سازمان ملل متحد وضعیت پناهجویان و مهاجران در اردوگاه‌های ایالات متحده را «دهشت‌بار» خواند

کد بلاگ : #5332
تاریخ انتشار : یکشنبه, 30 تیر 1398 11:31
تعداد بازدید کننده : 271
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سازمان ملل متحد وضعیت پناهجویان و مهاجران در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
میشل باشله، از مقامات ایالات متحده درخواست کرد تا تدابیر و راهکارهایی غیر از زندانی کردن کودکان و بزرگسالان مهاجر و پناهجو اتخاذ کند و از اقدامات امدادگران داوطلب و سازمان‌های جامعه مدنی در راستای حمایت از حقوق اساسی مهاجران، همچون فراهم آوردن آب، غذا، سرویس بهداشتی و پناهگاه امن برای آنها قدردانی کرد.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸، در اظهاراتی وضعیت مهاجران و پناهجویان در بازداشتگاه‌های مرزی ایالات متحده را ناگوار توصیف نمود و آن را «دهشت‌بار» خواند. وی در اظهارات خود گفت: به عنوان پزشک متخصص اطفال و همچنین به عنوان یک مادر و رئیس سابق دولت، از اینکه کودکان مجبور هستند در اردوگاه‌های مرزی پرجمعیت بدون دسترسی به مواد غذایی، امکانات درمانی کافی و در وضعیت ناگوار بهداشتی بر روی زمین بخوابند حیرت‌زده شدم و این شرایط را تاسف‌بار دانست.
کمیسر عالی، همچنین به مستندات و مشاهدات چندین نهاد حقوق بشری سازمان ملل اشاره کرد و بر ممنوعیت زندانی کردن کودکان مهاجر و پناهجو، بر اساس قوانین بین‌المللی، با توجه به اینکه این احتمال وجود دارد که آنها در معرض رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز قرار گیرند و آسیب‌های بسیار جدی به سلامتی و رشد آن‌ها وارد گردد، تاکید کرد.
با توجه به گزارش نگران کننده دفتر بازرسی کل وزارت داخلی آمریکا، در خصوص وضعیت مراکز نگهداری مهاجران در مرزهای جنوبی این کشور، میشل باشله، از مقامات ایالات متحده درخواست کرد تا تدابیر و راهکارهایی غیر از زندانی کردن کودکان و بزرگسالان مهاجر و پناهجو اتخاذ کند. وی عنوان نمود که از زندانی کردن مهاجران و پناهجویان تحت هر شرایط ممانعت به عمل آید و در صورت ناگزیر شدنِ مقامات مرزی به این اقدام، در نگهداری از آنها ضمانت‌های قانونی رعایت گردد و این امر در شرایطی صورت پذیرد که کاملا مطابق با موازین و معیارهای بین‌المللی حقوق بشر باشد. شایان ذکر است کمیسر عالی از کشورهای مبدا، مقصد و گذرگاهی این پناهجویان و مهاجران درخواست نمود تا با همکاریِ یکدیگر علل ریشه‌ای و واقعیِ اینکه چرا افراد ناگزیر به ترک خانه و کاشانه خود می‌شوند را بررسی نمایند. همچنین از اقدامات امدادگران داوطلب و سازمان‌های جامعه مدنی در راستای حمایت از حقوق اساسی مهاجران، همچون فراهم آوردن آب، غذا، سرویس بهداشتی و پناهگاه امن برای آنها قدردانی کرد.
در همین راستا، سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی در تاریخ ۶ تیرماه ۱۳۹۸، وضعیت بازداشتگاه‌های ایالات متحده در مرز این کشور با مکزیک را پس از وقوع تراژدی در رودخانه ریو گرانده ناگوار خواند. هنریه‌تا فور، ریاست صندوق حمایت از کودکان ملل متحد، با اشاره به تصاویر دلخراش پیکر بی‌جان یک مهاجر السالوادوری و دخترش به ضرورت بیدار شدن جامعه بین‌المللی و آگاهی آن از مخاطرات پیش روی مهاجرانِ در تلاش برای رسیدن به خاک آمریکا اشاره کرده است. بنا بر انتشار گزارش بی.بی.سی در ۵ تیرماه ۱۳۹۸، یک روز پس از غرق شدن این مهاجر السالوادوری، مجلس سنای ایالات متحده طرحی ۴.۶ میلیارد دلاری را برای ارسال کمک به مرزهای این کشور تصویب کرده است. سنا که تحت کنترل جمهوری‌خواهان قرار دارد، پیشتر طرح کمک‌رسانی که مجلس نمایندگان، تصویب کرده بود را رد کرد. گفتنی است این طرح محدودیت‌هایی بر سازمان-های مهاجرتی آمریکا اعمال می‌کرد. 

لازم به ذکر است که هر دو طرح شامل شروطی در زمینه مراقبت از مهاجران و ممنوعیت استفاده از این بودجه برای ساختن دیوار مرزی است. با این‌حال طرح سنا بودجه‌ای در اختیار پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گذارد و مقررات کمتری برای سازمان‌های دولتی در زمینه چگونگی استفاده از این بودجه تعیین می‌کند.

 

 

 ۱-گزارش پایگاه خبری سازمان ملل. قابل بازیابی در لینک: https://news.un.org/en/story/2019/07/1041991 / https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=24800&LangID=E 

۲- گزارش پایگاه خبری سازمان ملل. قابل بازیابی در لینک:  https://news.un.org/en/story/2019/06/1041421

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

 

 

“ سازمان ملل متحد وضعیت پناهجویان و مهاجران در اردوگاه‌های ایالات متحده را «دهشت‌بار» خواند ”