مصاحبه‌‌های اختصاصی: اسلام‌هراسی در آمریکای شمالی

کد بلاگ : #5423
تاریخ انتشار : یکشنبه, 27 مرداد 1398 12:19
تعداد بازدید کننده : 339
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌‌های اختصاصی: اسلام‌هراسی در آمریکای شمالی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
ریشه اسلام هراسی، ناآگاهی درباره‌ مسلمانان، عقاید و مناسک‌شان نیست بلکه اسلام هراسی حاصل سیاست‌هایی است که به وضوح در دسیسه‌های دولت آمریکا برای ساخت یک امپراطوری دیده می‌شود. هر نظری که این واقعیت بنیادی را نادیده بگیرد به انحراف رفته است.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با دکتر نازیا کازی، استادیار دانشگاه استاکتون آمریکا با موضوع اسلام‌هراسی در آمریکای شمالی.

داده‌ها و ارقام مربوط به تعصب علیه مسلمانان در سراسر جهان، به ویژه در آمریکای شمالی، تصویری نگران‌کننده از وضعیت جوامع اسلامی در کشورهای مختلف را نشان می‌دهد. شورای روابط اسلامی ایالات متحده از ژانویه تا مه امسال بیش از 500 جنایت علیه مسلمانان را در سراسر ایالات متحده آمریکا ثبت کرده است که البته آمار واقعی بسیار بیشتر از این آمار می‌باشد. در روز 29 آوریل یک مسجد مورد حمله قرار گرفت و چندین قرآن در کوئینز، نیویورک توسط یک مرد 37 ساله از بین رفت. در اوایل امسال نیز یک مسجد دیگر در نیو هیون به آتش کشیده شد. در همین راستا بسیاری از ناظران بر این عقیده هستند که موضع‌گیری‌های ترامپ در خصوص مهاجران و اقلیت‌ها در گسترش دامنۀ عدم تحمل و تعصب نسبت به مسلمانان بی‌تأثیر نبوده است. مواضع ایشان طبق آخرین نظرسنجی ها توسط 16درصد آمریکایی‌ها تأیید شده است. از سوی دیگر62 درصد مسلمانان آمریکا نیز اعلام کرده‌اند که تجربه تبعیض مذهبی را داشته‌اند.

با توجه به این آمار نگران کننده و گسترش تنفر و نیز اسلام‌هراسی در آمریکا سازمان دفاع از قربانیان خشونت اقدام به مصاحبه با خانم دکتر نازی کازی نموده که در ذیل برخی از مهمترین دیدگاه‌های ایشان را به اختصار ذکر کرده‌ایم. دکتر کازی در خصوص توئیت اخیر ترامپ خطاب به گروهی از نمایندگان کنگره از حزب دموکرات که گفته بود آنها "اصالتا" از کشورهای دیگری آمده‌اند و بهتر است به کشورهای خود بازگردند و مشکلات آنجا را حل کنند، اظهار می‌دارد که در بخش عمده‌ای از تاریخ آمریکا شهروندی مبتنی بر هویت نژادی بوده است. وی ضمن تأیید این نظر که تلاش‌هایی برای ترسیم چهره مسلمانان به عنوان افراد "غیرآمریکایی واقعی" درجریان است، معتقد است که مدتهاست این مسئله وارد حوزه سیاست این کشور در جنگ علیه تروریسم شده است. با توجه به این طرز نگاه، به نظر می رسد که عبارت "به کشور خودت برگرد" تنها مختص خارجی‌ها و مهاجران نیست، بلکه آن دسته از شهروندان رنگین پوست آمریکایی که دولت را نقد می‌کنند هم با این عبارت خطاب می‌شوند. لذا توئیت ترامپ در مورد این نمایندگان هیچ جای تعجب ندارد چرا که این قبیل توئیت‌ها مسبوق به سابقه است، همان‌گونه که وی قوانین ممنوعیت سفر به آمریکا را ابلاغ کرد، اوباما را یک آمریکایی واقعی نمی‌دانست و موارد مشابه دیگر.

دکتر کازی، سیاست‌های حمایتی ترامپ از اسرائیل را نیز در راستای ادامه سیاست‌های کلان آمریکا در رابطه با اسرائیل قلمداد می‌کند. در حقیقت شعار "حق اسرائیل برای دفاع از خود" را نیز نوعی پوشش برای تداوم وضعیت استعماری تحمیل شده به فلسطینیان می‌داند. وی اظهار می‌دارد که اگر می‌خواهیم اسلام هراسی و نژادپرستی رو به افزایش دولت ترامپ را شکست دهیم، نباید تنها روی اسلام‌هراسی شخص ترامپ تمرکز و آن را بیش از حد تحلیل کنیم، بلکه باید هم‌پوشانی آنچه که ترامپ می‌گوید و آنچه که پیش از وی وجود داشته یعنی تاریخ آمریکا را بررسی کنیم. ریشه اسلام هراسی، ناآگاهی درباره‌ مسلمانان، عقاید و مناسک‌شان نیست بلکه اسلام هراسی حاصل سیاست‌هایی است که به وضوح در دسیسه‌های دولت آمریکا برای ساخت یک امپراطوری دیده می‌شود. هر نظری که این واقعیت بنیادی را نادیده بگیرد به انحراف رفته است.

وی معتقد است احمقانه است اگر انتظار داشته باشیم پلیس، دستگاه‌های اطلاعاتی و دولتی در مبارزه با اسلام هراسی همکاری کنند. یک مطالعه‌ی دقیق از تاریخ نشان می‌دهد که این دستگاه‌ها خود در گسترش اسلام‌هراسی و سایر انواع نژادپرستی دست داشته‌اند. به نظر ایشان اسلام‌هراسی بسیار پیچیده‌تر از آن است که فرض می‌شود. وقتی رقص شمشیر ترامپ با خانواده سلطنتی سعودی و روابط آمریکا را با کشورهایی که بسیار قوانین سختگیرانه‌تر اسلامی دارند را می‌بینیم، به این پیچیدگی بیشتر پی می‌بریم.

 

جهت مطالعه متن کامل مصاحبه اینجا را کلیک کنید.

 

“ مصاحبه‌‌های اختصاصی: اسلام‌هراسی در آمریکای شمالی ”