امارات متحده عربی و نقض حقوق بشر در یمن

کد بلاگ : #5219
تاریخ انتشار : سه شنبه, 28 خرداد 1398 16:06
تعداد بازدید کننده : 269
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
امارات متحده عربی و نقض حقوق بشر در یمن
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نقش و عملکرد امارات متحده عربی به عنوان یکی از اعضای ائتلافی ضد یمنی موسوم به ائتلاف عربی بسیار پررنگ‌تر و تأثیرگذارتر از دیگر متجاوزان است. گزارش‌ها حاکی از وجود ده‌ها زندان سری در جنوب یمن می‌باشد که توسط اماراتی‌ها اداره می‌شود و افراد بازداشت شده در آنها در معرض فجیع‌ترین و غیرانسانی‌ترین شکنجه‌ها قرار دارند.

از آغاز تجاوز نظامی عربستان سعودی علیه یمن از ۲۵ مارس ۲۰۱۵ میلادی و مشارکت دادن کشورهای عربی در جنایات علیه مردم یمن، ائتلافی ضد یمنی موسوم به (ائتلاف عربی) ایجاد شد. نقش و عملکرد امارات متحده عربی به عنوان یکی از اعضای این ائتلاف بسیار پر رنگ‌تر و تاثیرگذارتر از دیگر متجاوزان شد. گزارش‌ها حاکی از وجود ده‌ها زندان سری در جنوب یمن می¬باشد که توسط اماراتی‌ها اداره می‌شود و افراد بازداشت شده در آنها در معرض فجیع‌ترین و غیرانسانی‌ترین شکنجه‌ها قرار دارند. در این راستا از چندی پیش دولت ترامپ با اتخاذ ژستی حقوق بشری عنوان کرد که با تحت فشار قرار دادن امارات متحده عربی در خصوص موارد نقض حقوق بشر از سوی این کشور در یمن خواستار پاسخ‌گویی این دولت شده است. بر این اساس پایگاه تحلیلی المانیتور در تاریخ ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ گزارشی را در این خصوص منتشر کرد و در آن به نکاتی به شرح زیر اشاره نمود: 

- با توجه به اعمال موارد ادعایی شکنجه و سوء‌رفتار در زندان‌هایِ مخفیِ امارات متحده عربی در یمن از مقامات این کشور خواسته شده است تا امکانات و شرایط لازم را فراهم آورد تا تحقیق و تفحصی در مورد این موارد ادعایی از سوی ناظران مستقل انجام گیرد.
- در همین راستا وزارت دفاع، وزارت خارجه و آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا، در گزارشی مشترک به کنگره ایالات متحده، در ماه مارس سال جاری میلادی، نگرانی جدی واشنگتن در خصوص موارد ادعایی سوء‌استفاده از زندانیان در زندان‌های امارات متحده در یمن را ابراز نموده و از مقامات ابوظبی خواستند تا پس از برملا شدن شواهد گسترده‌ای در این رابطه از سوی سازمان ملل و گروه‌های مدافع حقوق بشر، تحقیقات کامل و جامعی را با کمک ناظران مستقل در این زمینه انجام دهند.
- با توجه به جنگِ یمن، کنگره آمریکا از دولت ایالات متحده درخواست نموده تا به حمایت خود از ائتلاف به رهبری عربستان خاتمه بخشد و کشورهای عضو این ائتلاف را در زمینه دعاوی مطرح شده تحت فشار قرار دهد که در نتیجه برای خود از این راه جایگاه بین‌المللی و کسب اعتبار نماید.
- همچنین در اقدامی دیگر کنگره آمریکا از دولت دانلد ترامپ درخواست نمود تا در خصوص نقش ایالات‌ متحده در جنگ یمن، امتناع ورزیدن وزارت خارجه این کشور از بررسی اقدام ائتلاف به رهبری عربستان به کاهش دادن تلفات غیرنظامیان در جنگ چند ساله خود با نیروهای انصارا... و فروش چند میلیارد دلاری تسلیحات به عربستان، امارات و اردن، به بهانه تقابل با ایران در راستای نقض فاحش حقوق بشر توضیحات لازم را ارائه دهد.
- شایان ذکر است وزارت کشور یمن، در ماه ژوئیه سال 2018 میلادی، از دولت امارات متحده عربی درخواست کرده است با توجه به گزارش‌های منتشر شده در زمینه مورد سوء‌استفاده جنسی قرار گرفتن صدها تن از زندانیان این زندان‌ها، همچنین، اظهارات گروه کارشناسی سازمان ملل در ماه دسامبر، مبنی بر اقدام مأموران بازداشتگاه‌های تحت نظارت امارات، به تعرض جنسی، ضرب و شتم و اعمال دیگر سوء رفتارهای دهشت‌بار علیه این زندانیان، زندان‌های مخفیانه خود در جنوب یمن را ببندند.
گفتنی است که در آن زمان مقامات کشور امارات متحده بازدید ناظران مستقل از زندان‌های تحت نظارت خود را ممنوع اعلام کردند.

 

۱- گزارش پایگاه تحلیلی المانیتور. قابل بازیابی در لینک:
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2019/06/trump-uae-human-rights-yemen-torture-detention.html

ساناز معززی

کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل

“ امارات متحده عربی و نقض حقوق بشر در یمن ”