوق بشر موازنه، در ۲۴ مردادماه 1398، در خصوص شواهد جدید به‌دست ‌آمده از میزان سرپوش‌گذاری ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی بر روی موارد نقض مربوط به حملات هوایی غیرقانونی به یمن، گزارشی ۲۸۸ صفحه‌ای را جهت ارائه به دولت بریتانیا منتشر کرد. این گزارش حاکی از آن است که حملات غیرقانونی ائتلاف عربی تداوم دارد و انجام تحقیقات معتبر در این زمینه ناکام مانده و بر میزان آسیب‌های وارد آمده به غیرنظامیان یمنی در طول مدت جنگ سرپوش گذاشته شده است. این گزارش از طرف دو نهاد مذکور پس از رای دادگاه استیناف انگلیس و ولز مبنی بر ضرورت اقدام دولت بریتانیا به بازنگری در تصمیم‌های خود در زمینه صادرات تسلیحات به عربستان تهیه گردید. گفتنی است در این گزارش به وجود مستندات متعدد در زمینه اتهامات وارده به نیرو‌های ائتلاف عربی، مبنی بر ارتکاب این نیروها به نقض جدی قانون بشردوستانه بین‌المللی و ناکامی آن در اتخاذ تدابیر لازم جهت حصول اطمینان از پایان یافتن این موارد اشاره شده است.
همچنین می‌توان در این گزارش به تناقض آشکار بیانیه‌های صادرشده از سوی مقامات ائتلاف عربستان، با اطلاعات گردآوری شده از صحنه‌های وقوع حملات هوایی غیرقانونی و ضرورت اقدام مقامات دولت بریتانیا به در نظر گرفتن این موارد، به هنگام صدور مجوز صادرات تسلیحات به این کشور اشاره کرد. شایان ذکر است که بریتانیا از زمان آغاز جنگ داخلی یمن در ماه مارس سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون، مجوز فروش چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیارد دلار سلاح به این کشور را صادر کرده است. قابل ذکر است که گزارش شبکه اقدام حقوقی جهانی، به الیزابت تراس، وزیر تجارت بین‌المللی بریتانیا نیز ارائه شده است. کارشناسان حقوقی از این گزارش به‌عنوان جامع‌ترین گزارشی یاد می‌کنند که تاکنون در مورد حملات ائتلاف به رهبری عربستان به غیرنظامیان در یمن تهیه شده است.

 

 

۱- گزارش شبکه اقدام حقوقی جهانی و سازمان حقوق بشر مواطنه. قابل بازیابی در اینجا.

 

تیم کارشناسی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ شواهدی از میزان سرپوش‌گذاری ائتلاف عربی بر موارد نقض مربوط به حملات هوایی غیرقانونی به یمن ”