مصاحبه‌‌های اختصاصی: افزایش تنش بین ایران و آمریکا

کد بلاگ : #5486
تاریخ انتشار : دوشنبه, 25 شهریور 1398 11:19
تعداد بازدید کننده : 570
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌‌های اختصاصی: افزایش تنش بین ایران و آمریکا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
به اعتقاد دکتر رحیمیه، سازمان ملل مسئولیت دارد تا در خصوص کاهش آثار تحریم‌های اقتصادی وارد عمل شود، اما به دلیل ساختارش و اتکاء به کشورهای عضو برای احترام گذاشتن به هنجارهای روابط بین الملل، قدرتش محدود است.

 مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با پروفسور نسرین رحیمیه، استاد دانشگاه کالیفرنیا، ایرواین با موضوع افزایش تنش بین ایران و آمریکا.

بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای که در نتیجه تصمیم جنجالی رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ روی داد همچنان اثرات آن در ایران و خاورمیانه احساس می‌شود. روابط ایران و آمریکا به طور بی‌سابقه‌ای خصمانه شده و مقامات هر دو کشور در حال افزایش لفاظی علیه یکدیگر هستند. دولت ترامپ برای دستیابی به توافق جدید، فراتر از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، اقدام به "فشار حداکثری" علیه ایران نموده است. در این راستا، آمریکا ضمن بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای، تحریم‌های جدیدی را نیز علیه ایران وضع نموده است اما این تحریم‌های سخت‌گیرانه باعث نشده است که ایران تن به مذاکره مجدد مدنظر ترامپ دهد.
اما از سوی دیگر این تحریم‌های یکجانبه باعث لطمات زیادی به شهروندان عادی شده به گونه‌ای که میلیون‌ها نفر از تجهیزات پزشکی مورد نیاز محروم شده، تورم افزایش یافته و در نتیجه به افزایش بیکاری و مشکلات اقتصادی در کشور دامن زده شده است. این درحالیست که در حکم اکتبر سال 2018، دیوان بین‌المللی دادگستری به ایالات متحده دستور داد که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را پس از انعقاد توافق هسته‌ای خود کاهش دهد، اما ایالات متحده حکم این دادگاه را نادیده گرفت.

با این مقدمه و با تمرکز بر تنش‌های جاری بین ایران و آمریکا و همچنین تلفات انسانی این تحریم‌ها سازمان دفاع از قربانیان خشونت اقدام به مصاحبه با نسرین رحیمیه، استاد دانشگاه کالیفرنیا، ایرواین نمود که در ذیل بخش‌هایی از این مصاحبه را پیش‌رو دارید. دکتر رحیمیمه خروج آمریکا از برجام و نیز برخی دیگر از توافقات و معاهدات بین‌المللی را نگران‌کننده می‌داند و معتقد است که این یکجانبه‌گرایی آمریکا اعتماد اساسی لازم برای هر نوع توافق بین‌المللی و چندملیتی را به خطر می‌اندازد. ایشان هرگونه نقش منفی کشورها به ویژه کشورهای منطقه را عاملی برای بی‌ثباتی بیشتر، که مردم خاورمیانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌داند. به اعتقاد دکتر رحیمیه، سازمان ملل مسئولیت دارد تا در خصوص کاهش آثار تحریم‌های اقتصادی وارد عمل شود، اما به دلیل ساختارش و اتکاء به کشورهای عضو برای احترام گذاشتن به هنجارهای روابط بین الملل، قدرتش محدود است. از سوی دیگر داشتن حق وتو توسط ایالات متحده مانع از اجرای هر قطعنامه‌ای از طرف سازمان ملل می‌شود.

در زمینه تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مردم عادی، ایشان اذعان می‌دارد که گزارش‌هایی که از ایران می‌رسد، تأییدکننده‌ی تأثیر شدید تحریم‌های اقتصادی بر زندگی شهروندان عادی ایران است. اما در عین حال در بحث این تأثیرات براین باور است که برای بررسی دقیق‌تر می‌بایستی مشکلات و مسائل داخلی و توزیع عادلانه ثروت و منابع را نیز درنظر داشت. به اعتقاد دکتر رحیمیه ساز و کار مالی اتحادیه‌ی اروپا (فرانسه، آلمان و انگلستان) برای تجارت با ایران یا همان اینستکس هنوز نتوانسته در فراهم کردن کمک‌های بشردوستانه که نیاز مبرم به آنها در ایران وجود دارد، مؤثر باشد. ایشان راه‌حل کاهش تنش در منطقه خاورمیانه و امنیت تجارت نفت در خلیج فارس را در کنار گذاشتن اختلافات تاریخی بین ایران و آمریکا و حسن نیت در گفت‌وگو و مذاکره می‌داند. لذا، به اعتقاد ایشان تا زمانی که دو دولت دست از خصومت برندارند نمی‌توان هیچ‌گونه تغییر معنی‌داری در روابط دو کشور ایجاد کرد.

به عقیده دکتر رحیمیمه فشارهای جوامع مدنی و گروه‌های ضد جنگ در آمریکا در کاهش احتمال جنگ مؤثر است. سازمان‌های بی‌شماری وجود دارد که به انتشار اطلاعات و افزایش آگاهی عمومی کمک می‌کنند. نقش دانشگاهیان و روشنفکران نیز در این حوزه بسیار با اهمیت است و دولت ایران می‌تواند با نشان دادن تعهد واقعی به حقوق بشر، نقش اساسی در بهبود چهره خود ایفا کند. 

 

جهت مطالعه متن کامل مصاحبه اینجا را کلیک کنید.

“ مصاحبه‌‌های اختصاصی: افزایش تنش بین ایران و آمریکا ”