تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در کشورهای آمریکا و انگلیس

کد بلاگ : #5014
تاریخ انتشار : یکشنبه, 14 بهمن 1397 14:35
تعداد بازدید کننده : 524
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در کشورهای آمریکا...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
براساس گزارش منتشر شده از سوی دیده‌بان حقوق بشر، زنان شهر بوستون به دلیل آثار سوء گسترده ازدواج کودکان و با هدف پایان یافتن این موضوع در ایالت ماساچوست اقدام به برگزاری راهپیمایی کردند. بسیاری از دختران این ایالت در سنین حدود 13 سالگی مجبور به ازدواج با مردان بزرگسال می شوند.

براساس مقالات، گزارش‌ها، بیانیه‌ها و اخبار به دست‌آمده از سازمان‌های حقوق بشری مردم‌نهاد و بین‌المللی و همچنین رسانه‌های گروهی در اواخر دی‌ماه 1397، مهم‌ترین موارد نقض حقوق بشر در کشورهای ایالات متحده امریکا و انگلیس، به شرح زیر است:


ا- ایالات متحده امریکا
۱-۱- ازدواج کودکان:
براساس گزارش منتشر شده از سوی دیده‌بان حقوق بشر در روز شنبه 29 دی‌ماه 1397، زنان شهر بوستون به دلیل آثار سوء گسترده ازدواج کودکان و با هدف پایان یافتن این موضوع در ایالت ماساچوست اقدام به برگزاری راهپیمایی کردند. در این گزارش آمده است که بسیاری از دختران این ایالت در سنین حدود 13 سالگی مجبور به ازدواج با مردان بزرگسال می‌شوند که این موضوع پیامدهای مهمی چون محروم شدن آن‌ها از تحصیل، تحمل بارداری‌های زودهنگام و به دنیا آوردن 7 الی 8 کودک به‌صورت پی‌درپی در کنار تجربه موارد سنگینی چون مرگ نوزادان خود پس از تولد و همچنین بر عهده گرفتن مسئولیت‌های سنگین خانوادگی را به دنبال دارد. شایان ذکر است با توجه به قانونی بودن ازدواج کودکان در 48 ایالت ازجمله ایالت ماساچوست از سال‌ 2000 تا 2016 میلادی، بیش از 1200 کودک در این ایالت مجبور به ازدواج شده‌اند.

۱-۲- نقض حقوق بومیان:
گزارش روز شنبه 29 دی‌ماه 1397 خبرگزاری فرانسه از تظاهرات ۲۸ دی‌ماه صدها تن از اعضای جوامع بومی آمریکا نسبت به اعمال بی‌عدالتی نسبت به آنان خبر داد. براساس این گزارش بومیان آمریکا در واشنگتن با لباس‌های سنتی و پلاکاردهایی با مضامینی چون، «عدالت برای زنان مقتول گمشده» و«دیگر سکوت نخواهیم کرد» گردهم آمدند و به دلایلی چون جلوگیری از مشارکت آن‌ها در انتخابات، جدا شدن اعضای خانوادهایشان از یکدیگر به دلیل وجود دیوارها و مرزها، قرار گرفتن در معرض پیامدهای ناشی از هولوکاست زیست‌محیطی، واقع‌شدن در معرض تبهکاری‌هایی چون قاچاق جنسی و انسانی و خشونت‌های ناشی از اقدامات نیروهای نظامی و پلیس خواستار احقاق حقوق از دست رفته خود شدند. در این گزارش به دیگر معضلات و چالش‌های پیش روی این جوامع مانند آلوده بودن آب‌های مناطق سکونت‌شان، مواجهه بودن با محدودیت‌ها و مرزهایی جهت آزادی تردد و جابه‌جایی، مواجهه با فقر و تنگدستی شدید و تشدید شدن این شرایط به دلیل تعطیلی یک‌ماهه دولت، دست‌وپنجه نرم کردن برای حفظ فرهنگ و زبان خود و زندگی بر اساس آداب‌ورسوم مدرن شهری اشاره شده است.

۱-۳- نقض حقوق مهاجران:
براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر در روز جمعه 28 دی‌ماه 1397، مدارک به‌دست‌آمده در زمینه اقدام دولت دانلد ترامپ از اواخر سال 2017 میلادی خبر از هدف قرار دادن متمرکز و عمدی خانواده‌های مهاجران دارد. در این گزارش آمده است که اسنادی چون پیش‌نویس طرح سیاست‌گذاری ارایه شده به شبکه خبری اِن.بی.سی و گزارش دفتر بازرسی کل وزارت بهداشت و خدمات انسانی دولت ایالات‌متحده خبر از قصد مقامات دولت آمریکا مبنی بر هدف قرار دادن والدین در خانوارهای مهاجر و پناهجو به‌منظور مورد پیگرد قانونی قرار دادن آن‌ها و نیز مبادرت ورزیدن به جداسازی کودکان از والدین خود دارد. اهمیت موضوع تا جایی است که اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در راستای ناگزیر ساختن دولت ایالات‌متحده به آشکار نمودن تعداد کودکان جداشده از والدین خود، اقدام به باز کردن پرونده‌ای حقوقی در این زمینه نموده است. براساس این گزارش اسناد و گزارش‌های مزبور، نه‌ تنها حکایت از بی‌اعتنایی دولت دانلد ترامپ نسبت به کودکان تحت مراقبت‌شان دارد، بلکه نمایان‌ساز اقدام برنامه‌ریزی‌شده و راهبرد عامدانه آن در جهت جداسازی اجباری خانواده‌ها از یکدیگر در گذرگاه‌های مرزی ایالات‌متحده با هدف ارسال پیامی آشکار به پناه‌جویان مبنی بر ناخوشایند بودن ورودشان به این کشور است.

۱-۴- عقب گرد در زمینه اعمال حقوق بشر در داخل و خارج از کشور
براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر در روز پنج‌شنبه 27 دی‌ماه 1397، ایالات‌متحده در زمینه اعمال حقوق بشر در داخل و خارج از کشور، پس‌رفت داشته است. مواردی چون اجرایی کردن سیاست‌های لازم در راستای تضعیف مبانی حقوق بشری و تحت‌الشعاع قرار دادن زندگی، معیشت و سلامت پناه‌جویان، مهاجران، زنان و بسیاری از اقشار جامعه، لغو تدابیر اتخاذشده در راستای کاهش تأثیر نامتناسب صدور احکام افراط‌گرایانه و سیاست‌های جزم‌اندیشانه در رابطه با رنگین‌پوستان و اقشار کم‌درآمد، تضعیف مبانی بیمه درمانی و سلامت همگانی، اتخاذ سیاست‌هایی مبنی بر محدود نمودن دسترسی زنان به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی لازم و نیز اتخاذ سیاست‌های خارجی در راستای دور نمودن ایالات‌متحده از نهادها و تدابیر چندجانبه حقوق بشری و یا هیأت‌های قضایی بین‌المللی، از جمله مهم‌ترین مواردی است که منجر به عقب گرد این کشور از حقوق بشر شده است.

۱-۵- نقض حقوق زندانیان:
براساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان عفو بین‌الملل در روز پنج‌شنبه 20 دی‌ماه 1397، در آستانه هفدهمین سال از افتتاح زندان گوانتاناما این زندان همچون لکه ننگی بر کارنامه حقوق بشری ایالات‌متحده باقی مانده است. مطابق با اظهارات مدیر امنیت حقوق بشر در سازمان عفو بین‌الملل آمریکا، اقدام دانلد ترامپ مبنی بر لغو فرمان اجرایی اوباما در راستای تعطیلی این زندان نظامی، منجر به گشایش دوران جدیدی از وقوع موارد دهشت بار نقض حقوق بشر در این بازداشتگاه شده است. همچنین این زندان همچنان به‌ مثابه نماد اسلام‌هراسی تلقی می‌شود. شایان ذکر است در حال حاضر 40 مرد مسلمان در این زندان همگی در معرض اعمال شکنجه هستند.

 

۲- انگلیس

۲-۱- نادیده گرفتن توافق برگزیت بر وضعیت حقوق بشر:
براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر در روز سه‌شنبه 25 دی‌ماه 1397، رأی منفی پارلمان بریتانیا به توافق برگزیت بر وضعیت حقوق بشر در جامعه بریتانیا تاثیر می‌گذارد. این توافق به دلایلی چون سپردن ضمانت‌های حقوقی تعبیه شده در آن برای شهروندان اروپایی ساکن بریتانیا و همین‌طور، شهروندان بریتانیایی ساکن کشورهای عضو اتحادیه اروپا، برخوردار بودن از بندهایی مبتنی بر ملزم شدن انگلیس و اتحادیه اروپایی به احترام گذاردن به حقوق بشر دارای اهمیت است.

۲-۲- نقض حق دسترسی کودکان به مواد غذایی:
براساس شبکه خبری یورونیوز و شبکه خبری بی.بی.سی در روز جمعه 21 دی‌ماه 1397، یک نفر از هر 5 کودک زیر 15 سال در بریتانیا به دلیل کمبود‌های مالی یا منابع دیگر با محدودیت در دسترسی به غذا مواجه هستند. در این گزارش که توسط کمیسیونی دو حزبی مرکب از نمایندگان حزب محافظه‌کار و حزب کارگرِ پارلمان بریتانیا در زمینه ارائه پیشنهاد به دولت این کشور برای تأسیس وزارتخانه‌ای مجزا جهت رفع معضل گرسنگی تهیه شده است به یافته‌های این کمیسیون مبنی بر سوق دادن خانواده‌های انگلیسی به‌سوی خرید مواد غذایی ارزان‌قیمت و درعین‌حال پرکالری اشاره دارد.

این موضوعات که به دلیل مشکلات مالی خانواده‌ها ازجمله هزینه گران زندگی، رکود میزان دستمزدها و نظام جدید خدمات درمانی ایجاد شده است به معضلاتی چون سوءتغذیه و اضافه‌وزن منجر می‌شود. همچنین براساس اظهارات مدیر یکی از مدارس منطقه لَنکِشِر در شمال غرب انگلستان، برخی از دانش‌‌آموزان این مدرسه به دلیل گرسنگی جهت یافتن غذا در سطل‌های زباله به جستجو می‌پردازند. بعلاوه با توجه به افزایش این معضل در جامعه بریتانیا و تأکید بر دشوار بودن تحصیل و درس خواندن برای کودکان گرسنه، خانواده‌ها اقدام به قرض دادن مواد غذایی به یکدیگر نموده‌اند. در این گزارش با توجه به آمار به دست آمده در این زمینه از سازمان غذا و کشاورزی (فائو) و بنیاد غذا، بریتانیا در قیاس با دیگر کشورهای اروپایی در میان بدترین‌ها آمده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

1. گزارش دیده‌بان حقوق بشر. قابل بازیابی در لینک:
https://www.hrw.org/news/2019/01/19/marching-end-child-marriage-massachusetts
2. گزارش خبرگزاری فرانسه. قابل بازیابی در لینک:
https://www.france24.com/en/20190119-indigenous-people-protest-rights-washington
3. گزارش دیده‌بان حقوق بشر. قابل بازیابی در لینک:
https://www.hrw.org/news/2019/01/18/trumps-family-separation-affected-thousands-more-children-previously-known
4. گزارش سازمان عفو بین‌الملل. قابل بازیابی در لینک:
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2019/01/usa-17-years-later-guantanamo-prison-remains-a-threat-to-human-rights/
5. گزارش دیده‌بان حقوق بشر. قابل بازیابی در لینک:
https://www.hrw.org/news/2019/01/15/brexit-uncertainty-risks-uk-rights
6. گزارش شبکه خبری یورونیوز و شبکه خبری بی.بی.سی. قابل بازیابی در لینک‌های:
https://fa.euronews.com/2019/01/11/uk-parliament-says-britain-hunger-problem-requires-minister
http://www.bbc.com/persian/world-46828188

“ تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در کشورهای آمریکا و انگلیس ”