مهمترین نتایج سی و نهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

کد بلاگ : #4857
تاریخ انتشار : سه شنبه, 10 مهر 1397 16:22
تعداد بازدید کننده : 553
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مهمترین نتایج سی و نهمین نشست شورای حقوق بشر...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در طول برگزاری اجلاس سی و نهم، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با 25 کارشناس مستقل حقوق بشر، گروه‌ها و مکانیزم‌هایی که در مجموع 58 گزارش درخصوص مسائل مربوط به حقوق بشر و وضعیت کشورها، ازجمله گزارش‌های نهایی مربوط به میانمار و بروندی را ارائه نمودند، نشست‌هایی برگزار کرد.

درآمد
شورای حقوق بشر سازمان ملل، سی و نهمین نشست خود را از تاریخ 10 تا 28 سپتامبر در ژنو برگزار نمود و طی آن 23 قطعنامه در موضوعات مختلف ازجمله، شرایط حقوق بشر در میانمار، یمن، بوروندی و ونزوئلا و بیانیه ریاست شورا را تصویب کرد.
در نخستین روز این نشست، شورا آخرین گزارش‌های مربوط به وضعیت حقوق بشر در سراسر جهان و فعالیت‌های دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر که از سوی "میشل باچله" کمیسرعالی جدید حقوق بشر سازمان ملل ارائه شد، را استماع نمود. کمیسر عالی در این نشست اذعان داشت، اعتقاد وی بر این است که همکاری بین همه بازیگران از طریق نهادهای چندجانبه می‌تواند چالش‌های پیچیده‌ای را که اکنون جهان با آن روبرو است، حل کند و خواستار تعامل بیشتر با تمام کشورهای عضو شد و بر کار جمعی، هماهنگ و همکاری برای حفظ اصول اصلی و اهداف مشترک تاکید نمود. در طول این نشست سه هفته‌ای، شورا همچنین با 25 کارشناس مستقل حقوق بشر، گروه‌ها و مکانیزم‌هایی که در مجموع 58 گزارش درخصوص مسائل مربوط به حقوق بشر و وضعیت کشورها، ازجمله گزارش‌های نهایی مربوط به میانمار و بروندی را ارائه نمودند، نشست‌هایی برگزار کرد.
طی این نشست شورا تصمیم گرفت تا ساز و کار مستقلی را در رابطه با جمع‌آوری، حفظ و تجزیه و تحلیل شواهد مربوط به جدی‌ترین جرائم بین‌المللی و نقض قوانین بین‌المللی مقامات میانمار از سال 2011 تاکنون خصوصاً قتل و شکنجه، با نگاهی به پیگرد قانونی عاملان آن در آینده، ایجاد کند. در همان قطعنامه اعلام شد که شورا مدت ماموریت هیأت حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی را تا زمان عملیاتی شدن این ساز و کار مستقل تمدید کرد و از کمیساریای عالی حقوق بشر خواست تا در نشست چهل و سوم شورا یک گزارش کتبی در مورد علل ریشه‌ای نقض حقوق بشر و سوء‌استفاده علیه اقلیت مسلمان روهینگیا و سایر اقلیت‌های میانمار ارائه دهد. تصویب قطعنامه‌ای در مورد ارتقاء و حمایت از حقوق بشر در ونزوئلا که برای نخستین بار انجام می‌گرفت، بررسی وضعیت حقوق بشر در یمن، بروندی، ونزوئلا، جمهوری آفریقای مرکزی، سودان و سومالی، جمهوری دموکراتیک کنگو، سوریه، و تمدید ماموریت گزارشگران ویژه شورا در این کشورها از اقدامات دیگر شورا بود.
تصویب اعلامیه سازمان ملل متحد در مورد حقوق دهقانان و سایر افرادی که در مناطق روستایی کار می‌کنند؛ توجه و تمرکز بر جوانان در مرحله چهارم برنامه جهانی آموزش حقوق بشر؛ توجه به حقوق بومیان و حمایت از مدافعان حقوق بشر افراد بومی؛ بررسی همکاری‌های فنی و ظرفیت‌سازی در زمینه حقوق بشر افراد سالمند؛ تاکید بر لزوم توجه دولت‌ها به تحقق حقوق بشر در برخورداری از آب آشامیدنی سالم و بهداشت برای همه به روش‌های غیر تبعیض‌آمیز؛ تصویب قطعنامه‌ای در مورد ایمنی روزنامه‌نگاران؛ اجرای موثر حق مشارکت در امور عمومی؛ برگزاری جلسه‌ای در مورد استفاده از رویکرد مبتنی بر حقوق بشر برای کاهش مرگ و میر قابل پیشگیری در مادران و بیماری‌های واگیردار مبتنی بر تنظیمات بشردوستانه در سال 2019؛ و انتصاب گزارشگران ویژه برای کشورهایی نظیر بلاروس، و اریتره از دیگر اقدامات شورا طی این نشست بود.
در پایان این نشست نیز، وجیسلاو شوک، رئیس اسلوونیایی شورای حقوق بشر، مجددا تأکید کرد که مشارکت جامعه مدنی در شورای حقوق بشر بسیار مهم است و هرگونه اقدام در جهت ارعاب و مجازات از سوی دولت‌ها و گروه‌های غیردولتی برضد افراد و گروه‌هایی را که با سازمان ملل همکاری داشته یا در پی همکاری با این نهاد هستند، کاملا غیر قابل قبول بوده و باید پایان یابد. به گفته وی، با وجود دیدگاه‌های متفاوت و بعضا مخالف در این اجلاس، نمونه‌های بسیاری از همکاری و مصالحه نیز در میان هیات‌های نمایندگی مشاهده شد که نشان‌دهنده ظرفیت بالا و عملکرد این نهاد است.
شایان ذکر است، چهلمین نشست شورای حقوق بشر از 25 فوریه تا 22 مارس 2019 برگزار خواهد شد.

 

قطعنامه‌ها و تصمیمات


- اقدام در مورد بیانیه ریاست شورا مرتبط با دستورکار مربوط به مسائل سازمانی و رویه‌ای (آیتم ۱)
در بیانیه ریاست شورا (A / HRC / 39 / L.4) و درباره گزارش کمیته مشورتی که بدون رأی‌گیری تصویب شد، آمده است شورای حقوق بشر به گزارش کمیته مشورتی در جلسات بیستم و بیست و یکم خود توجه می‌کند و یادآور می‌شود که کمیته مذکور دو طرح پیشنهادی تحقیقاتی را به انجام رسانده است. گفتنی است در جریان اجلاس و طی رای‌گیری مخفی، نماینده معرفی‌شده از سوی عربستان برای پست خالی کارشناسان کمیته مشورتی حایز آرای لازم شد. این درحالی بود که رقیب ایرانی وی از رزومه‌ای به‌مراتب تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر برخوردار بود.

 

- اقدام در مورد قطعنامه‌های مرتبط با دستور‌کار مربوط به گزارش سالانه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و گزارش‌های دفتر کمیساریای عالی و دبیر‌کل (آیتم ۲)
در قطعنامه (A / HRC / 38 / L.1 / Rev.1) در مورد ارتقاء و حمایت از حقوق بشر در ونزوئلا، که با 23 رای موافق، 7 رای مخالف و 17 رای ممتنع به تصویب رسید، شورا از کمیسرعالی خواستار تهیه یک گزارش جامع مکتوب درباره وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا و ارائه آن در چهل و یکمین جلسه شورا و همین‌طور برگزاری یک گفتگوی تعاملی و ارائه گزارش شفاهی درباره وضعیت حقوق بشر این کشور در جلسات چهلم و چهل و دوم این نهاد شد.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.22) درباره وضعیت حقوق بشر مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت‌ها در میانمار، که با 35 رای موافق، 3 رای مخالف و 7 رای ممتنع به تصویب رسید، شورا از ایجاد یک ساز و کار بین‌المللی مستقل و مستمر به منظور جمع‌آوری شواهد و اسناد معتبر از جنایات ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا از سال 2011 تاکنون خصوصاً قتل و شکنجه، با نگاهی به پیگرد قانونی عاملان آن در آینده خبر داد و اعلام کرد، گزارش فعالیت‌های اصلی این گروه از جلسه چهل و دوم شورا و جلسه هفتاد و چهارم مجمع عمومی، به صورت سالانه باید ارائه گردد. شورا همچنین مدت ماموریت هیأت حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی را تا زمان عملیاتی‌شدن این ساز و کار مستقل تمدید کرد و از ارائه گزارش نهایی در مورد فعالیت‌های اصلی آن به شورا در جلسه چهل و دوم خبر داد؛ ضمن اینکه از کمیساریای عالی حقوق بشر نیز خواست تا در نشست چهل و سوم شورا یک گزارش کتبی در مورد علل ریشه‌ای نقض حقوق بشر و سوء‌استفاده علیه اقلیت مسلمان روهینگیا و سایر اقلیت‌های میانمار ارائه دهد.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.21) درباره وضعیت حقوق بشر در یمن، که با 21 رای موافق، 8 رای مخالف، و 18 رای ممتنع به تصویب رسید، شورا تصمیم گرفت تا ماموریت گروه کارشناسان برجسته بین‌المللی و منطقه‌ای را برای یک سال دیگر تمدید نماید؛ این هیات از کارشناسان موظف به نظارت بر نقض حقوق بشر در این کشور جنگ‌زده هستند. شورا از این گروه درخواست کرد تا یک گزارش جامع و مکتوب در رابطه با عملکرد خود به کمیساریای عالی برای ارائه در جلسه چهل و دوم شورا ارسال نمایند. شورا همچنین از کمیسرعالی درخواست نمود به ارائه ظرفیت‌سازی اساسی، ارسال کمک‌های فنی و مشاوره‌ای و حمایت قانونی در جهت توانمندسازی کمیسیون ملی تحقیق در راستای تکمیل کار تحقیقاتی‌شان، ادامه دهد و در چهلمین جلسه شورا، یک گزارش شفاهی و یک گزارش کتبی در مورد وضعیت حقوق بشر در یمن، از جمله نقض و سوء‌استفاده‌های انجام شده از سپتامبر 2014 ارائه نماید. این نهاد همچنین بر تهیه و ارائه گزارشی درمورد نحوه ارائه کمک‌های فنی به یمن در جلسه چهل و دوم خود تاکید نمود.

 

- اقدام در مورد متون مرتبط با دستور‌کار مربوط به ارتقاء و حفاظت از حقوق بشر برای همه، حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، از جمله حق توسعه (آیتم ۳)
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.2) در مورد برنامه جهانی آموزش حقوق بشر، که بدون رای‌گیری تصویب شد، شورا تصمیم گرفت در مرحله چهارم برنامه جهانی آموزش حقوق بشر، با تاکید ویژه بر، آموزش و تعلیم برابری، حقوق بشر و عدم تبعیض، و همین‌طور گسترش شمول و احترام به تنوع با هدف ایجاد جوامع فراگیر و مبتنی بر صلح، بر جوانان تمرکز نماید. شورا از دفتر کمیساریای عالی خواستار تهیه یک برنامه اقدام برای مرحله چهارم برنامه جهانی و ارائه آن جهت بررسی در جلسه چهل و دوم خود شد.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.5) در مورد ارتقاء یک نظم بین‌المللی دموکراتیک و عادلانه که با 28 رای موافق، 14رای مخالف و 5 رای ممتنع تصویب شد، شورا از کارشناس مستقل این حوزه دعوت نمود تا تحقیقات خود را در مورد تاثیر سیاست‌های مالی و اقتصادی سازمان‌های بین‌المللی و سایر نهادها، به ویژه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، بر یک نظم بین‌المللی دموکراتیک و عادلانه ادامه دهد و از وی خواست تا گزارشی در مورد اجرای این قطعنامه در جلسه چهل و دوم شورا ارائه دهد.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.6) در مورد استفاده از مزدوران به عنوان یک وسیله نقض حقوق بشر و مانع اعمال حق مردم برای تعیین سرنوشت، که با 30 رای موافق، 15رای مخالف و 2 رای ممتنع به تصویب رسید، شورا از گروه‌کاری مربوطه خواست تا به مطالعه و شناسایی منابع و علل جدید، مسائل در حال ظهور، تمایلات و گرایشات مربوط به سربازان مزدور، و فعالیت‌های مربوط به مزدور و تأثیر آن بر حقوق بشر، به ویژه در مورد حق مردم برای تعیین سرنوشت ادامه دهند و یافته‌های خود را در نشست هفتاد و چهارم مجمع عمومی و چهل و دوم شورا ارائه نمایند. گزارشگر گروه‌کاری استفاده از مزدوران نیز در این رابطه اذعان داشت، در سراسر جهان، هزاران کودک با گروه‌های مسلح غیر‌دولتی، از جمله مزدوران و جنگجویان خارجی همراه هستند. بعضی گروه‌های مسلح حتی سربازان کودک را مجبور می‌کنند تا مرتکب جنایات علیه خانواده‌های خود و یا اعضای جامعه خود شوند.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.7) در مورد ایمنی روزنامه‌نگاران، که بدون رای‌گیری تصویب شد، شورا بطور قاطع تمام حملات و خشونت علیه روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌های آنلاین و غیرآنلاین را محکوم نمود و از دولت‌ها خواستار توسعه و اجرای راهبردهای مبارزه با مصونیت از مجازات علیه عاملان حمله و اعمال خشونت علیه روزنامه‌نگاران شد. این نهاد ۲ نوامبر، روز جهانی پایان‌دادن به مصونیت جرایم علیه روزنامه‌نگاران را فرصتی برای بالا‌بردن آگاهی در مورد موضوع ایمنی روزنامه‌نگاران و راه‌اندازی طرح‌های بنیادین در این زمینه دانست.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.8) درباره دولت محلی و حقوق بشر که بدون رأی‌گیری تصویب شد، شورا از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواست تا گزارشی در مورد روش‌های موثر برای تقویت همکاری میان دولت محلی و ذینفعان محلی برای ارتقای موثر و حمایت از حقوق بشر و نشان‌دادن چالش‌های عمده و بهترین شیوه‌ها در این زمینه تهیه نموده و آن را پیش از جلسه چهل و دوم شورا ارائه کند.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.11) در مورد حق برخورداری از آب آشامیدنی سالم و بهداشت عمومی، که با 44 رای موافق، 1رای مخالف و 2رای ممتنع به تصویب رسید، شورا از دولت‌ها خواست، در راستای تحقق پیشروانه حقوق بشر برای آب آشامیدنی سالم و بهداشت برای همه به شیوه‌ای غیر تبعیض‌آمیز، ترویج رهبری زنان و مشارکت کامل آنها، مشارکت موثر و برابر در تصمیم‌گیری در مورد مدیریت آب و فاضلاب، و کاهش اثرات نامطلوب آب، بهداشت و درمان و بیماری‌های مربوط به بهداشت در کودکان و کاهش مرگ و میر کودکان، اطمینان حاصل نمایند.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.12) در مورد حق توسعه، که با 30 رای موافق، 12رای مخالف و 5 رای ممتنع تصویب شد، شورا اعلام کرد که گروه‌کاری حق توسعه، در بیستمین جلسه خود باید یک پیش‌نویس قانونی برای تعریف حق توسعه از طریق یک فرایند مشارکتی، ازجمله در مورد محتوا و حدود امکانات آینده، و براساس بحث‌های مطرح شده در طول این جلسه و همین‌طور استناد به منابع اصلی مربوط به جلسات گروه‌کاری قبلی، تنظیم نمایند. شورا از کمیته مشورتی شورای حقوق بشر نیز خواست تا گزارشی در مورد اهمیت ایجاد ابزار الزام‌آور قانونی در مورد حق توسعه تهیه کنند و در جلسه چهل و دوم شورا و جلسه چهل و پنجم خود ارائه کنند.
قطعنامه (A / HRC / 39 / L.13 / Rev.1) در مورد بیماری و مرگ‌و میر قابل‌پیشگیری مادران و حقوق بشر در تنظیمات بشردوستانه، که بدون رای‌گیری به تصویب رسید، شورا از کمیسرعالی خواستار آماده‌سازی یک گزارش در مورد اقدامات مناسب و چالش‌های مربوط به احترام، حفاظت و تحقق تمام حقوق بشر در از بین بردن بیماری و مرگ و میر قابل پیشگیری مادران شد و اعلام کرد این گزارش در جلسه چهل و پنجم شورای حقوق بشر ارائه گردد.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.14 / Rev.1) درباره مشارکت برابر در امور سیاسی و عمومی، که بدون رای‌گیری تصویب شد، شورا از دفتر کمیساریا خواستار انتشار و ترویج استفاده از دستورالعمل‌ها در مورد اجرای موثر حق مشارکت در امور عمومی، ارائه همکاری‌های فنی و ظرفیت‌سازی به دولت‌ها براساس درخواست آنها در مورد استفاده از دستورالعمل‌ها شد و افزود، این نهاد در مورد شیوه‌های مناسب و چالش‌هایی که دولت‌ها در استفاده از این دستورالعمل‌ها با آن مواجه می‌شوند، گزارش تکمیلی تهیه نماید و در جلسه چهل و هشتم شورا آن را ارائه کنند.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.16) در مورد بیانیه سازمان ملل متحد درباره حقوق دهقانان و سایر افراد شاغل در مناطق روستایی، که با 33 رای موافق، 3 رای مخالف و 11 رای ممتنع تصویب شد، شورا بیانیه سازمان ملل درباره حقوق دهقانان و سایر افراد شاغل در مناطق روستایی را تصویب کرد و از دولت‌ها، آژانس‌ها و سازمان‌های سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌دولتی و غیر‌دولتی دعوت نمود تا این اعلامیه را گسترش دهند.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.18 / Rev.1) درباره حقوق بشر و مردمان بومی که بدون رأی‌گیری تصویب شد، شورا تصمیم گرفت تا در مورد حقوق بومیان، حفاظت از زبان‌های بومی، و حمایت از مدافعان حقوق بشر افراد بومی در جلسه چهل و دوم خود به بحث بنشیند.

 

- اقدام در مورد قطعنامه مرتبط با دستورکار مربوط به وضعیت حقوق بشر که مستلزم توجه شورا است (آیتم ۴)
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.15 / Rev.1) درباره وضعیت حقوق بشر در بروندی، که با 23 رای موافق، 7 رای مخالف و 17 رای ممتنع به تصویب رسید، شورا از کمیسیون تحقیق در مورد بروندی درخواست کرد تا گزارش‌ها و توصیه‌های خود را با اتحادیه آفریقا و تمام ارگان‌های مربوطه سازمان ملل جهت بررسی، به اشتراک بگذارد. شورا همچنین تصمیم گرفت مأموریت کمیسیون مذکور را به منظور تکمیل تحقیقات تمدید نماید و از آنها خواست نتایج تحقیق خود را در نشست چهل و دوم شورا و نشست هفتاد و چهارم مجمع عمومی ارائه کنند.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.20) در مورد وضعیت حقوق بشر در سوریه، که با 27 رای موافق، 4 رای مخالف و 16 رای ممتنع به تصویب رسید، شورا درخصوص یافته‌های کمیسیون بین‌المللی مستقل تحقیق در سوریه به شدت ابراز نگرانی کرد. کمیسیون فوق در گزارش خود به مواردی چون، استفاده از تاکتیک‌هایی که در بازپس‌گیری منطقه محاصره شده غوطه‌شرقی منجر به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت شده و اعمال خشونت جنسی و جنسیتی اشاره نموده بود. شورا همچنین نگرانی عمیق خود را در مورد وضعیت 6.5 میلیون نفر از آوارگان داخلی در سراسر سوریه ابراز کرد و از همه طرف‌ها خواست تا اطمینان دهند که تخلیه و جابجایی غیرنظامیان با قوانین بین‌المللی بشردوستانه و قوانین بین‌المللی حقوق بشر سازگار باشد. این نهاد همچنین از ‌وجود و استفاده از قوانین ملی، به ویژه قانون شماره 10/2018، [که تأثیر قابل‌توجهی بر حقوق سوری‌هایی که در اثر درگیری جابجا شده بودند، برای بازگشت به خانه‌های خود دارد]، ابراز تاسف کرد.
شورا همچنین در مورد یافته‌های تیم حقیقت‌یاب سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در سوریه در مورد به کارگیری گاز سارین در استان حماه در روز ۲۴ مارس ۲۰۱۷ و گاز کلر در شهر سراقب در استان ادلب در 4 فوریه 2018 و همین‌طور استفاده از سلاح‌های شیمیایی در شهر دوما در 7 آوریل 2018 هشدار داد و اعلام کرد منتظر اعلام‌نظر نهایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است. شورا از کشورهای عضو دعوت نمود تا باتوجه به داده‌های مذکور بطور فعال از مکانیسم بین‌المللی، بی‌طرف و مستقل حمایت کنند.

 

- اقدام در مورد قطعنامه مرتبط با دستورکار مربوط به پیگیری و اجرای اعلامیه و برنامه اقدام وین (آیتم ۸)
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.19 / Rev.1) درباره مؤسسات ملی حقوق بشر که بدون رأی‌گیری تصویب شد، شورا از دفتر کمیساریای عالی خواست تا در حاشیه نشست سالانه 2019 اتحادیه جهانی موسسات ملی حقوق بشر به تداوم و تقویت همکاری با موسسات ملی حقوق بشر بپردازد. شورا همچنین از دفتر کمیساریای عالی خواست تا گزارشی از مشاوره خود را در چهل و یکمین جلسه خود ارائه کند؛ همچنین یک گزارش در مورد اجرای قطعنامه حاضر، و گزارشی از فعالیت‌های اتحادیه جهانی موسسات ملی حقوق بشر در اعتبار بخشیدن به مؤسسات ملی مطابق با اصول پاریس تهیه نماید.

 

- اقدام در مورد قطعنامه مرتبط با دستور کار مربوط به کمک‌های فنی و ظرفیت‌سازی (آیتم ۱۰)
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.3) در مورد بهبود همکاری‌های فنی و ظرفیت‌سازی در زمینه حقوق بشر، که بدون رای و با تجدید‌نظر شفاهی به تصویب رسید، شورا تصمیم گرفت تا موضوع بحث در پانل‌های موضوعی سالانه مرتبط با دستور‌کار ۱۰ خود را "همکاری فنی و ظرفیت‌سازی در زمینه حقوق بشر افراد سالمند" تعیین نماید و از دفتر کمیساریای عالی خواست تا گزارشی در مورد فعالیت‌های انجام شده برای حمایت از تلاش‌ دولت‌ها در جهت ترویج و حمایت از حقوق بشر افراد سالمند و استقلال آنها و بررسی شکاف اجرای این قطعنامه در قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های ملی، در جلسه چهل و یکم شورا ارائه نماید.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.9) درباره کمک‌های فنی و ظرفیت‌سازی در زمینه حقوق بشر در جمهوری آفریقای مرکزی، که بدون رای‌گیری تصویب شد، شورا تصمیم گرفت تا ماموریت کارشناس مستقل حقوق بشر در جمهوری آفریقای مرکزی را برای یک سال دیگر تمدید نماید. این نهاد همچنین اعلام کرد در نشست چهلم خود، یک گفتگوی تعاملی برای ارزیابی وضعیت حقوق بشر، با تأکید ویژه بر مشارکت جامعه مدنی، به ویژه سازمان‌های زنان و نمایندگان قربانیان برگزار خواهد کرد.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.10) در مورد کمک‌های فنی و ظرفیت‌سازی در زمینه حقوق بشر در جمهوری دموکراتیک کنگو ، که بدون رأی‌گیری و به صورت تجدید‌نظر شفاهی به تصویب رسید، شورا کمیسیون مستقل انتخابات ملی را ملزم کرد تا گام‌هایی را برای برگزاری یک انتخابات واقعی در 23 دسامبر 2018 بردارد و از کمیساریای عالی نیز خواست، گزارشی شفاهی درباره وضعیت حقوق بشر در کنگو در چهل و یکمین جلسه این شورا ارائه دهد.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.23) درباره کمک‌های فنی و ظرفیت‌سازی برای یمن در زمینه حقوق بشر، که بدون رای‌گیری تصویب شد، شورا از کمیسرعالی درخواست کرد تا همچنان به ارائه ظرفیت‌سازی و کمک‌های فنی به دولت یمن و پشتیبانی فنی از کمیسیون ملی تحقیق بپردازد، تا کمیسیون فوق به بررسی اتهامات مربوط به نقض و سوء‌استفاده‌های انجام شده توسط طرفین درگیر در یمن ادامه دهد.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.24 / Rev.1) درباره کمک‌های فنی و ظرفیت‌سازی برای بهبود حقوق بشر در سودان، که بدون رای‌گیری تصویب شد، شورا تصمیم گرفت تا ماموریت کارشناس مستقل این حوزه را برای مدت یک سال یا تا زمانی که مقررات بند 19 اعمال شود، تمدید نماید و از وی خواست تا در جلسه چهل و دوم شورا گزارشی از عملکرد خود را ارائه نماید.
در قطعنامه (A / HRC / 39 / L.17) در مورد کمک به سومالی در زمینه حقوق بشر، که بدون رای‌گیری تصویب شد، شورا تصمیم گرفت تا ماموریت کارشناس مستقل این حوزه را برای مدت یک سال دیگر تمدید کند، و از وی خواست در جلسه چهل و دوم شورا گزارشی از عملکرد خود را ارائه نماید.

 

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسائل حقوق بشر

“ مهمترین نتایج سی و نهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ”