اعدام دو فعال سیاسی بحرینی توسط رژیم آل خلیفه

کد بلاگ : #5440
تاریخ انتشار : یکشنبه, 3 شهریور 1398 15:11
تعداد بازدید کننده : 247
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اعدام دو فعال سیاسی بحرینی توسط رژیم آل خلیفه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
اعتراض شدید روپرت کولویل سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به اعدام محمد حکیم العربی و احمد عیسی الملالی دو فعال سیاسی بحرینی توسط رژیم آل خلیفه.

روپرت کولویل، سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۹۸، در خصوص اقدام حکومت بحرین به اعدام محمد حکیم العربی، ۲۵ ساله و احمد عیسی الملالی، ۲۴ ساله در ۴ مرداد ماه ۱۳۹۸، بیانیه‌ای را صادر کرد. در این بیانیه، این اقدام مقامات بحرینی، به‌رغم ابراز نگرانی شدید کمیسر عالی، صدور دو بیانیه از طرف کارشناسان سازمان ملل ، درخواست سازمان‌ای عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر در زمینه اتهامات وارده در مورد ناگزیر شدن این محکومان به اعتراف به جرائم خود تحت شکنجه و عدم بهره‌مندی از فرآیندهای قضایی عادلانه به شدت محکوم گردید.
الملالی و العرب، در فوریه سال ۲۰۱۷ میلادی، هر کدام به‌صورت جداگانه دستگیر شدند و در استماعی گروهی به‌همراه ۵۸ متهم دیگر مورد محاکمه قرار گرفتند و در ژانویه ۲۰۱۸، به اتهام ارتکاب به جرائم تروریستی، قتل یک افسر به مرگ متهم شدند. گفتنی است دادگاه فرجام‌خواهی در ماه مه سال ۲۰۱۹، به‌رغم اظهارات متهمان به ناگزیرشدنشان به اعتراف تحت شکنجه این حکم را تایید کرد. در این بیانیه، در زمینه زندانیان دیگری که منتظر اجرای حکم اعدام خود هستند ابراز نگرانی شده است و از مقامات بحرینی درخواست توقف اجرای تمامی احکام این‌چنینی، حصول اطمینان از برخورداری روند مجدد دادرسی برای این متهمان و همچنین متهمان دیگری که به هر نحو حقوق آنها نقض شده، گشته است.
گفتنی است در بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر، به درخواست کارشناسان سازمان ملل متحد، از مقامات بحرینی جهت استمهال تمامی احکام اعدام و سرانجام لغو کامل این مجازات در کشور بحرین نیز اشاره شده است. شایان ذکر است از سوی اتحادیه اروپا نیز در روز ۵ مرداد ماه ۱۳۹۸، بیانیه‌ای در خصوص مخالفت صریح استفاده از مجازات اعدام تحت هر شرایطی صادر شد و از پادشاهی بحرین در مورد در نظر گرفتن مهلت قانونی برای اجرای احکام جاری اعدام به عنوان اولین گام در راستای لغو کامل آن درخواست گردید.
این در حالی است که موسسه حقوق و دموکراسی بحرین، در ۹ مرداد ماه ۱۳۹۸، از مرگ محمد ابراهیم المقداد، جوان بحرینی، به علت استنشاق گازهای سمی و اشک‌آور در تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم در اعتراض به اعدام علی العرب و احمد الملالی خبرداد. اما وزارت کشور بحرین هر گونه ارتباط با این حادثه را منکر شده و ادعا نموده است که این جوان بر اثر بیماری جان خود را از دست داده و ادعاهای خانواده وی را مردود دانسته است.

 

۱- بیانیه‌های کارشناسان سازمان ملل. قابل بازیابی در لینک‌های:
https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=24855&LangID=E
https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=24635&LangID=E
۲- بیانیه سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل. قابل بازیابی در لینک:
https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=24863&LangID=E
۳- بیانیه اتحادیه اروپا. قابل بازیابی در لینک:
https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/65918/statement-spokeperson-executions-bahrain_en

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

“ اعدام دو فعال سیاسی بحرینی توسط رژیم آل خلیفه ”