بیانیه سازمان عفو بین‌الملل در خصوص نقض حقوق بشر در عربستان سعودی

کد بلاگ : #5318
تاریخ انتشار : دوشنبه, 24 تیر 1398 14:53
تعداد بازدید کننده : 266
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه سازمان عفو بین‌الملل در خصوص نقض حقوق...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
عفو بین‌الملل در بیانیه خود به شدت از وضعیت حقوق بشر در عربستان به‌ویژه اعدام‌های گروهیِ اخیرِ ۳۷ تن از شهروندانِ عربستان در آوریل سال جاری میلادی، روند تداوم بازداشت‌های خودسرانه مدافعان حقوق بشر ابراز نگرانی کرد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۸، در خصوص درخواست ۴۰ سازمان و نهاد حقوق بشری از سازمان ملل متحد، جهت دفاع از حقوق بشر در عربستان سعودی بیانیه¬ای را صادر نموده است. این بیانیه موارد مهمی از نقض حقوق بشر در عربستان را عنوان کرده که عبارتند از:
- عفو بین‌الملل در بیانیه خود به شدت از وضعیت حقوق بشر در عربستان به‌ویژه اعدام‌های گروهیِ اخیرِ ۳۷ تن از شهروندانِ عربستان در آوریل سال جاری میلادی، روند تداوم بازداشت‌های خودسرانه مدافعان حقوق بشر، از جمله فعالان زن و همچنین معافیت عاملان موارد جدی نقض حقوق بشر، همچون اعمال شکنجه ابراز نگرانیِ بسیار کرد.
- همچنین عفو بین‌الملل در این بیانیه به اقدام ده‌ها سازمان و نهاد حقوق بشری که خطاب به پادشاه عربستان نامه‌ای مشترک را به منظور درخواست از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل ارسال کرده‌اند اشاره کرده است. در این نامه مشترک از همه کشورهای عضو شورا درخواست شده است تا قطعنامه‌ای را در خصوص ایجاد سازوکاری در جهت نظارت بر موارد نقض حقوق بشر در کشور عربستان تصویب کنند.
- گفتنی است به افزایش روند نقض حقوق بشر در پادشاهی عربستان سعودی در سال‌های اخیر، از جمله استفاده گسترده از مجازات اعدام و تداوم سرکوب جامعه مدنی و حقوق آن‌ها در زمینه آزادی بیان، آزادی برگزاری اجتماعات و آزادی ایجاد اپوزیسیون سیاسی نیز اشاره شده است.
- در بیانیه عفو بین‌الملل به تداوم اقدامات مقامات ریاض به بهره‌برداری از تدابیر ضد تروریسم و اقدامات تفتیش‌آمیز دیوان کیفری ویژه، در راستای مقابله با فعالان و مدافعان حقوق بشری، سیاسی و مدنی نیز اشاره گردیده است.
- شایان ذکر است در این بیانیه، به زیر سوال رفتن هر چه بیشتر اعتبار پادشاهی سعودی پس از انتشار گزارش اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه قتل جمال خاشقچی و همچنین قرار گرفتن آن در مظان رویکردهای نقادانه¬تر کنشگران و شرکای بین‌المللی نیز مورد اشاره قرار گرفته است.
- در انتهای این بیانیه از سوی سازمان عفو بین الملل، از مقامات عربستان سعودی مواردی درخواست گردیده است که عبارتند از:
1- آزادی بی‌درنگ و بدون قید و شرط مدافعان حقوق زنان و تمامی زندانیان سیاسی و مدنی، رفع اتهام از آن‌ها، همچنین لغو ممنوعیت سفر برای اعضاء خانواده‌هایشان؛
2- انجام تحقیقات فوری، کارآمد و معتبر در زمینه تمامی اتهامات مربوط به اعمال شکنجه، مجازات عوامل این سوء‌رفتارها و جبران خسارات و آسیب‌های قربانیان بر مبنای معیارهای بین‌المللی؛
3- فسخ بی‌درنگ نظام قیومیت مردسالارانه و لغو دیگر قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان و دختران این کشور؛
4- استمهال بی‌درنگ استفاده از احکام اعدام و در نهایت لغو این مجازات؛
۵- حصول اطمینان از رعایت قانونی و عملی حقوقی چون، آزادی بیان و آزادی اجتماعات و تجمعات، مطابق با موازین بین‌المللی حقوق بشر ؛

 

۱- بیانیه سازمان عفو بین‌الملل. قابل بازیابی در لینک: https://www.amnesty.org/download/Documents/MDE2305112019ENGLISH.pdf

 

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

“ بیانیه سازمان عفو بین‌الملل در خصوص نقض حقوق بشر در عربستان سعودی ”