کشف بخش‌هایی از تسلیحات ساخت بریتانیا در یمن توسط کارشناسان سازمان ملل

کد بلاگ : #5462
تاریخ انتشار : دوشنبه, 11 شهریور 1398 14:17
تعداد بازدید کننده : 303
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کشف بخش‌هایی از تسلیحات ساخت بریتانیا در یمن...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
طبق اعلام وزارت دفاع بریتانیا این کشور در سال ۲۰۱۸ چهارده میلیارد پوند سلاح صادر کرده، در نتیجه این کشور دومین صادر کننده تسلیحات پس از آمریکا است.

روزنامه گاردین، در روز ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۸، در مورد کشف بخش‌هایی از تسلیحات ساخت بریتانیا در یمن، توسط کارشناسان سازمان ملل متحد گزارشی را منتشر کرد. هیاتی از متخصصان سازمان ملل، به قطعات سامانه‌-های موشکی لیزری هدایت‌شونده بریتانیایی، در یکی از مناطقی که در یمن مورد حمله قرار گرفته بود دستیابی پیدا کردند و بر نقض قانون بشردوستانه تاکید نمودند. گفتنی است این حمله در سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی و پس از آن صورت گرفته است که بوریس جانسون، وزیر خارجه وقت بریتانیا، از صادرات تسلیحات به عربستان ابراز رضایت کرده بود، با علم بر اینکه این تسلیحات احتمالا در جنگ یمن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
این هیات تخصصی در تفحصات خود به قطعات بمب‌های با قدرت انفجار بالا، ساخت شرکتی در شهر برایتون، بعد از فرو ریختن ۴ بمب بر صنعا پایتخت یمن در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۶ و همچنین قطعات موشک ساخت همان کارخانه بریتانیایی که به مالکیت ایالات متحده در آمده ، ۹ روز پس از حمله دوم به مجتمع السونیدر دست پیدا کردند. در گزارش روزنامه گاردین، به اظهارات سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، مبنی بر توجیه این حملات، با توجه به (ادعای وی)، «نظامی بودن این مجتمع و فعالیت آن در زمینه تهیه لوله‌های مخصوص جهت ساخت موشک‌های داخلی، برای نیروهای انصارا...» اشاره شده است.
گاردین به علنی شدن یافته‌های این تحقیقات در ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی و نادیده گرفته شدن آن از سوی جامعه بین‌المللی اشاره کرده است. شایان ذکر است. در این گزارش به صدور مجوز صادرات تسلیحات به عربستان، از سوی دولت بریتانیا، دست‌کم به ارزش 4.7 میلیارد پوند، از زمان آغاز جنگ یمن و مستندات سازمان ملل، مبنی بر کاربرد این سلاح‌ها توسط ریاض در بمباران‌های بی‌هدف خود علیه این کشور و غیرنظامیان آن اشاره شده است. این در حالی است که در ماه ژوئن سال جاری میلادی، دادگاه استینافی در لندن صدور تسلیحات به عربستان را به همین دلیل غیرقانونی اعلام کرد.
از سوی دیگر شبکه خبری یورونیوز، در ۹ مرداد ماه ۱۳۹۸، گزارشی را مبنی بر اینکه بریتانیا با کنار زدن روسیه به جایگاه دومین صادر کننده سلاح در جهان بازگشت منتشر نمود. در همین ارتباط وزارت دفاع بریتانیا اعلام نموده این کشور در سال ۲۰۱۸ چهارده میلیارد پوند سلاح صادر کرده است. این رقم یک رکورد تاریخی برای فروش جنگ‌افزار در تاریخ بریتانیا به‌شمار می‌رود. به‌این‌ترتیب، بریتانیا، برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ میلادی به بعد، پس از ایالات ‌متحده آمریکا به دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات در جهان تبدیل شده است. براساس این گزارش، قطر، امارات عربی متحده، عربستان سعودی و دیگر کشورهای خاورمیانه مشتری ۸۰ درصد از تسلیحات صادراتی این کشور هستند.

 

 

1.گزارش روزنامه گاردین، قابل بازیابی در اینجا.

2.گزارش شبکه خبری یورونیوز. قابل بازیابی در اینجا.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ کشف بخش‌هایی از تسلیحات ساخت بریتانیا در یمن توسط کارشناسان سازمان ملل ”