مصاحبه‌‌های اختصاصی: معامله قرن و تلاش‌های اسرائیل برای عادی‌سازی روابط با ملل عرب

کد بلاگ : #5443
تاریخ انتشار : دوشنبه, 4 شهریور 1398 12:10
تعداد بازدید کننده : 197
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌‌های اختصاصی: معامله قرن و تلاش‌های...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یکی از جنبه‌های دوستی اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس چشم‌انداز روابط پرسود با اسرائیل است که آشکار می‌کند چرا دولت‌های غیر دموکراتیک خلیج فارس برای در آغوش گرفتن اسرائیل آزادی فلسطینیان را قربانی می‌کنند.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با دکتر گرگ شوپاک، استاد دانشگاه گوئلف تورنتو با موضوع معامله قرن و تلاش‌های اسرائیل برای عادی‌سازی روابط با ملل عرب.

درگیری‌های اسرائیل و فلسطین بیش از هفت دهه است که ادامه دارد و تلاش‌های ناکام بی‌شماری نیز در این راستا صورت گرفته است. علی‌رغم پیروزی حزب راست لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو، وی نتوانست ائتلاف حاکم را تشکیل دهد. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که نتانیاهو خود یکی از بزرگترین موانع در دستیابی به تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل می‌باشد. ادامه اشغال کرانه باختری توسط رژیم اسرائیل، از سوی بسیاری از کشورهای جهان و سازمان ملل به عنوان یک اشغال غیرقانونی نظامی تلقی می‌شود. علاوه بر این، شهرک‌سازی در سرزمین‌های فلسطینی که از سال 1967 اشغال شده است، از جمله در بیت‌المقدس شرقی نقض آشکار حقوق بین‌الملل بوده و از وجاهت قانونی برخوردار نیست. رؤسای جمهور ایالات متحده پی در پی به دنبال حل اختلافات بین اسرائیل و فلسطین بوده‌اند که آخرین آن رئیس جمهور دونالد ترامپ است که با طرح جدید خود با عنوان "معامله قرن" پا به میدان گذاشت. ابعاد اقتصادی برنامه ترامپ در اوایل ماه ژوئن در یک کارگاه آموزشی در منامه رونمایی شد. این معامله بزرگ به طور نامتناسب منافع اسرائیل را بر حقوق فلسطینیان ارجحیت داده، اصول اساسی حقوق بین‌الملل را نادیده می‌گیرد و از این رو جای تعجب نیست که احزاب مختلف فلسطین نیز آن را رد کرده‌اند. 

با توجه به مقدمه فوق سازمان دفاع از قربانیان خشونت اقدام به برگزاری مصاحبه با آقای دکتر گرگ شوپاک نموده که بخش‌هایی از آن در ذیل آورده شده است. گرگ شوپاک نویسنده "داستان اشتباه: فلسطین، اسرائیل و رسانه‌ها"، دارای مدرک دکترای حوزه ادبیات و مدرس مطالعات رسانه‌ای در دانشگاه گوئلف تورنتو می‌باشد. آقای دکتر شوپاک در خصوص نشست منامه در تاریخ 25 و 26 ژوئن و ارائه چشم‌انداز اقتصادی "معامله قرن" دونالد ترامپ بر این عقیده است که دولت ترامپ به طور مطلق قادر نخواهد بود رضایت مردم فلسطین را در به اجرا درآوردن به اصطلاح "معامله قرن" بدست آورد. فلسطینی‌ها بیش از هفتاد سال است که نسبت به آزادی و حق بازگشت خود ثابت قدم بوده و آنها حاضر نیستند در ازای دریافت پول از مواضع خود عقب‌نشینی کنند. وی در خصوص تلاش‌های اسرائیل برای عادی‌سازی روابط خود با دولت‌های عربی بر این باور است که هدف اسرائیل از ائتلاف با عربستان و امارات نبرد با ایران است که مدت‌ها از حزب‌الله در لبنان و حماس حمایت کرده است.

با این حال، دوستی اسرائیل با کشورهای حوزه خلیج‌فارس تنها جنبه سیاسی ندارد بلکه یک سیستم اقتصادی نیز بر آن تأثیرگذار است. به نظر می‌رسد امارات متحده عربی تجهیزات نظامی از اسرائیل خریداری کرده است و از تجهیزات ساخت اسرائیل در حملات به یمن نیز استفاده کرده است. چشم‌انداز روابط پرسود با اسرائیل آشکار می‌کند که چرا دولت‌های غیر دموکراتیک خلیج فارس برای در آغوش گرفتن اسرائیل آزادی فلسطینیان را قربانی می‌کنند. این همه تحت نظارت و رهبری ایالات متحده اتفاق می‌افتد و باید بر این اساس نیز فهمیده شود.
بسیاری از کشورها همچون آمریکا، کانادا، بریتانیا، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی مسئول مشکلاتی هستند که فلسطینیان امروزه با آن مواجه هستند. اسرائیل بدون پشتیبانی اقتصادی و سیاسی خارجی که به ویژه از طرف ایالات متحده دریافت می‌کند، نمی‌تواند کاری را از پیش ببرد. البته در این میان نیز سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن به طور مرتب اسرائیل را در بیانیه‌های خود محکوم می‌کنند. این اقدام از آن جهت مفید است که منجر به ثبت و مستندسازی جرایم اسرائیل می‌گردد و گفتمان ضدفلسطینی در غرب را زیر سئوال می‌برد. به اعتقاد دکتر شوپاک، اشغال کرانه باختری و محاصره نوار غزه، از عوامل اصلی مشکلات اقتصادی مردم این مناطق می‌باشد. طبقه حاکم اسرائیل، موجودیت اسرائیل را در اشغال حداکثری اراضی با حداقل تعداد ممکن اعراب می‌داند. ترکیبی از مقاومت فلسطین و فشارهای بیرونی که نقش ایالات متحده در آن بسیار مهم است تنها راه تغییر رویکرد اسرائیل نسبت به فلسطینیان است. 

 

جهت مطالعه متن کامل مصاحبه اینجا را کلیک کنید.

“ مصاحبه‌‌های اختصاصی: معامله قرن و تلاش‌های اسرائیل برای عادی‌سازی روابط با ملل عرب ”