جنگ علیه کودکان را متوقف کنید

کد بلاگ : #5167
تاریخ انتشار : دوشنبه, 13 خرداد 1398 11:29
تعداد بازدید کننده : 217
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جنگ علیه کودکان را متوقف کنید
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
امروزه تحقق حقوق کودک در سراسر جهان، با معضلات و چالش‌های متعدد، روبروست و اکنون جامعه جهانی، نظاره‌گر قربانی شدن صدها و بلکه هزاران کودک بی‌گناه در جنگ‌ها است.

کودکان تحت تاثیر جنگ و خشونت در سراسر جهان هستند و این یک واقعیت غم‌انگیز است، در درگیری‌های مسلحانه کودکان به عنوان آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه قربانی می‌شوند و روح ظریف و قلب‌های پاک این فرشتگان معصوم می‌شکند. اما شش نقض آشکار علیه کودکان در درگیری‌های مسلحانه و خشونت، شامل استخدام و استفاده از کودکان در جنگ، کشتار، خشونت جنسی، آدم ربایی، حمله به مدارس و بیمارستان¬‌ها، و محرومیت از دسترسی به کمک‌های بشردوستانه می‌شود.
در همین رابطه میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر بیانیه‌ای را در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، در شهر لاهه، با عنوان “ جنگ علیه کودکان را متوقف کنید”، منتشر نمود و در آن، در خصوص تاثیر جنگ در کشورهای مختلف جهان از جمله سوریه، لیبی، یمن، سودان جنوبی و ... بر روی زندگی مردم از جمله کودکان مطالبی را عنوان نمود. در این بیانیه به مواجهه مجدد مردم یمن با شیوع بیماری وبا، پس از گذشت ۴ سال جنگ ویرانگر و بدترین بحران بشری در جهان اشاره گردیده است. طبق آمار به‌دست آمده روزانه ۲ هزار مورد مشکوک ثبت می‌گردد که این رقم در ماه آوریل دو برابر ماه ژانویه می‌باشد. در چنین شرایطی بیش از ۸ میلیون کودک یمنی به آب سالم و شرایط بهداشتی مناسب دسترسی ندارند. شایان ذکر است وی با اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی، از ابتلا بیش از ۱۰۸ هزار مورد مشکوک به بیماری وبا تا ۱۷ مارس سال جاری میلادی را بیان کرده است که در قیاس با ۳۷۱ هزار مورد در کل سال گذشته میلادی افزایش ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد. این جنگ دهشت‌بار باعث گردیده تا بیش از نیمی از مراکز درمانی و پزشکیِ یمن، عمدتا به دلیل بمباران‌ها غیر قابل استفاده باشد و نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از مردم که شامل بیش از ۱۰ میلیون کودک هستند به خدمات درمانی و بهداشتی دسترسی نداشته باشند.
بیش از دو میلیون کودک به سوء تغذیه حاد مبتلا گردیده‌اند که از این تعداد ۳۶۰ هزار کودک از ابتدا جنگ تا کنون به سوء تغذیه شدید، بیماری‌های قابل پیشگیری مبتلا گردیده و یا کشته و مجروح شده‌اند. در این سال‌ها شرایط تحصیل برای کودکان یمنی امکان‌ناپذیر شده است و بیش از ۲ میلیون کودک از تحصیل محروم شدند. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه خود به پیامدهای روحی و روانی جنگ و تحت تاثیر قرار گرفتن میلیون‌ها کودک اشاره کرده و پیامدهای آن را برای نسل‌های متمادی ذکر کرده است.
در همین رابطه مارک لوکوک، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و مسئول هماهنگی کمک‌های اضطراری و هنریه‌تا فور، رئیس صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف)، نیز در تازه‌ترین و آخرین گزارش‌های خود به کشورها و اعضا شورای امنیت سازمان ملل متحد در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، در مورد وضعیت وخیم مردم یمن و غیرنظامیان به خصوص کودکان آماری را منتشر نموده‌اند. به گفته ایشان در یمن ۱۰ میلیون نفر به کمک‌های غذایی اضطراری نیاز مبرم دارند و این نشان دهنده آن است که تهدید بروز قحطی هنوز برطرف نشده است. مارک لوکوک خاطر نشان کرده است که منازعات جاری، همچنان روند کمک‌رسانی را تحت تاثیر قرار داده است و تنها در ماه‌های فوریه و مارس سال جاری میلادی، بیش از ۹۰۰ هزار تن از شهروندان یمنی به این دلیل آسیب دیده‌اند و این در حالی است که برنامه جهانی غذا در ماه مارس، موفق به رساندن مواد غذایی به ۱۰,۶ میلیون نفر از شهروندان این کشور شده است که در مقایسه با ماه‌های دیگر افزایش قابل توجهی داشته است.
رئیس صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف)، در گزارش خود به کشته، مجروح شدن کودکان و یا به‌کارگیری آنها به عنوان کودک سرباز نیز اشاره کرده است. وی از به مخاطره افتادن جان ۱۵ میلیون کودک یمنی سخن گفته و یادآور شده است که از ابتدای جنگ تا کنون ۷۳۰۰ کودک مجروح و کشته شده¬اند که این نشان می‌دهد روزانه ۸ کودک به این سرنوشت دچار می‌شوند.

 

ساناز معززی

ارشد حقوق بین‌الملل

 

 

“ جنگ علیه کودکان را متوقف کنید ”
تگ ها کودکجنگ