مصاحبه‌‌های اختصاصی: اعتراض علیه اقدامات کینه‌توزانه و خشونت‌های تبعیض‌نژادانه دولت...

کد بلاگ : #4855
تاریخ انتشار : دوشنبه, 9 مهر 1397 16:51
تعداد بازدید کننده : 469
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌‌های اختصاصی: اعتراض علیه اقدامات...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مونا خلیل استاد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد می‌گوید: متأسفانه اقدامات تروریستی یا هر اقدام خشونت‌آمیز از سوی مسلمانان، اغلب تمام افراد پیرو این دین را دربرمی‌گیرد.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با خانم مونا خلیل، عضو سازمان برنامه‌ریزی دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد در زمینه قوانین بین‌الملل و درگیری‌های مسلحانه.

بر اساس فرمان رئیس جمهور ترامپ، در سپتامبر 2017، از ورود شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا جلوگیری به عمل آمد و این اقدام باعث سرگردانی 700 مسافر و ابطال 60000 ویزا شد. خانم مونا خلیل در این خصوص اظهار داشتند که با مخالفت دادگاه ایالتی نسبت به تصمیم ترامپ، وی بر تصمیم خود مبنی بر عدم اجازه به شهروندان سومالی، یمن، سوریه، لیبی و ایران اصرار ورزید ولی عراق و سودان را از این فهرست حذف نمود. از سوی دیگر افراد خاصی از شهروندان کره شمالی، چاد و ونزوئلا نیز به این فهرست افزوده شدند.

این درحالیست که دادگاه عالی این سئوال اساسی را مطرح کرده است که علی رغم عدم وجود شواهدی که شهروندان کشورهای خاصی را تهیدی برامنیت کشور می‌خوانند آیا به تنهایی و براساس این ادله می‌توان از ورود این شهروندان ممانعت به عمل آورد؟

خانم مونا خلیل می‌افزاید، علی‌رغم گزارشات تند علیه فرمان ممنوعیت ترامپ، مسائل مربوط به حقوق شهروندان دوتابعیتی و وضع تأثربرانگیز خانواده‌هایی که از هم پاشیده شده‌اند، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. غم‌انگیزترین بخش ماجرا مربوط به شهروندان سوری و دیگر پناهندگانی است که پیش از این اجازه ورود به آمریکا را پس از طی مراحل طولانی و دشوار کسب کرده بودند ولی در نهایت با فرمان ترامپ از ورودشان به آمریکا ممانعت به عمل آمد.

خانم مونا خلیل اظهار می‌دارد که اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها از جمله بسیاری از مقامات کنگره، صریحاً و مکرراً این اقدامت تبعیض‌نژادانه را محکوم کرده‌اند. از سوی دیگر ایشان درخصوص نسبت دادن اعمال تروریستی به مسلمانان می‌افزایند: کشتار عامدانه افراد بی‌گناه تحت هرشرایطی اشتباه بوده و باید محکوم شود. متأسفانه اقدامات تروریستی یا هر اقدام خشونت‌آمیز از سوی مسلمانان، اغلب تمام افراد پیرو این دین را دربرمی‌گیرد در حالی که هرگاه این قبیل اعمال از سوی افراطیون مذاهب یا ایدئولوژی‌های دیگر صورت می‌گیرد تنها به آن افراد «شخصی پریشان احوال و دارای اختلالات روحی» نسبت داده می‌شود. مثال بارز این قبیل اقدامات، قتل‌عام نمازگزاران در کلیسای وست فیلی، کشتار کودکان مدرسه سندی هوک یا کشتار جوانانی که در نروژ به اردو رفته بودند می‌باشد.

                                                                                                                                                                                                               مونا خلیل

متن کامل این مصاحبه به زبان انگلیسی در لینک زیر قابل مشاهده است.

Exclusive interview: The majority of Americans consistently condemn incitement of...

“ مصاحبه‌‌های اختصاصی: اعتراض علیه اقدامات کینه‌توزانه و خشونت‌های تبعیض‌نژادانه دولت آمریکا علیه مسلمانان ”