مصاحبه‌‌های اختصاصی: ظهور اسلام‌هراسی و رشد احساسات ضد مهاجر در استرالیا

کد بلاگ : #5091
تاریخ انتشار : دوشنبه, 27 اسفند 1397 10:49
تعداد بازدید کننده : 313
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌‌های اختصاصی: ظهور اسلام‌هراسی و رشد...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بر اساس قانون استرالیا، تبعیض علیه مسلمانان در سطح ایالت و فدرال ممنوع است. با این حال، گروه‌های راست افراطی مخالف مهاجرت و چند فرهنگی، از طریق برگزاری نشست‌ها و تظاهرات، انتشار مطالب ناعادلانه در روزنامه‌ها و جمع‌آوری اعانه، فعالیت دارند و به نظر می‌رسد که این گروه‌ها توسط دولت نیز محافظت می‌شوند.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با دکتر یاسر مرسی، استاد علوم سیاسی دانشگاه لاتروبه استرالیا با موضوع ظهور اسلام‌هراسی و رشد احساسات ضد مهاجر در استرالیا.

گفته می‌شود که حضور مسلمانان در استرالیا به قرن‌های 16 و 17 میلادی می‌رسد، زمانی که گروهی از مجمع الجزایر اندونزی اولین تماس‌ها را با استرالیایی‌های بومی برقرار کردند. امروزه، در استرالیا حدود 604،000 مسلمان زندگی می‌کنند که حدود 2.6 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. گرچه مسلمانان در استرالیا گروه جمعیتی زیادی نیستند، اما آن‌ها با تبعیض و تعصب در سطوح و اشکال مختلف مواجه هستند. نظرسنجی‌ها و مطالعات متعدد حاکی از وجود احساسات ضد مسلمان در قرن بیست و یکم در استرالیا می‌باشد. بر اساس قانون استرالیا، تبعیض علیه مسلمانان در سطح ایالت و فدرال ممنوع است. با این حال، گروه‌های راست افراطی مخالف مهاجرت و چند فرهنگی، از طریق برگزاری نشست‌ها و تظاهرات، انتشار مطالب ناعادلانه در روزنامه‌ها و جمع‌آوری اعانه، فعالیت دارند و به نظر می‌رسد که این گروه‌ها توسط دولت نیز محافظت می‌شوند. با توجه به این شرایط سازمان دفاع از قربانیان خشونت مصاحبه‌ای با دکتر یاسر مرسی، استاد علوم سیاسی دانشگاه لاتروبه ترتیب داد که خلاصه‌ای از مهمترین بخش‌های آن در ذیل آمده است.

دکتر مرسی در خصوص اینکه تأثیر جمعیت مسلمان در استرالیا و اینکه آیا استرالیا با بحران مهاجران مسلمان مواجه است می‌گوید با اینکه حدود دو درصد جمعیت استرالیا را مسلمانان تشکیل می‌دهند، اما جمعیت مسلمانان همانند دیگر جوامع دارای هویت انحصاری نیستند و یک جامعه فوق العاده متنوع با هویت چندگانه می‌باشند. ایشان در خصوص چرایی میزان بالای مخالفت استرالیایی‌ها (48درصد) در خصوص ممنوعیت مهاجرت مسلمانان به این کشور و نیز تأثیر سخنان ضدمهاجرت ترامپ بر استرالیایی‎ها معتقد است که قطعاً تا اندازه‌ای دیدگاه‌های ترامپ بر مردم استرالیا تأثیر گذاشته است؛ استرالیا مشترکات زیادی با آمریکا دارد، بسیاری از گفتمان‌های فرهنگی آمریکا را جذب می‌کند و در نتیجه بسیاری از آرزوها و ترس‌های آمریکا را حس می‌کند. به اعتقاد دکتر مرسی اسلام‌هراسی یک مسئله جهانی است و روایت هر کشوری در مورد تهدید مسلمان از یکدیگر فرق دارد؛ اما اهمیت قضیه در این نکته است که استرالیا از زمان تأسیس همواره ترس از دیگران در آن وجود داشته است. این ترس و نگرانی همچنان در خصوص مسلمانان و آفریقائیان پابرجاست. استرالیا تاریخچه‌ای طولانی در نژادپرستی و ترس از "دیگر" دارد.
به عقیده دکتر مرسی حملات یازده سپتامبر بر رشد اسلام‌هراسی در استرالیا تأثیر داشته، اما اسلام‌هراسی برآیند این حادثه نبوده است؛ چرا که به اعتقاد ایشان کسانی با این دیدگاه که معتقد به وخیم‌تر شدن اسلام‌هراسی بعد از رویداد یازده سپتامبر هستند، بیشتر مربوط به دیدگاه مسلمانان غیرسیاهپوست می‌باشد. این درحالیست که مسلمانان آفریقایی-آمریکایی همواره در معرض بیشترین مشکلات اسلام‌هراسی چه قبل از این رویداد و چه بعد از آن قرار داشته‌اند. وقتی به بازداشتگاه‌های استرالیا نگاه می‌کنیم درمی‌یابیم که در ثبت رفتار غیرانسانی با پناهچویان این کشور پیشرو بوده است. به اعتقاد دکتر مرسی پلیس، دولت، رسانه‌ها و رهبران جامعه اغلب آنچنان که باید با مسئله اسلام‌هراسی مقابله نمی‌کنند حتی در مواردی سکوت اختیار می‌کنند. او به مشکلات بین مسلمانان و دموکراسی غربی واقف است اما این مسئله را از پویایی جوامع برمی‌شمارد. ایشان در خصوص اینکه آیا اسلام‌هراسی و ترس از مسلمانان منجر به رشد و گسترش گروه‌های تروریست مثل القاعده و داعش شده است بر این اعتقاد است که همه این موارد بستگی به چگونگی تعریف و درک ما از اسلام‌هراسی دارد. عامل‌های مختلفی در شکل‌گیری تروریسم دخیل هستند لذا مبارزه با نژادپرستی باید یک مبارزه مشترک باشد اما آنانی که از قدرت برخوردارند، و نهادهای آنان، باید رهبر این مبارزه باشند. وی برخلاف بسیاری از کارشناسان معتقد است که نقش رسانه‌ها در مسئله اسلام‌هراسی برجسته نمی‌باشد. در حقیقت آنها را نمی‌توان به عنوان بازیگران اصلی این حوزه برشمرد چرا که آنها علت نژادپرستی نیستند.
به اعتقاد دکتر مرسی راست افراطی در سراسر اروپا و آمریکای شمالی گفتمان درباره اینکه ما چه طور باید اسلام را بشناسیم، به شکل قابل ملاحظه‌ای تحت تاثیر قرار داده است. بحث در خصوص نژادپرستی همواره در استرالیا در جریان بوده است؛ هرچند این بحث در یک قالب و تعریف مشخص انجام شده است تا اینکه دیدگاه‌های تاریخی چگونگی شکل‌گیری نژادپرستی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. از این رو بحث در خصوص اسلام‌هراسی نیز اغلب به اینکه آیا اسلام یک نژاد است یا خیر محدود می‌شود. به عقیده ایشان جریانات اصلی در استرالیا فضای کافی برای رشد عمومی در این حوزه را فراهم نمی‌کنند.

 

 

“ مصاحبه‌‌های اختصاصی: ظهور اسلام‌هراسی و رشد احساسات ضد مهاجر در استرالیا ”