مصاحبه‌‌های اختصاصی: اسلام‌هراسی در انگلستان

کد بلاگ : #5288
تاریخ انتشار : دوشنبه, 17 تیر 1398 10:36
تعداد بازدید کننده : 429
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌‌های اختصاصی: اسلام‌هراسی در انگلستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مسلمانان در انگلستان از لحاظ اقتصادی در محرومیت بسر برده و بر اساس گزارش مجلس اعیان این کشور در سال 2018 در حالی که نرخ متوسط فقر در انگلستان 18درصد می‌باشد، اما نیمی از مسلمانان این کشور فقر را تجربه کرده و تنها یک پنجم مسلمانان دارای کار تمام وقت می‌باشند".

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با دکتر مزمل قریشی، استاد دانشگاه سالفورد منچستر با موضوع اسلام‌هراسی در انگلستان.

همانند بسیاری از کشورهای اروپای و آمریکای شمالی، اسلام هراسی یک مسئله جدی و رو به رشد در انگلستان است، که انسجام اجتماعی و امنیت ملی این کشور را به چالش کشیده است. اسلام هراسی به یک نیروی محرکه در پی ظهور جنبش‌های راست افراطی در انگلیس تبدیل شده است. نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که 35 درصد از بریتانیایی‌ها معتقدند که اسلام "به طور کلی تهدیدی برای شیوه زندگی بریتانیا است". مسلمانان در انگلستان از لحاظ اقتصادی در محرومیت بسر برده و بر اساس گزارش مجلس اعیان این کشور در سال 2018 در حالی که نرخ متوسط فقر در انگلستان 18درصد می‌باشد، اما نیمی از مسلمانان این کشور فقر را تجربه کرده و تنها یک پنجم مسلمانان دارای کار تمام وقت می‌باشند". لذا در این خصوص با آقای دکتر قریشی، استاد ارشد در جرم شناسی دانشگاه سالفورد در منچستر گفتگو شده است که در ذیل خلاصه‌ای از این گفتگو ارائه می‌گردد.

وی در خصوص رفراندوم اتحادیه اروپا و نیز رأی برگزیت و تأثیر آنها بر افزایش احساسات اسلام‌هراسانه در انگلستان معتقد است که روایت‌های سیاسی پوپولیستی وسیع که مهاجرت، جرم و نژاد و مذهب را در هم می‌آمیزند، باعث می‌شود که انگیزه‌های ناخواسته، جنایت و ایجاد تنفر از جمله اسلام هراسی از آن منتج شود. اگرچه طرفداران این مسئله معتقدند که رویکرد آنها متعصبانه نبوده و حوادث خاصی وجود دارد که اطلاعات غلط و تحریک‌آمیز به طور خاص به عنوان تهدید کننده جمعیت مسلمانان ارائه ‌کند. ایشان در خصوص ارتباط اسلام‌هراسی و افراط‌گرایی جوانان و جذب آنها توسط گروه‌هایی مثل داعش با احتیاط برخورد کرده و معتقد است که این مسئله پیچیده بوده و به این صراحت قابل طرح نیست چرا که عوامل مختلفی در این خصوص دخیل می‌باشند. دکتر قریشی همچنین معتقد است که سیاستمدران نقش مهم و اثرگذاری در جهت‌دهی به احساسات و نگرش عمومی دارند. ایشان یکی از مهمترین طرح‌های مقابله با اسلام‌هراسی را تصویب تعریف اسلام‌هراسی که همانا ریشه در نژادپرستی داشته و خود نوعی از انواع نژادپرستی محسوب می‌شود، می‌داند. این تعریف توسط حزب کارگر، حزب دموکرات لیبرال و شهرداری لندن تصویب شده است. اما در عین حال معتقد است که سیاستمداران برای رسیدن به برنامه‌های مشخص برای مقابله با اسلام هراسی، فاصله زیادی دارند؛ زیرا قطعاً هیچ توافقی در میان آنها در مورد آنچه که حداقل در سطح رسمی وجود دارد، بدست نیامده است. ایشان معتقدند که حملات اسلام‌هراسانه مطمئناً به گسترش جهان بینی‌های تفرقه‌افکنانه در جامعه دامن می‌زنند. وی با اشاره به حملات تروریستی در نیوزیلند و تأثیر آن بر حملات اسلام‌هراسانه در بریتانیا اذعان می‌دارد که جهانی شدن شبکه‌های خبری و ماهیت همه‌گیر شبکه‌های اجتماعی به این معنا است که حوادث بین‌المللی ظرفیت تأثیر بر رفتارهای محلی را دارند. اتفاقاتی همچون حملات کرایست چرچ نیوزیلند، افراطیون راست‌گرا را شجاع می‌کند تا اعلام پیروزی کنند و زندگی قربانیان خود را با خطر مواجه سازند. تأثیر اسلام هراسی بر یکپارچگی اجتماعی از گزارش‌هایی که مسلمانان درباره‌ی حس به حاشیه رانده شدن، محرومیت از برخی حقوق خود از جمله در زمینه آموزش و پرورش، عدالت کیفری، تجارت و بیگانگی در جامعه ارایه می‌کنند، قابل درک است. راهبرد مبارزه با تبعیض علیه مسلمانان باید شامل استفاده از تعاریف حقوقی اسلام‌هراسی، استفاده از ظرفیت بیشتر و شفافیت در گزارشات اسلام‌هراسی، ارتقاء آموزش در خصوص مسلمانان و مقابله با کلیشه‌های منفی، حمایت از حداقل استانداردها در روزنامه‌نگاری برای مقابله با اسلام‌هراسی و حمایت قانونی از قربانیان اسلام‌هراسی باشد. از سوی دیگر ایشان معتقدند که برای غلبه بر مشکل تبعیض علیه مسلمانان و مسئله اسلام‌هراسی مسلمانان نیاز دارند تا بیشتر در گفتمان‌های بین مذهبی مشارکت داشته باشند.

“ مصاحبه‌‌های اختصاصی: اسلام‌هراسی در انگلستان ”