متهم شدن کانادا به نادیده گرفتن موارد نقض حقوق بشر در عربستان در ازای خرید نفت

کد بلاگ : #5468
تاریخ انتشار : سه شنبه, 12 شهریور 1398 12:10
تعداد بازدید کننده : 185
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
متهم شدن کانادا به نادیده گرفتن موارد نقض حقوق...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نفت عربستان سعودی علیرغم مناسبات خدشه‌دار شده میان این کشور و اتاوا، پس از انتقادِ کانادا از سابقه حقوق بشری عربستان همچنان به طور معمول وارد کانادا می‌شود.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در مرداد ماه ۱۳۹۸، در مورد متهم شدن کانادا به نادیده گرفتن موارد نقض حقوق بشر در عربستان سعودی در ازای خرید نفت از این کشور و به‌رغم تیره و تار شدن روابط اتاوا – ریاض، به دلیل کارنامه حقوق بشریِ عربستان در سال گذشته گزارشی را منتشر کرد. نفت عربستان سعودی علیرغم مناسبات خدشه‌دار شده میان این کشور و اتاوا، پس از انتقادِ کانادا از سابقه حقوق بشری عربستان همچنان به‌طور معمول وارد کانادا می‌شود. از اوایل ماه مارس سال جاری میلادی، ۱۶ میلیون بشکه نفت در عربستان جهت انتقال به پالایشگاه اروینگ (بزرگترین پالایشگاه کانادا در سنت جان) بارگیری شده است. به‌عبارتی می‌توان گفت تداوم روابط دو کشور بر مبنای “نفت در برابر چشم‌پوشی از نقض حقوق بشر” می‌باشد.
در این گزارش، تیره‌و‌تار شدن روابط اتاوا – ریاض، در سال گذشته به دلیل حمایت‌های همه‌جانبه از فعالان حقوق زنان و اعتراض شدید مقامات این کشور به حبس آن‌ها، به‌ویژه سمر بداوی و درخواست سریع برای آزاد کردن آن‌ها خاطر نشان شده است. این تحولات منجر به اخراج سفیر کانادا از عربستان و فراخوانده شدن سفیر عربستان و هزاران دانشجو از کانادا و لغو روابط تجاری میان این دو کشور شد. گفتنی است در گزارش میدل ایست مانیتور، به تلاش دو کشور برای بهبود روابط میان خود نیز اشاره گردیده است. همچنین بر مستثنی بودن دو حوزه واردات نفت و صادرات تسلیحات از تمامی دعاوی حقوق بشری کانادا و بحران دیپلماتیک تاکید شده است. در انتهای گزارش این پایگاه خبری به تحت فشار قرار گرفتن دولت جاستین ترودو از سوی گروه‌های جامعه مدنی و حقوق بشر جهت اطلاع‌رسانی به مردم کانادا در مورد قراردادهای تسلیحاتی میلیارد دلاری خود با عربستان سعودی پیش از برگزاری انتخابات اشاره گردیده است.

 

۱- گزارش پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور. قابل بازیابی در اینجا.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ متهم شدن کانادا به نادیده گرفتن موارد نقض حقوق بشر در عربستان در ازای خرید نفت ”