تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در انگلیس، فرانسه و کانادا

کد بلاگ : #5004
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 3 بهمن 1397 15:49
تعداد بازدید کننده : 291
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در انگلیس، فرانسه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
براساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، گروهی از فعالان حقوق بشر موسوم به استَنستِد (نام یکی از فرودگاه‌های لندن)، به دلیل انجام اعتراضات صلح‌آمیز و غیرخشونت‌آمیز با هدف مقابله با اخراج پناهجویان با اتهامات تروریستی مواجه شدند.

براساس مقالات، گزارش‌ها، بیانیه‌ها و اخبار به دست‌آمده از سازمان‌های حقوق بشری مردم‌ نهاد و بین‌المللی و همچنین، رسانه‌های گروهی در آذر و دی‌ماه 1397، مهم‌ترین موارد نقض حقوق بشر در کشورهای انگلیس، کانادا و فرانسه به شرح زیر است:

 

1- انگلیس:
1-1 بازداشت خودسرانه و بدون محاکمه:
شبکه خبری بی.بی.سی به نقل از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در روز جمعه 30 آذرماه 1397 گزارشی در خصوص لزوم اقدام مقامات دولت بریتانیا نسبت به محترم شمردن تعهدات خود و فراهم آوردن امکان خروج آزادانه جولیان آسانژ (بنیان‌گذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس) از سفارت اکوادور در لندن منتشر کرد. بر اساس این گزارش در بیانیه صادر شده توسط دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، کارشناسان کارگروه بازداشت‌های خودسرانه از دولت انگلیس تقاضا کرده‌اند که خروج جولیان آسانژ از سفارت اکوادور را بدون هراس از دستگیری یا استرداد و با توجه به لزوم تعیین محدودیت زمانی برای دوران بازداشت پیش از محاکمه ممکن سازند.
شایان ذکر است این کارشناسان، موقعیت آسانژ را به‌منزله نوعی بازداشت بدون محاکمه می دانند که در آن به‌رغم ورود اختیاری‌اش به سفارت اکوادور و زندگی کردن در طول 6 سال گذشته در این سفارت به صورت خودسرانه از حقوق اساسی و اولیه خود، محروم می شود.

1-2- نقض حق حیات و رشد چشمگیر مرگ افراد بی‌خانمان:
بر مبنای نخستین آمار رسمی منتشر شده در گزارش خبرگزاری رویترز در روز پنج‌شنبه 29 آذرماه 1397، مرگ افراد بی‌خانمان در انگلستان و ولز افزایش چشمگیری داشته است. این گزارش همچنین از کاهش سن مرگ در میان افراد بی‌خانمان و نیز اختصاص یافتن بیش از نیمی از مرگ‌های سال گذشته به انواع ناشی از سموم مواد مخدر و دارویی، بیماری‌های کبدی و خودکشی اشاره دارد.
همچنین در گزارش منتشر شده در روز یکشنبه دوم دی‌ماه از سوی خیریه مردم‌ نهاد بحران، تعداد خانواده‌ها و افراد خیابان خواب در روزهای کریسمس سال جاری میلادی به 170 هزار نفر رسیده است که به معنای دو برابر شدن تعداد بی‌خانمان‌های بریتانیا از 5 سال گذشته تاکنون است. با این حال این افراد تنها در صورت رسیدن درجه دمای هوا به زیر صفر اجازه استفاده از پناه‌گاه‌های اضطراری مستقر در شهرهای بزرگ را می‌یابند. شایان ذکر است پیش‌تر سازمان ملل در گزارش خود اقدامات و تدابیر ریاضتی دولت بریتانیا از سال 2010 تاکنون را منجر به سوق دادن 14 میلیون نفر از جمعیت این کشور (معادل یک‌پنجم جمعیت انگلیس) به ورطه فقر اعلام کرد.
1-3- نقض حق تحصیل: ‌
بر اساس گزارش 24 آذرماه روزنامه گاردین تحریم‌های آمریکا علیه ایران به دلیل عدم امکان انجام تراکنش‌های بانکی و دریافت پول، ثبت نام دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در انگلیس را با مشکل مواجه ساخته تا جایی که برخی مقامات دانشگاه‌های این کشور به دانشجویان ایرانی پیشنهاد دادند تا در تعطیلات کریسمس به ایران سفر کنند و با خود پول نقد به همراه آورند. این روزنامه در انتها یادآور می‌شود حمل پول نقد خطرناک است و لازم است تا دانشگاه‌ها در برابر بی‌عدالتی‌های ناشی از سیاست‌گذاری‌های دانلد ترامپ ایستادگی کنند.

1-4- نقض حق برگزاری اعتراضات صلح‌آمیز و غیرخشونت‌آمیز:
براساس گزارش 20 آذرماه ۱۳۹۷ سازمان عفو بین‌الملل، گروهی از فعالان حقوق بشر موسوم به استَنستِد (نام یکی از فرودگاه‌های لندن)، به دلیل انجام اعتراضات صلح‌آمیز و غیرخشونت‌آمیز با هدف مقابله با اخراج پناهجویان با اتهامات تروریستی مواجه شدند. این افراد که شامل ۱۵ نفر هستند پس از ممانعت به عمل آوردن از اخراج غیرقانونی 60 پناهجوی اهل کشورهای غنا و نیجریه، از طریق بستن خود به چرخ جلوی هواپیمای حامل این پناهجویان و جلوگیری از پرواز آن به اتهام ارتکاب به‌مخاطره افکندن ایمنی فرودگاه و پرواز هواپیما به حبس ابد محکوم شدند.
در این گزارش عفو بین الملل اقدام این فعالان را منجر به وارد آمدن آسیب و صدمه به افراد یا هواپیمای مزبور ندانست و هدف این مدافعان حقوق بشر را دفاع از حقوق بشر و مقابله با موارد فاحش نقض حقوق بشر اعلام کرد.

1-5- اعمال تبعیض علیه سالمندان:
گزارش منتشر از سوی روزنامه گاردین، در روز چهارشنبه 5 دی‌ماه 1397، خبر از نهادینه شدن کامل اعمال تبعیض علیه سالمندان و مقوله سالخوردگی در جامعه بریتانیا و تبدیل‌شدن آن به یک رسوایی ملی دارد تا جایی که کمیسیون برابری و حقوق بشر نیز در زمینه پیگیری حقوقی و قانونی موارد متعدد تبعیض سنی ناکام مانده است.
همچنین به استناد گزارش منتشر شده از سوی انجمن سلطنتی سلامت عمومی، نگرش‌های مبتنی بر تبعیض سنی، بر سلامت و رفاه حال سالمندان و مواجهه متداوم افراد سالخورده با رفتارها و برخوردهای تبعیض‌آمیز از سوی مراکز خدماتی دولتی و خصوصی تاثیر می گذارند.

 

2- کانادا
2-1- نقض حقوق کودکان و نوجوانان بومی:
براساس گزارش 30 آذرماه شبکه خبری سی. تی‌وی، گروهی از کودکان بومی کانادایی در ایالت کبک به دلیل سخن گفتن به زبان مادری خود تنبیه می شوند. در این راستا کمیسیون حقوق بشر کبک، ضمن اشاره به معضلات موجود در نظام حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست، از جمله نادیده گرفتن نوجوانان بومی، برخوردار نبودن آن‌ها از مددکاری اجتماعی و ناگزیر شدنشان به دست کشیدن از زبان مادری عمدتاً در حال انقراض، تحقیقاتی در زمینه چگونگی ممانعت به عمل آوردن مسئولان نهادهای حمایت از نوجوانان بی‌سرپرست و نیز قرار دادن آنان در معرض تنبیه و مجازات آغاز نموده است.

2-2- تبعیض نژادی:
براساس گزارش 19 آذرماه روزنامه گاردین در خصوص مطالعه انجام شده توسط کمیسیون حقوق بشر اُنتاریو، تعداد کشته‌شدگان سیاه‌پوست در بزرگ‌ترین شهر کانادا توسط پلیس و نیز مواجه بودن این شهروندان با میزان نامتناسبی از تبعیض و خشونت 20 برابر سایر شهروندان است.
آمار بیان شده در این گزارش نشان می دهد که 61 درصد از موارد منجر به مرگ با توسل به زور و 70 درصد از تیراندازی‌های منجر به مرگ توسط نیروهای پلیس در شهر تورنتو نسبت به شهروندان سیاه‌پوست صورت می‌گیرد. همچنین پلیس این شهر با اقدامات دیگری چون متوقف نمودن شهروندان و درخواست کردن مدارک شناسایی از آن‌ها، جستجوها و تفتیش‌های غیرقابل‌توجیه و نیز زدن اتهامات و یا اعمال دستگیری‌های غیرضروری این تبعیض را بیشتر می کند.

 

3- فرانسه
3-1- نقض حق برگزاری تجمعات صلح آمیز:
گزارش منتشر شده توسط سازمان عفو بین‌الملل در روز جمعه 23 آذرماه بر لزوم خاتمه اقدام پلیس فرانسه در استفاده بیش از اندازه از زور علیه معترضان بزرگسال و نیز دانش‌آموزان دبیرستانی شرکت‌کننده در تظاهرات اخیر، تاکید دارد. براساس این گزارش مأموران پلیس فرانسه از گلوله‌های پلاستیکی، نارنجک‌های ساچمه‌ای لاستیکی و گاز اشک‌آور بر علیه مردم معترض، روزنامه‌نگاران و حتی کودکان شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آمیز استفاده کرده اند تا جاییکه براساس آمار رسمی، 1407 نفر از معترضان زخمی و یا مجروح شده اند و وضعیت 46 تن از آن‌ها وخیم است.
در این گزارش همچنین به همراه شدن این تظاهرات با اعتراضات دانش‌آموزان دبیرستانی در روز دوشنبه 12 آذرماه با هدف اعتراض به تغییر قانون اخذ دیپلم در دوره دبیرستان و چگونگی ورود به دانشگاه اشاره شده است. این اعتراضات که با برخوردهای خشونت‌آمیز میان نیروهای پلیس و دانش‌آموزان دبیرستان سن اگزوپری همراه بود، موجب برانگیخته شدن خشم افکار عمومی و اعتراض نهادهای حقوق بشری شد. براساس گزارش‌های موجود، در روز پنج‌شنبه 15 آذرماه 163 نوجوان در حالی که زانو زده و دست‌هایشان را پشت سر گره کرده و یا با دست‌بند به پشتشان بسته بودند دستگیر شدند. گفتنی است که برخی از این افراد حدود 4 ساعت در این وضعیت نگاه داشته شدند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

1. گزارش شبکه خبری بی.بی.سی، به نقل از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل. قابل بازیابی در لینک‌های:
http://www.bbc.com/persian/world-46659453.  https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=24042
2. گزارش خبرگزاری رویترز و شبکه خبری بی.بی.سی. قابل بازیابی در لینک‌های:
https://www.reuters.com/article/us-britain-homeless/sharp-rise-in-deaths-of-homeless-people-in-england-and-wales-official-data-shows-idUSKCN1OJ1PO
https://www.bbc.com/news/uk-46662909
3. گزارش روزنامه گاردین. قابل بازیابی در لینک:
https://www.theguardian.com/education/2018/dec/15/uk-universitity-tells-iranin-student-pay-tuition-fees-in-cash-trump-sanctions
4. گزارش سازمان عفو بین‌الملل. قابل بازیابی در لینک:
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2018/12/stansted-15-verdicts-show-uk-authorities-have-used-a-sledgehammer-to-crack-a-nut/
5. گزارش روزنامه گاردین. قابل بازیابی در لینک:
https://www.theguardian.com/science/2018/dec/26/uk-is-completely-and-institutionally-ageist
6. گزارش شبکه خبری سی. تی‌وی. قابل بازیابی در لینک:
https://www.ctvnews.ca/canada/human-rights-body-probing-reports-inuit-kids-punished-for-speaking-inuktitut-1.4228484
7. گزارش روزنامه گاردین. قابل بازیابی در لینک:
https://www.theguardian.com/world/2018/dec/10/toronto-black-residents-more-likely-shot-dead-ontario-human-rights-commission-report
8. گزارش سازمان عفو بین‌الملل. قابل بازیابی در لینک:
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2018/12/police-must-end-use-of-excessive-force-against-protesters-and-high-school-children-in-france/

 

“ تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در انگلیس، فرانسه و کانادا ”