مصاحبه‌‌های اختصاصی: آثار انسانی و بشردوستانه تحریم‌ها علیه ایران

کد بلاگ : #4994
تاریخ انتشار : سه شنبه, 25 دی 1397 15:33
تعداد بازدید کننده : 427
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌‌های اختصاصی: آثار انسانی و بشردوستانه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پروفسور نانسی گلگر، مدیر مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی مری‌لند :‌«دولت ایالات متحد آمریکا مخالف دادگاه بین المللی دادگستری یا هر نهاد دیگری که به آمریکا بگوید چه می‌توانند انجام دهند و چه نمی‌توانند انجام دهند، است.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با پروفسور نانسی گلگر، مدیر مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی مری‌لند و استاد مدرسه سیاست عمومی دانشگاه مری‌لند با موضوع آثار انسانی و بشردوستانه تحریم‌ها علیه ایران.

امروزه خروج یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا از برجام به یکی از موضوعات اصلی در مباحثات علمی و رسانه‌ای تبدیل شده است. این درحالیست که طبق گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران همچنان به تعهدات خود پایبند بوده است. آمریکا با خروج از برجام مجدداْ تحریم‌هایی را که با این توافق برداشته بود بازگردانده و اقدامات جدیدی را نیز بدان افزود که این اقدامات پیامدهای انسانی گوناگونی را به دنبال دارد. در این خصوص در مصاحبه‌ای که با پروفسور نانسی گلگر انجام شد ایشان تحریم‌های مجدد آمریکا علیه ایران به خصوص به دلیل پیامدهای انسانی‌ای که این تحریم‌ها دارند را مایه تأسف خوانده و محکوم کرد.

پروفسور گلگر معتقد است؛ در صورتی که ایران و سایر طرفین برجام هنوز براین باورند که این توافق به نفعشان و برای جامعه جهانی خوب است، باید تمام تلاش خود را برای حفظ این توافق انجام دهند. برای کاهش پیامدهای انسانی این تحریم‌ها به عقیده ایشان، اتحادیه اروپا بایستی با ایران در مواردی که مغایرتی با این تحریم‌ها ندارد تجارت کند؛ چرا که آمریکا نیز ادعا می‌کند تحریم‌های آنها اهداف انسانی و مسائل بشردوستانه را هدف قرار نداده است.

از سوی دیگر، به دنبال شکایت ایران نزد دیوان بین‌المللی دادگستری، این دیوان تحریم‌های آمریکا علیه ایران را غیرقانونی اعلام کرد؛ حکمی که از سوی مقامات آمریکا رد شد. در این خصوص پرفسور گلگر اظهار داشت: «دولت ایالات متحد آمریکا مخالف دادگاه بین المللی دادگستری یا هر نهاد دیگری که به آمریکا بگوید چه می‌توانند انجام دهند و چه نمی‌توانند انجام دهند، می‌باشد؛ از این رو، چندان جای تعجب نیست که آمریکا حکم این دیوان را رد کند». به اعتقاد ایشان رهبران سیاسی نه تنها در خصوص برجام بلکه نسبت به خروج آمریکا از دیگر موافقتنامه‌ها مثل موافقتنامه آب و هوایی پاریس خشمگین هستند. اما در عین حال رهبران سیاسی اروپایی توانایی محدودی در اقناع شرکتهای خصوصی به پذیرفتن ریسکهای اقتصادی دارند. اما از سوی دیگر برخی کشورها معتقدند که نفع سیاسی استقلال از آمریکا از هزینه های اقتصادی آن بیشتر است.

در پایان ایشان در خصوص چگونگی مواجهه با این تحریم‌ها و کاهش آثار آن‌ها اظهار داشتند که بر اساس نظرسنجی‌های عمومی انجام گرفته مردم ایران مشکلات اقتصادی را بیشتر به خاطر فساد و سوء مدیریت داخلی می‌دانند تا تحریم‌های خارجی. لذا در صورتی که دولت ایران این معضلات را مرتفع نماید اقتصاد خود در مقابل تحریم‌ها را بهتر می‌تواند مدیریت نماید. در این صورت مردم ایران و بقیه جهان شاهد خواهند بود که ایالات متحده آمریکا همه قدرت جهانی نیست.

                                                                                                                                                                                              Professor Nancy Gallagher

                                                                             

“ مصاحبه‌‌های اختصاصی: آثار انسانی و بشردوستانه تحریم‌ها علیه ایران ”