افزایش شدید اعدام در عربستان در سال ۲۰۱۹

کد بلاگ : #5406
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 16 مرداد 1398 12:11
تعداد بازدید کننده : 292
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش شدید اعدام در عربستان در سال ۲۰۱۹
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، مسئولان سعودی ۱۲۲ نفر را اعدام کرده‌اند که این میزانِ ثبت شده در پنج سال گذشته بیشترین تعداد را نشان می‌دهد. اکثر این افراد اعدام شده به اتهام‌های نه چندان بزرگی از جمله مشارکت در اعتراض‌های ضد حکومتی با این احکام مواجه شده‌اند.

شبکه خبری المسیره، در روز ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۸، به نقل از نشریه نیوزویک و سازمان حقوق بشر اروپا - عربستان گزارشی را منتشر کرد که در آن به بررسی تعداد اعدام‌های سیاسی و عواقب ناگوار جنگ یمن اشاره کرده است و سال جاری میلادی را خونین‌ترین سال برای عربستان عنوان نموده است. در این گزارش آمده است در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، مسئولان سعودی ۱۲۲ نفر را اعدام کرده‌اند که این میزانِ ثبت شده در پنج سال گذشته بیشترین تعداد را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر این تعداد، افزایش دهشت‌باری نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ میلادی داشته است زیرا در این سال ۵۵ نفر اعدام شده بودند. در میان اعدام‌‌شدگان سال جاری در عربستان ۶ کودک، ۵۸ تبعه خارجی از کشورهای پاکستان، یمن و سوریه و همچنین ۳ زن از عربستان، نیجریه و یمن به چشم می‌خورد.
سازمان اروپایی – عربستانی حقوق بشر با اشاره به اعدام ۳۷ شهروندِ زندانیِ سیاسی عربستانی از جمله شهروندان شیعه در ۲۳ آوریل گذشته آورده است که اکثر این افراد اعدام شده به اتهام‌های نه چندان بزرگی از جمله مشارکت در اعتراض‌های ضد حکومتی موسوم به “بهار عربی” در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ با این احکام مواجه شده‌اند. همچنین ۵۱ تن نیز به دلیل ارتکاب به جرائم مرتبط با مواد مخدر اعدام گردیده‌اند. گفتنی است آمار اعدام‌ها از زمان وعده محمد بن سلمان برای کاهش مجازات اعدام، در آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی تا نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲۲۱ مورد رسیده است و این بر خلاف گفته‌های وی می‌باشد. سازمان اروپایی – عربستانی حقوق بشر در این گزارش آورده است که با پایان یافتن نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی و مشخص شدن مسیر اجرا و صدور مجازات اعدام، مشخص است که دوره پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و محمد بن سلمان فرزندش از خونین‌ترین دوران‌ها است که این امر با وعده‌های اصلاحاتی که بن سلمان داده بود در تناقض است زیرا مجموع اعدام‌ها از ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی تا نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی به ۷۱۴ مورد رسیده است.
شایان ذکر است که نهادهای حقوق بشری از گسترش میزان اعدام‌ها در سال جاری میلادی در عربستان، تداوم روند مرگبار کنونی و رسیدن شمار آنها به ۲۴۴ تن تا پایان سال ۲۰۱۹ ابراز نگرانی شدید کرده‌اند. همچنین سازمان اروپایی – عربستانی حقوق بشر خاطر نشان کرد که محکومانِ به اعدام از دادگاه¬های منصفانه‌ای برخوردار نیستند و متهمین در معرض شکنجه و محروم شدن¬شان از دسترسی به مشاوره‌های حقوقی قرار می-گیرند.

 

آمار بالای زندانیان خارجی در عربستان
پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در روز ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۸، گزارشی در خصوص زندانی بودن هزاران تن از تابعان خارجی به اتهام مسائل تروریستی و امنیتی در زندان‌های عربستان منتشر کرد. در این گزارش آمده است که تعداد زندانیان خارجی که با اتهامات تروریستی و امنیتی دستگیر و بازداشت شده‌اند به ۱۰۲۸ نفر رسیده است. این تعداد ۱۹.۷ درصد از کل زندانیانی است که عربستان سعودی زندانی کرده است. طبق آمار منتشر شده، یمن با ۳۵۸ زندانی بیشترین نفرات را در بین زندانیان با تابعیت‌های دیگر دارد. بعد از آن سوریه با ۲۵۹ زندانی، مصر با ۷۵ شهروند و پاکستان با ۷۳ زندانی در زندان‌های عربستان سعودی، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
گفتنی است فهرست زندانیان در عربستان نشان می‌دهد شمار شهروندان سعودی که به تروریسم متهم شده‌اند، به ۴۲۰۱ نفر می‌رسد که این عدد بیانگر ۸۰.۳ درصد از کل زندانیان در عربستان است که متهم به ارتکابِ جرائم تروریستی شده‌اند. در سال‌های اخیر صدها فعال حقوق بشر و ... نیز با این نوع اتهامات بازداشت و زندانی گردیده‌اند. در این گزارش به وضعیت زندانیان نیز اشاره شده است که در معرض سوء‌استفاده‌های ظالمانه فیزیکی و روانی، از جمله شکنجه، حبس انفرادی، ممنوعیت از سفر برای اعضاء خانواده‌هایشان قرار می‌گیرند. همچنین عنوان شده که ۵ تن از آنها نیز زیر شکنجه فوت شده‌اند.

 

۱- گزارش پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور. قابل بازیابی در لینک: 

https://www.middleeastmonitor.com/20190718-saudi-arabia-detains-1028-foreign-prisoners-on-terrorism-charges/

۲- گزارش شبکه خبری المسیره، به نقل از نشریه نیوزویک و سازمان حقوق بشر اروپا – عربستان. قابل بازیابی در لینک: 

https://english.almasirah.net/details.php?es_id=7759&cat_id=6

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ افزایش شدید اعدام در عربستان در سال ۲۰۱۹ ”