پلیس آمریکا و رفتار‌های خشونت آمیز

کد بلاگ : #4879
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 25 مهر 1397 15:31
تعداد بازدید کننده : 385
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پلیس آمریکا و رفتار‌های خشونت آمیز
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
براساس تجزیه و تحلیل قتل مردان بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ محققان دریافته‌اند که ۸ درصد قتل‌ها توسط پلیس رخ داده است. خشونت پلیس آمریکا، حق شهروندی افراد را به مخاطره می‌اندازد.

خشونت‌ها و قتل‌های پلیس آمریکا در دهه‌های متوالی به خصوص جامعه سیاه‌پوستان این کشور را مستقیم یا غیر‌مستقیم تحت تأثیر قرار داده است. طبق بررسی منتشر شده مجله آمریکایی سلامت عمومی در سراسر کشور، مردان سیاه پوست سه برابر بیشتر از مردان سفیدپوست توسط پلیس کشته شده‎اند. براساس تجزیه و تحلیل قتل مردان بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ محققان دریافته‌اند که ۸ درصد قتل‌ها توسط پلیس رخ داده است. خشونت پلیس آمریکا، حق شهروندی افراد را به مخاطره می‌اندازد(۱).
در خصوص نقض حقوق شهروندی روزنامه نیویورک تایمز در تاریخ 13 مهرماه 1397 به محکوم نشدن اکثریت مأموران پلیس سفیدپوستِ مرتکب به قتل شهروندان سیاه‌پوست آمریکایی توسط دستگاه قضایی اشاره می‌کند.
نیویورک تایمز با توجه به تحقیقاتی که در مورد 15 پرونده قتل از سال 2014 تا 2016 انجام داده است، می‌نویسد عملکرد پلیس غیرقابل توجیه بوده و تنها در چند مورد محدود مأموران مربوطه در خصوص قتل شهروندان سیاه‌پوست توضیح ارائه کرده‌اند، در حالی است که برای اکثر تیراندازی‌های منجر به مرگ توسط پلیس آمریکا، توجیهات حقوقی و قانونی ارائه شده است. همچنین تایمز به ارائه کیفرخواست و یا تفهیم اتهام در 8 مورد از پرونده‌های یاد شده و تنها صدور حکم محکومیت تحمل حبس آن هم به دلیل اعتراف مأمور پلیس به قتل اشاره می‌کند و یادآور می‌شود که هیچ یک از مأموران پلیس در 7 پرونده دیگر متهم نشدند.
در خصوص نقض حقوق شهروندی شبکه خبری بی بی سی طی گزارشی در تاریخ 12 مهرماه 1397 به کشته‌شدن صدها تن از شهروندان آمریکا توسط نیروهای پلیس این کشور به‌ویژه افراد دارای ناتوانایی‌های ذهنی و جسمی اشاره می‌کند. ازجمله به قتل رسیدن جوان 22 ساله مبتلا به اسکیزوفرنی در وان حمام منزلش، در روز 25 ماه مه سال 2017. با توجه به وخیم شدن حال وی و گرفتار شدن او در توهمات ناشی از بیماری و هچنین مسلح نبودن و یا مورد تهدید قرار نگرفتن دیگر افراد جامعه، این جوان تنها به جرم ترک نکردن حمام به دستور پلیس مورد حمله قرار گرفته است. گفتنی است که این جوان پس از اقدام پلیس به انجام 15 حمله شوک‌آور الکتریکی سرانجام پس از تزریق داروهای آرام‌بخش قوی، از سوی مأموران قانون از دنیا رفت که البته مأموران پلیس مزبور تحت پیگردهای قانونی قرار نگرفته و همچنین قتل این جوان با بی‌اعتنایی رسانه‌های گروهی به این رویداد یا موارد مشابه روبرو شد.
در ادامه بی بی سی اشاره‌ای دارد به آمارهای ارائه شده مبنی بر تعلق داشتن یک‌چهارم قتل‌های انجام شده توسط نیروهای پلیس آمریکا به افراد مبتلا به ناتوانایی‌های ذهنی، روحی و یا فیزیکی. در همین زمینه مطابق با آمار پایگاه داده‌های روزنامه واشنگتن پست و تحلیل‌های انجام شده توسط رسانه‌های محلی از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون دست کم 136 تن از شهروندان مبتلا به ناتوانی‌های مختلف توسط مأموران پلیس به قتل رسیده‌اند. این مسائل نشان‌دهنده تفاوت ایالات متحده با دیگر کشورها در زمینه پاسخگویی به بحران‌های مربوط به بیماری‌های روحی و ذهنی است. یعنی استفاده از نیروی پلیس در آخرین مرحله در سایر کشورهای جهان و اما در آمریکا بهره‌گیری از این نهاد به مثابه نخستین نیروی پاسخگو به دلیل فقدان نهادها تخصصی دیگر.
همچنین آمار این معضل از زمان ریاست‌جمهوری دانلد ترامپ به دلیل دستور دولت ترامپ مبنی بر انجام تحقیقات کمتر در خصوص عملکرد ادارات و مأموران پلیس و توجیه کردن این امر افزایش یافتنه است.  اما با توجه به در اختیار داشتن سلاح از سوی اکثر مجرمان و خلاف‌کاران آمریکا باید به مسلح بودن تمامی مأموران پلیس در ایالات‌متحده و اختصاص یافتن بخش عمده‌ای از آموزش‌ این نیروها به استفاده از سلاح گرم و حفاظت شخصی و در نتیجه رشد فرهنگ تقابل‌جویانه حداکثری در میان این نیروها به‌ویژه در مواجهه با رویدادهای ویژه در محلات خاص(۲) توجه کرد. خشونت پلیس آمریکا می‌تواند موجب خشونت بیشتر در جامعه شود. وقتی مردم به پلیس اعتماد نکنند خطرناک‌تر می‌شوند.

                                                                                                   سیاه پوست

 

1. http://www.mizanonline.com/fa/news/438796
2.https://www.bbc.com/news/amp/stories-45739335

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ پلیس آمریکا و رفتار‌های خشونت آمیز ”