تداوم محاکمه سه محقق ایرانی با وجود ادعاهای ایالات متحده آمریکا

کد بلاگ : #5268
تاریخ انتشار : سه شنبه, 11 تیر 1398 14:19
تعداد بازدید کننده : 247
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تداوم محاکمه سه محقق ایرانی با وجود ادعاهای...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سه محقق زیست‌شناس ایرانی از سوی دستگاه قضایی آمریکا با اتهام‌های بی‌اساس در زمینه صادرات مواد شیمیایی به ایران مواجه شده و به تازگی نیز استدلال‌های آنها در زمینه کاربریِ دارویی و پزشکیِ این موارد رد شده است.

به رغم ادعای آمریکا در زمینه معافیت اقلام انسانی و پزشکی از تحریم‌ها، واشنگتن از ماه‌ها پیش سه محقق ایرانی را به تلاش برای دور زدن تحریم‌ها متهم و بازداشت کرده است. نشریه نیچر، در روز دوشنبه ۳ تیر ماه ۱۳۹۸، گزارشی را منتشر کرد که این سه پژوهشگرِ ایرانی متهم به نقض قوانین تحریمی و تلاش برای صادرات مواد شیمیایی با کاربری داروسازی به ایران هستند. به گزارش این نشریه سه محقق زیست‌شناس ایرانی از سوی دستگاه قضایی آمریکا با اتهام‌های بی‌اساس در زمینه صادرات مواد شیمیایی به ایران مواجه شده و به تازگی نیز استدلال‌های آنها در زمینه کاربریِ دارویی و پزشکیِ این موارد رد شده است.

بر اساس گزارش منتشر شده، این پژوهشگران از دادگاه فدرالِ شهر آتلانتا، در ایالت جورجیا، خواستار رد اتهام‌های کیفری وارده به آنها شده‌اند. مسعود سلیمانی استاد دانشگاه علوم پزشکی که به همراه دو دانشجوی خود از چند ماه پیش در آمریکا در بازداشت به سر می‌برند در اعتراض به اتهامات طرح شده علیه‌شان، تاکید کرده‌اند که پروتئین‌های موردنظر که به کشت میکروب‌های آزمایشگاهی کمک می‌کنند به دلیل کاربرد پزشکی از تحریم‌ها معاف هستند. اما دولت ایالات متحده آمریکا ادعا می‌کند که پژوهشگران ایرانی در تلاش برای قاچاق این مواد به ایران، بدون کسب مجوز از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا بوده‌اند. بر اساس این گزارش دو تن از آنها به قید وثیقه آزاد شده‌اند.
بنا بر اظهارات برخی کارشناسان حقوقی، این پرونده حکایت از سیاست‌های سردرگم دولت دانلد ترامپ در قبال ایران دارد. همچنین گفته می‌شود که دادستان‌های آمریکا مستندات و استدلال‌های متهمان این پرونده در زمینه کاربری پزشکی و داروییِ این پروتئین‌ها را رد کرده‌اند. سخنگوی دفتر دادستان ایالات متحده در آتلانتا از هرگونه اظهارنظر درباره سیاسی بودن این پرونده خودداری کرده است. شایان ذکر است تا کنون بیش از ۲۵۰۰ ایرانی، از جمله برخی پژوهشگران ایرانی با امضاء طوماری آنلاین از سه محقق ایرانی دفاع کرده‌اند.

 

۱- گزارش نشریه نیچر. قابل بازیابی در لینک: http://www.nature.com/articles/d41586-019-01901-4

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ تداوم محاکمه سه محقق ایرانی با وجود ادعاهای ایالات متحده آمریکا ”