مصاحبه‌های اختصاصی: اسلام هراسی در ساختار نژادپرستانه و روابط بین قدرت‌ها

کد بلاگ : #4816
تاریخ انتشار : سه شنبه, 27 شهریور 1397 14:25
تعداد بازدید کننده : 350
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌های اختصاصی: اسلام هراسی در ساختار...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
با گسترش اسلام‌هراسی در آمریکا و اروپا، مسلمانان همواره در معرض اتهام قرار گرفته‌اند و تنها راه خروج از این دور باطل، تفکر و تعمق درباره نژاد، نژادپرستی، تبعیض نژادی و طبقه و جنسیت می‌باشد.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با فرید حافظ، دانشمند علوم سیاسی اتریشی و مدرس دانشگاه با موضوع اسلام هراسی در ساختار نژادپرستانه و روابط بین قدرت‌ها. 

در این مصاحبه دکتر فرید حافظ دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در مورد اسلام‌هراسی در اروپا و ایالات متحده، بحران مهاجرت جهانی و نقش رسانه‌ها و دانشگاه‌ها در راه اندازی بحثی علمی و قابل اعتماد، بدور از هرگونه تعصب و پیشداوری ضد مسلمانان، را ابراز نمودند. دکتر فرید حافظ معتقد است که محققان و پژوهشگران بهترین افرادی هستند که می‌توانند به سئوالات پیچیده در مورد اسلام هراسی پاسخ دهند. اسلام هراسی به مدت طولانی به یکی از مصیبت‌های عمده جوامع غربی مبدل شده است؛ ظهور احزاب راست در اروپا، تشدید بحران پناهندگان جهانی به دلیل بروز جنگ و درگیری‌ها که امروزه سراسر خاورمیانه را دربرگرفته و افزایش عدم تحمل نژادی در ایالات متحده با به قدرت رسیدن دونالد ترومپ، از جمله مواردی هستند که در بحث اسلام‌هراسی می‌بایستی به طور جدی مورد توجه قرار گرفته شوند.

با گسترش اسلام‌هراسی در آمریکا و اروپا، مسلمانان همواره در معرض اتهام قرار گرفته‌اند و تنها راه خروج از این دور باطل، تفکر و تعمق درباره نژاد، نژادپرستی، تبعیض نژادی و طبقه و جنسیت می‌باشد. دکتر فریدحافظ در مورد حملات اخیر به مساجد و مراکز مذهبی مسلمان ابراز می‌دارد که مشکل اصلی مسلمانان از سوی این است که شهروندان و گروه‌های اسلام‌ستیز بر علیه ساخت مساجد تظاهرات می‌کنند و علت آن نیز درک سطحی مردم از مذهب است. از سوی دیگر داشتن مکانی مناسب برای زندگی دلخواه مسلمانان مشکل دیگریست که باید بدان پرداخته شود. به خصوص در اروپا که محدودیت در پوشش زنان مشکلات جدی‌ای برای مسلمانان بوجود آورده و دولت فعالیت آنها را به عنوان شهروندانی آزاد محدود کرده است. دکتر فرید حافظ بر این باور است که دانشگاهیان همیشه می‌توانند سطح آگاهی مردم را بالا ببرند و این مسئله باید در رأس کاربرنامه مدارس و مراکز آموزشی قرار گیرد. در عین حال ایشان مشکل اصلی اسلام هراسی را در ساختار نژادپرستانه مربوط به روابط قدرت‌ها می‌داند و معتقد است که برای بررسی این روابط باید مناظراتی در زمینه اختلافات مذهبی و نژادی برگزار گردد.

                                                                                                                                                                                              فرید حافظ

 

متن کامل این مصاحبه به زبان انگلیسی در لینک زیر قابل مشاهده است.

ODVV interview: Islamophobia as a form of structural racism is about power relations

 

 

 

“ مصاحبه‌های اختصاصی: اسلام هراسی در ساختار نژادپرستانه و روابط بین قدرت‌ها ”