گزارش مجلس عوام پارلمان بریتانیا در خصوص آمار اعدام در عربستان

کد بلاگ : #5477
تاریخ انتشار : یکشنبه, 17 شهریور 1398 9:02
تعداد بازدید کننده : 236
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش مجلس عوام پارلمان بریتانیا در خصوص آمار...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
به گزارش مجلس عوام بریتانیا اعدام دست‌کم ۶ کودک و نوجوان و ۳ زن در سال جاری و ۱۴۹ نفر در سال ۲۰۱۸ میلادی از موارد نقض سیستماتیک حقوق بشر در عربستان است.

در اوایل مردادماه، گزارشی جدید توسط مجلس عوام پارلمان بریتانیا تحت عنوان “مجازات مرگ و اعدام‌های غیرقانونی در عربستان” چاپ گردید. در این گزارش به اجرای دست‌کم ۱۳۴ حکم اعدام از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون اشاره شده است که از جمله اجرای حکم ۳۷ زندانی سیاسی در ماه آوریل می‌باشد که پس از حبس در سلول‌های انفرادی برای مدت زمان طولانی، مورد شکنجه و محاکمه‌های به‌شدت ناعادلانه مورد اجرا قرار گرفته است.
در گزارش مذکور به اعدام دست‌کم ۶ کودک و نوجوان و ۳ زن در سال جاری و ۱۴۹ نفر در سال ۲۰۱۸ میلادی اشاره گردیده که متناقض با قوانین بین‌المللی و نقض سیستماتیک و ظالمانه حقوق بشر است. در سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی، چندین روحانی و فعال سرشناس حقوق بشر از جمله سلمان العوده، عواد القرنی، حسن فرحان المالکی و علی العماری مجری تلویزیون و نویسنده با مجازات اعدام مواجه گردیدند. این اعدام‌ها همگی در زمره موجِ دستگیری‌های دست‌کم ۶۰ فعال مدنی است که تنها به جرم انتقاد از دولت و برملا کردن موارد نقض حقوق بشر اتفاق افتاده است.
در این گزارش از مقامات سعودی خواسته شده است تا فورا یک مهلت قانونی رسمی برای استفاده از مجازات اعدام را با هدف لغو هر چه سریع‌تر آن اعلام کند. همچنین پیشنهاد شده یک هیأت بین‌المللی حقیقت‌یاب توسط سازمانی مستقل و بی‌طرف به لحاظ سیاسی و به منظور انجام تفحصی جامع در این زمینه تشکیل گردد.
گفتنی است که این گزارش، برای پارلمان اروپا، 9 تن از گزارشگران ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل و دیگر کنشگران بین‌المللی ارسال شده است و در آن به اعمال تحریم‌های هدفمند علیه عربستان سعودی و ترغیب اعضاء اجلاس سران جی‌20، به خودداری از مشارکت در دور آتی این اجلاس در سال 2020 میلادی، در ریاض، توصیه گردیده است.

 

۱. گزارش پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور. قابل بازیابی در اینجا.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ گزارش مجلس عوام پارلمان بریتانیا در خصوص آمار اعدام در عربستان ”