تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در کشورهای آمریکا و انگلیس

کد بلاگ : #4908
تاریخ انتشار : سه شنبه, 6 آذر 1397 15:53
تعداد بازدید کننده : 342
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در کشورهای آمریکا...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
براساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان ملل، مقامات یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) از سرنوشت 2300 کودک مهاجر در کاروان‌های چندین هزار نفری مهاجران در حال حرکت از کشورهای آمریکای لاتین به سوی مرزهای ایالات‌متحده ابراز نگرانی کردند.

بر اساس مقالات، گزارش‌ها، بیانیه‌ها و اخبار به دست‌ آمده از سازمان‌های حقوق بشری مردم‌نهاد و بین‌المللی و همچنین، رسانه‌های گروهی در آبان ماه 1397، مهم‌ترین موارد نقض حقوق بشر در کشورهای ایالات متحده و انگلیس به شرح زیر است:

۱- ایالات‌متحده آمریکا
مهم‌ترین موارد صورت گرفته نقض حقوق بشر در ایالات متحده عبارتند از :
۱-۱- اتخاذ سیاست های بحران ساز در مورد مهاجرت:
براساس گزارش منتشر شده از سوی سایت خبری – تحلیلی هیل (وابسته به کنگره آمریکا)، در روز پنج‌شنبه 17 آبان ماه 1397، با صدور حکم مشترکی از سوی وزارت دادگستری و وزارت امنیت داخلی ایالات‌متحده، محدودیت‌هایی در قبال ورود مهاجران غیرقانونی از مرزهای جنوبی آمریکا و نیز، اعطای پناهندگی به آن‌ها، تعیین شد. دلیل اصلی این محدودیت، دریافت حجم گسترده‌ای از درخواست‌های پناهندگی فاقد ارزش از سوی مهاجران غیرقانونی و نیز تحمیل هزینه‌های گزاف مالی بر این کشور، قید شده است. در این راستا، از روز جمعه 18 آبان ماه 1397، درخواست پناهندگی مهاجران وارد شده از طریق گذرگاه‌ها و مسیرهای غیرقانونی از مرز مکزیک، رد می شود.
شایان ذکر است، این دستور علاوه بر آنکه برخلاف «قانون مهاجرت و ملیت» مندرج در قانون اساسی آمریکا (مصوب سال 1965) مبنی بر دارار بودن حق تقاضای پناهندگی از جانب تمام مهاجران وارد شده به خاک ایالات‌متحده، است، از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نیز در بیانیه صادر شده در روز جمعه 18 آبان ماه 1397، با پروتکل سال 1967 وضعیت پناهندگان در تعارض تشخیص داده شد.

۱-۲- بی‌توجهی به موارد منجر به نقض حقوق زنان:
براساس گزارش منتشر شده در روز پنج‌شنبه 10 آبان ماه 1397، از سوی دیده‌بان حقوق بشر، وقوع مواردی چون کاهش 32 درصدی مباحث حوزه حقوق زنان، حذف کامل مباحث مربوط به بهداشت و سلامت زنان و دختران، حذف بخش‌های حاوی تحلیل‌های موشکافانه در زمینه اعمال خشونت علیه زنان و ارجاعات مربوط به اقدامات یا عدم انجام اقدامات لازم از سوی دولت آمریکا در رابطه با خشونت‌های جنسیت پایه، از گزارش سالانه وزارت خارجه این کشور در سال2017، نشان از عدم توجه این دولت به مباحث مربوط به حقوق زنان و تحولات مربوط به آن، دارد.

۱-۳- نقض برخورداری از حقوق شهروندی و تابعیت:
براساس گزارش منتشر شده در روز سه‌شنبه 8 آبان ماه 1397، از سوی دیده‌بان حقوق بشر، فرمان اجرایی ریاست جمهوری ایالات‌متحده مبنی بر ایجاد محدودیت‌هایی برای کسب حق شهروندی به‌واسطه تولد در خاک ایالات‌متحده، در مخالفت با تحصیل حق شهروندی آمریکا به ‌موجب تولد در خاک این کشور، است.
شایان ذکر است «حق تابعیت متولدان در آمریکا»، در «اصل خاک» قانون اساسی این کشور، از 150 سال پیش تاکنون وجود دارد و برخورداری از آن، ارتباطی به وضعیت اقامت و شهروندی والدین آن‌ها ندارد.

۱-۴- نقض حقوق اقلیت‌های نژادی، فرقه‌ای، دینی، جنسی و جنسیتی
گزارش های منتشر شده روز سه‌شنبه 8 آبان ماه 1397، از سوی روزنامه جروزلم پست، از وقوع ارتکاب راست‌گرایان افراطی به 217 قتل از سال 1990 تا 2018 میلادی (عمدتاً توسط برتری‌طلبان سفید‌پوست علیه اقلیت‌های اجتماعی، بر اساس نژاد، پیشینه دینی و مذهبی، گرایش جنسی و هویت جنسیتی آن‌ها)، خبر می‌دهد.
دیده‌بان حقوق بشر در پاسخ به این موارد و با توجه به تمرکز یافتن بخش عمده‌ای از منابع مالی و انرژی سازمان‌ها و نهادهای دولتی امریکایی به مقابله با افراط‌گرایی اسلامی، به‌ ویژه از سال 2001 تاکنون و از این رو، نادیده گرفته‌شدن حملات و خشونت‌های انجام شده توسط برتری‌‌طلبان و افراط‌گرایان راست‌گرا، با انتشار گزارشی در روز دوشنبه 7 آبان ماه 1397، بر لزوم اقدام دولت آمریکا به بررسی مجدد اولویت‌ها و میزان جدیت اقدامات خود برای مبارزه با موضوع، تاکید کرد.

۱-۵- نقض حقوق کودکان مهاجر:
براساس گزارش منتشر شده از سوی سایت خبری سازمان ملل، در روز جمعه 4 آبان ماه 1397، مقامات یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) از سرنوشت 2300 کودک مهاجر در کاروان‌های چندین هزار نفری مهاجران در حال حرکت از کشورهای آمریکای لاتین به سوی مرزهای ایالات‌متحده ابراز نگرانی کردند.
مواردی چون پرمخاطره بودن مسیر‌ها، وجود شرایط آب و هوایی نامساعد، عدم دسترسی به سرپناه، ابتلا به بیماری و امکان سوء استفاده و خشونت جنسی، از جمله تهدیدات پیش روی این کودکان است که نیازمند پایبندی مقامات کشورهای محل گذر و یا مقصد این مهاجران به تعهدات حقوق بشری خود و ارجح شمردن آن‌ها بر موقعیت و وضعیت مهاجرتی این پناهندگان، می‌باشد.

 

۲- انگلیس
انگلیس در چند سال اخیر به صورت قابل توجهی با موضوع فقر، دست به گریبان است. فقر، با ممانعت از رسیدن به حقوقی چون عدم دسترسی به غذا، خدمات‌‌، بهداشت، آب آشامیدنی پاک‌‌، تحصیلات کافی و استخدام، انسان‌ها را از رسیدن به حقوق بشر و کرامت انسانی، باز می دارد. این بحران مالی، کاهش فرصت ها و امکانات را در پی دارد و در این میان، فقرا از همه بیشتر آسیب می‌بینند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه فقر شدید و حقوق بشر (فیلیپ الستون)، در آخرین سفر حقیقت یابی به انگلیس از 5 تا 16 نوامبر سال جاری (14 تا 25 آبان ماه 1397)، به ارزیابی میزان فقر در این کشور و تحقیق و تفحص در خصوص اقدامات دولت انگلیس، در راستای ریشه‌کن ساختن این معضل، پرداخت. این گزارش خبر از آن دارد که به‌رغم به شمار آمدن انگلیس، در زمره یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان، میلیون‌ها تن از شهروندان این کشور در شرایط فقر قرار دارند.
گزارشگر ویژه در راستای انجام ماموریت محول شده از جانب شورای حقوق بشر، بازدیدهایی از کشورهای انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز، و نیز شهرهای بلفاست، بریستول، کاردیف، ادینبورو، اِسِکس، گلاسکو، جِی‌ویک، لندن و نیوکاسل، به عمل آورد و ملاقات‌هایی با مقامات دولتی، محلی، شهروندان دست به گریبان با فقر، سازمان‌های جامعه مدنی فعال در زمینه فقر و حقوق بشر، دانشگاهیان و نهادهای حقوق بشری ملی انجام داد تا گفتگوهایی پیرامون موضوعاتی چون چون فقر کودکان، آثار تدابیر ریاضتی بر جامعه، تأثیر الکترونیکی شدن فزاینده دولت و وارد شدن فناوری‌های جدید، همچون هوش مصنوعی در روندهای آن بر اقشار آسیب‌پذیر و راه‌کارهای ریشه‌کن کردن فقر، انجام دهد. نتایج این بازدیدها در آینده‌ای نزدیک منتشر خواهد شد.
شایان ذکر است، بر اساس گزارش منتشر شده در خصوص تحقیقات سازمان ملل در زمینه وجود فقر شدید در جامعه بریتانیا، از سوی روزنامه گاردین، در روز چهارشنبه 31 مردادماه 1397، ، پیش‌تر پژوهشگر بخش اروپای غربیِ دیده‌بان حقوق بشر، از وجود لایه‌های پنهان فقر و گرسنگی در جامعه بریتانیا، از صرف‌نظر کردن والدین از وعده‌های غذایی روزانه، تا حاضر شدن کودکان در مدرسه در حال گرسنگی، خبر داده و بر لزوم آگاه ساختن گزارشگر ویژه سازمان ملل به هنگام دیدار خود از این کشور، از ناکامی پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا در فراهم آوردن ابتدایی‌ترین نیازهای جامعه خود، تاکید داشت.

 

دکتر سارا بلخ

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

 

منابع:

1.https://thehill.com/homenews/administration/415800-trump-moves-to-restrict-asylum-claims-at-border?userid=310806
2.http://www.unhcr.org/news/press/2018/11/5be5bfac4/unhcr-statement-new-regulation-asylum.html
3.https://www.hrw.org/news/2018/11/01/how-us-state-department-downplays-reporting-women
4.https://www.hrw.org/news/2018/10/30/us-order-restricting-birthright-citizenship-will-stoke-fear-uncertainty
5.https://www.jpost.com/International/217-far-right-ideological-homicide-incidents-in-US-in-28-years-think-tank-terror-report-570699?utm_source=newsletter&utm_campaign=20-2-.2018&utm_content = 217-far-right-ideological-homicide-incidents-in-us-in-28-years-think-tank-terror-report-570699
6.https://www.hrw.org/news/2018/10/29/us-treating-far-right-threat-seriously-enough
7.https://news.un.org/en/story/2018/10/1024222
8.https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=23808&LangID=E

 

“ تحولات مربوط به نقض حقوق بشر در کشورهای آمریکا و انگلیس ”