قتل هر سه روز یک زن و بحران خشونت‌های خانگی در فرانسه

کد بلاگ : #5340
تاریخ انتشار : دوشنبه, 31 تیر 1398 13:15
تعداد بازدید کننده : 312
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
قتل هر سه روز یک زن و بحران خشونت‌های خانگی در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شرایط و اوضاع کشته شدن زنان در فرانسه بسیار نگران‌کننده است. به همین خاطر رسانه‌ها به صورت مداوم اخبار و گزارش‌هایی را منتشر می‌کنند و گروه‌های مدافع حقوق زنان نیز کارزارهایی را در زمینه مبارزه با این پدیده به راه انداختند.

شبکه خبری یورونیوز، در ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸، گزارشی در مورد بحرانی شدن آمار قتل زنان در خشونت‌های خانگی، در فرانسه منتشر کرد. به گزارش این شبکه خبری روز یکشنبه ۱۶ تیرماه یک زن در حومه پاریس به دست دوست‌پسرش به قتل رسید. با احتساب این قتل، آمار زنان قربانی خشونت‌های خانگی از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی تا کنون به ۷۴ نفر رسیده است. شرایط و اوضاع کشته شدن زنان در فرانسه بسیار نگران‌کننده است. به همین خاطر رسانه‌ها به صورت مداوم اخبار و گزارش‌هایی را منتشر می‌کنند و گروه‌های مدافع حقوق زنان نیز کارزارهایی را در زمینه مبارزه با این پدیده به راه انداختند. در روز شنبه ۱۵ تیرماه، گروهی از افراد خانواده، نزدیکان زنان قربانی و نیز گروه‌هایی از مدافعان حقوق زنان که آمار آنان حدود ۲ هزار نفر می‌رسید، در اعتراض به رفتارهای خشونت‌آمیز مرگبار علیه زنان در میدان رپوبلیک (جمهوری) پاریس تجمع کردند.
تجمع‌کنندگان در این اعتراض از رئیس جمهور فرانسه خواستند که در پرونده این معضل اجتماعی ورود کند. به همین جهت رئیس جمهور در واکنش به این بحران، در روز شنبه در توییتر خود با نگارش جملاتی همچون «خانم‌ها، جمهوری فرانسه نتوانست از شما محافظت کند» به حقوق پایمال شده زنان اعتراف کرد.
گفتنی است امانوئل مکرون با نام بردن برخی زنان قربانی خشونت خانگی در فرانسه در ادامه پیام توییتری‌اش نوشته است: «اسامی شما آشنا است. شما دوست، مادر، خواهر یا دختر ما هستید. ما از خشونتی که جان شما را گرفت بیزاریم و علیه آن به پا می‌خیزیم. جمهوری فرانسه باید از همه زنانی که امروز جان‌شان در خطر است محافظت کند». همچنین رئیس جمهور پایگاه اینترنتی وزارت کشور فرانسه را معرفی نمود و شماره تلفنی جهت گزارش‌دهی در زمینه خشونت‌های خانگی اعلام کرد و از شهروندان کشورش خواست تا در صورت رویت آزار و خشونت علیه زنان موارد را اعلام کنند. از سوی دیگر مارلن شیاپا، وزیر مشاور در امور برابری زنان و مردان فرانسه از برگزاری نشستی برای بررسی موضوع خشونت علیه زنان در ماه‌های آینده خبر داد. همچنین روزنامه لوموند، با انتشار تحلیلی از وضعیت خشونت‌های خانگی در فرانسه نوشت که به طور میانگین هر سه روز یک زن به دست شریک زندگی فعلی یا سابقش کشته می‌شود. به نوشته این روزنامه شمار کلی این قربانیان در هر سال به ۱۴۰ نفر می‌رسد. با استناد به صفحه فیس بوک کارزار کنشگران علیه قتل زنان می‌توان به این نتیجه رسید که آمار زنان کشته شده در شش ماهه اول سال ۲۰۱۹ در حالی افزایش یافته که در سال ۲۰۱۸ در همین بازه زمانی ۶۴ نفر بوده است.

 

۱- گزارش شبکه خبری یورونیوز. قابل بازیابی در لینک:

 https://fa.euronews.com/2019/07/08/france-femicide-rising-emergency-national-campaign. Extinction Rebellion

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ قتل هر سه روز یک زن و بحران خشونت‌های خانگی در فرانسه ”