تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در کشورهای آمریکا و انگلیس

کد بلاگ : #4942
تاریخ انتشار : یکشنبه, 25 آذر 1397 15:46
تعداد بازدید کننده : 343
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در کشورهای آمریکا...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هزاران تن از مهاجران و پناهجویان اهل کشورهای آمریکای مرکزی، به مدت بیش از یک هفته در استادیوم ورزشی شهر مرزی تیخوآنا در مکزیک، در انتظار دریافت پناهندگی از سوی دولت ایالات متحده بودند.

براساس مقالات، گزارش‌ها، بیانیه‌ها و اخبار به دست‌آمده از سازمان‌های حقوق بشری مردم‌نهاد و بین‌المللی و همچنین، رسانه‌های گروهی در نیمه دوم آبان ماه و آذر ماه 1397، مهم ترین موارد نقض حقوق بشر در کشورهای ایالات متحده و انگلیس، به شرح زیر است:


۱- ایالات‌متحده آمریکا
مهم ترین موارد صورت گرفته نقض حقوق بشر در ایالات متحده عبارتند از:
1-1- نقض حقوق مهاجرین:
گزارش های منتشر شده از سوی سایت خبری – تحلیلی هیل، در روز یکشنبه 4 آذر ماه 1397 خبر از شدت گرفتن تنش‌ها در مرز ایالات متحده و مکزیک دارد. براساس این گزارش، هزاران تن از مهاجران و پناهجویان اهل کشورهای آمریکای مرکزی، به مدت بیش از یک هفته در استادیوم ورزشی شهر مرزی تیخوآنا در مکزیک، در انتظار دریافت پناهندگی از سوی دولت ایالات متحده بودند. این افراد با هدف تسریع رسیدگی در پرونده های خود در روز یکشنبه 4 آذر ماه اقدام به برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز نمودند. در این حین به دلیل تلاش صدها تن از معترضین برای عبور از مرز مکزیک، شرایط از کنترل مأموران گمرکی، مرزی و پلیس فدرال مکزیک خارج و در نتیجه گذرگاه سن یسیدرو بسته شد. شایان ذکر است دانلد ترامپ، در روزها و هفته‌های اخیر دولت مکزیک را جهت متوقف ساختن این کاروان‌ها پیش از رسیدن آن‌ها به مرزهای جنوبی آمریکا، تحت فشار قرار داده است.
1-2- نقض حقوق زنان تراجنسیتی:
دیده بان حقوق با انتشار گزارشی در روز سه‌شنبه 29 آبان ماه 1397 با عنوان «زندگی در خطر: زنان تراجنسیتی، اچ.آی.وی و حقوق بشر در فلوریدای جنوبی» در خصوص به مخاطره افتادن زندگی و سلامت این زنان و همچنین احتمال مواجه شدن این منطقه با شیوع غیرقابل کنترل بیماری ایدز خبر داد. در این گزارش به مشکلات پیش روی این دسته از شهروندان مانند عدم ارائه مراقبت‌های درمانی و بهداشتی، عدم ارائه خدمات ضروری پزشکیِ مربوط به بیماری ایدز، اشتباه جامعه در زمینه مقوله‌بندی زنان تراجنسیتی و به شمار آوردن آن‌ها در شمار مردان همجنس‌گرا اشاره شده است که محرومیت آنان از برنامه‌های حمایتی و رفاهی دولت را به دنبال دارد. این موضوعات امکان بهره مندی این افراد از فرصت ها و مشاغل گوناگون را از بین می برد و زمینه ساز تن فروشی آنان می شود.
شایان ذکر است، وقوع این تبعیض ها در حالی اتفاق می افتد که سالانه میلیون‌ها دلار بودجه از سوی مقامات ایالتی فلوریدا، جهت پیشگیری و درمان بیماری ایدز تعیین می شود و این منطقه از درمانگاه‌های مورد نیاز برای رسیدگی به این بیماران برخوردار است.

1-3- ادامه سیاست های بحران ساز در مورد مهاجرین:
سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار گزارشی در روز پنج‌شنبه 24 آبان ماه 1397 از به کارگرفتن طیف وسیعی از سیاست های بحران ساز مهاجرتی توسط دولت دانلد ترامپ در طی دو سال گذشته انتقاد کرد. اعلام ممنوعیت صادر شده از سوی ریاست‌جمهوری آمریکا، در روز جهانی هولوکاست، برای ورود شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان به خاک ایالات متحده و نیز اعلام «وضعیت اضطراری ملی» در هفته‌های اخیر به منظور مسدود کردن مسیر کاروان‌های 8 تا 10 هزار نفری پناهجویان و مهاجران کشورهای آمریکای مرکزی که در حال حرکت به سوی مرزهای جنوبی آمریکا هستند از جمله این سیاست ها است. ترامپ در حالی این ممنوعیت ها را اعمال کرده است که حدود یک‌چهارم از جمعیت این کاروان‌ها را کودکان، سالمندان و افراد نیازمند به مراقبت تشکیل می دهند. شایان ذکر است در این گزارش عفو بین الملل بر پیامدهای حقوق بشری این اقدامات از جمله افزایش درد و رنج انسان‌ها، قربانی کردن ارزش‌های بشری، نابودی زیرساخت‌های نظام پناهندگی در ایالات متحده، اقدام به ایجاد ترس و هراس آشکار و بیان تهدیدات غیرواقعی، تاکید کرده است.

1-4- نقض حقوق متهم:
روزنامه دیلی میل به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس با انتشار گزارشی در روز چهارشنبه 23 آبان ماه 1397 از امکان استفاده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از «سرم‌های حقیقت‌یاب» در مورد مظنونان احتمالی تروریسم به منظور دریافت اطلاعات از آن‌ها در زمینه حملات احتمالی خبر داد. این روزنامه با استناد به یک گزارش محرمانه که از سوی سازمان سیا منتشر شده و به موجب حکم یک قاضی فدرال در ماه سپتامبر سال 2017 در اختیار اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا قرار گرفته است از انجام ماه‌ها تحقیقات و استفاده آزمایشی از داروی آرام‌بخشی به نام «وِرسِد» یا «مایدازولام» توسط این سازمان به منظور کاهش اضطراب، ایجاد خواب‌آلودگی و تضعیف کردن کوتاه‌مدت حافظه بدون کسب مجوز از حقوقدانان دولت وقت آمریکا خبر داد. براساس اظهارات یکی از پزشکان فعال در سازمان سیا، افرادی که این روش ها بر آن ها امتحان می شود دچار اختلال اضطراب شدید ناشی از آسیب‌های روانی، افسردگی و نیز عوارض فیزیکی و جسمی و اختلالات روانی – اجتماعی در تمام مدت عمر می شوند.

 

2- انگلیس
مهم ترین موارد صورت گرفته نقض حقوق بشر در انگلیس عبارتند از:
۲-۱- نقض حقوق مهاجران:
روزنامه گاردین با انتشار گزارشی در روز جمعه 2 آذر ماه 1397 از اقدام اشتباه وزارت کشور بریتانیا مبنی بر تلاش برای اخراج 300 تن از مهاجران متخصص و حرفه‌ای از این کشور خبر داد. براساس مطالعه ‌انجام شده از سوی سازمان‌های دولتی، 87 نفر از مهاجران متخصص شامل آموزگاران، پزشکان، وکلا، مهندسان و متخصصان فناوری اطلاعات، بر اساس مقررات مهاجرتی مبارزه با تروریسم و به شمار آوردن این افراد به منزله تهدیدی برای امنیت ملی کشور به اشتباه اخراج شده اند. برخی از این افراد به دلیل از دست دادن حقوقی چون برخورداری از شغل، اجاره کردن ملک و یا استفاده از بیمه سلامت و درمان ملی در طول مدت رسیدگی حقوقی به پرونده‌های شکایت مجبور به ترک خاک بریتانیا شده اند. شایان ذکر است، قرار گرفتن در چنین شرایطی دارای آثاری چون فقر، مشکلات روحی و روانی و نیز آسیب‌های شدید مادام‌العمر برای مهاجرین و خانواده هایشان است.

۲-۲- نقض حقوق اقتصادی شهروندان:
گزارش های منتشر شده از سوی دیده‌بان حقوق بشر و روزنامه نیویورک تایمز(به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس)، در روز‌های سه‌شنبه 29 و جمعه 25 آبان ماه 1397، بر مبنای گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه فقر شدید و حقوق بشر از تأثیر زیان‌بار کاهش میزان کمک‌ها، مزایا و حمایت‌های اجتماعی دولت بریتانیا بر شهروندان فقیر و نیز عدم پذیرش این معضل از سوی دولت و قرار دادن آن در وضعیت انکار خبر می دهند.
در این گزارش ها رویکرد یک دهه گذشته دولت در قبال سیاست‌های حمایتی، نشان از تحت فشار قرار دادن غیرضروری اقشار مستمند جامعه و مواجه ساختن آن‌ها با تهی‌دستی، رنج و مصیبت و حتی گرسنگی دارد. وقوع مواردی چون برنامه تأمین و خدمات اجتماعی جدید بریتانیا، اقدام دولت به کاهش هزینه‌های خدماتی و رفاهی، تأثیرات نگران‌کننده ای بر وضعیت زنان، کودکان، افراد مبتلا به ناتوانایی‌های جسمی و ذهنی، پناهجویان و مهاجران و همچنین روستاییان ساکن در پنجمین کشور ثروتمند جهان دارد و آن ها را در معرض فقر و گرسنگی، قرار می دهد.

۲-۳- عدم حمایت از قربانیان قاچاق انسان:
روزنامه ایندیپندنت، در روز پنج‌شنبه 17 آبان ماه 1397، با انتشار گزارشی در خصوص غیرقانونی بودن اقدام وزارت کشور انگلیس مبنی بر کاهش مزایای قربانیان برده‌داری نوین در حکم دیوان عالی این کشور، خبر داد. در این گزارش، موضوع کاهش 40 درصدی مزایای هفتگی بیش از 1000 قربانی قاچاق انسان (از 65 پوند در هفته به 75/37 پوند) به دستور وزارت کشور، بدون انجام هر گونه مشاوره با این قشر آسیب‌پذیر و یا نهادهای حامی آن‌ها، مورد توجه قرار گرفته است. در این راستا، به پرونده های مطروحه از طرف دو تن از قربانیان قاچاق انسان، خشونت‌های جنسی و ... به دیوان عالی کشور اشاره شده است که در آن به دلیل چالش‌ها و معضلات پیش روی این قشر آسیب پذیر و تأثیر مخرب کاهش ناگهانی مزایا بر معیشت و سلامت آن‌ها، قاضی دیوان عالی، وزارت کشور را به پرداخت 25/27 پوند در هفته به تمامی شاکیان پرونده (از زمان قطع شدن این مزایا تا زمان فرا رسیدن موعد بازپرداخت‌های هفتگی) محکوم کرده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

                                                                                                    human rights  

 

“ تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در کشورهای آمریکا و انگلیس ”