حقوق بشر در عربستان سعودی

کد بلاگ : #4866
تاریخ انتشار : دوشنبه, 16 مهر 1397 12:00
تعداد بازدید کننده : 352
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
حقوق بشر در عربستان سعودی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
از آغاز سلطنت محمد بن‌سلمان، میزان اعدام‌ها در عربستان سعودی به دوبرابر رسیده است. همچنین جدا از مشارکت در جنگ علیه یمن و بحرین در زمینه‌های مختلف از قبیل رسیدگی به جرایم کیفری، حقوق زنان و کودکان و کارگران مهاجر ناموفق بوده است.

 مصاحبه سازمان دفاع از قربانیان خشونت با خانم مایا فوآ ، فارغ‌التحصیل زبان فرانسه و ایتالیایی از دانشگاه آکسفورد و مدیر سازمان غیرانتفاعی بازرسان و وکلای بین‌المللی مبارزه با خشونت‌های ضدحقوق بشر. خانم مایا فوآ معتقد است که جدا از مشارکت در جنگ یمن و بحرین، عربستان سعودی در زمینه‌های مختلف از قبیل رسیدگی به جرایم کیفری، حقوق زنان و کودکان و کارگران مهاجر ناموفق بوده است.

براساس اظهارات خانم مایا فوآ، از آغاز سلطنت محمد بن‌سلمان، میزان اعدام‌ها در عربستان سعودی به دوبرابر رسیده است. در حال حاضر نیز 18 نفر به جرم اعتراضات در انتظار اجرای حکم اعدام می‌باشند. این درحالیست که 8 نفر از این اشخاص در هنگام ارتکاب جرم کودک بوده‌اند و برای همین محکومیتشان به مرگ براساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی محسوب می‌شود. از طرف دیگر دولت بریتانیا همکاری‌هایی در زمینه امنیت سایبری و نظامی با عربستان سعودی داشته است. این فعالیت‌ها همگی در حوزه قوانین ضدتروریستی انجام گرفته که توجیهی بر سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز به شمار می‌آیند. همچنین کالج پلیس بریتانیا وزارت داخلی عربستان را تحت آموزش قانونی قرار داده که به موجب آن مقامات عربستان قانوناً قادر به شنود مکالمات تلفنی و دیجیتالی می‌باشند. بسیاری از کسانی که هم اکنون در انتظار اعدام به‌سر می‌برند از طریق مکالمات تلفنی خود بازداشت شده‌اند. با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این بریتانیا به دنبال گسترش روابط خود با عربستان بوده است.

به عقیده خانم مایا فوآ، برای بهبود شرایط، جامعه بین‌الملل و کشورهای خاصی از جمله ایالات متحده آمریکا و بریتانیا با همکاری‌های تجاری و اقتصادی با عربستان باید منافع حقوق بشری را در رأس امور خود، به خصوص در زمینه‌های امنیتی، عدالت و تبالدلات نظامی قرار دهند. بریتانیا می‌بایستی در در نظام «راهنمای همکاری‌های قانونی و امنیتی در خارج از کشور» خود تجدید نظر نموده و ضمن شفاف‌سازی، سازوکاری صحیح و مستقل برای رسیدگی به شکایات و مسائل مربوط به نقض حقوق بشر فراهم سازد.

                                                                                                                                                                                Maya Foa  

متن کامل این مصاحبه به زبان انگلیسی در لینک زیر قابل مشاهده است.

ODVV interview: Human rights in Saudi Arabia in conversation with Maya Foa

 

“ حقوق بشر در عربستان سعودی ”