وضعیت حقوق بشر در امارات متحده عربی (آزادی رسانه‌ها و شرایط کارگران مهاجر)

کد بلاگ : #4812
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 14 شهریور 1397 15:53
تعداد بازدید کننده : 494
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
وضعیت حقوق بشر در امارات متحده عربی (آزادی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سوء استفاده از کارگران مهاجر در امارات متحده عربی، همانند دیگر کشورهای خلیج فارس، به صورت نظام‌مند دنبال می‌شود. خشونت‌های اعمالی علیه کارگران مهاجر، تقریباً بدون مجازات می‌مانند. مصدایق این نقض حقوق بشر در گزارشات دیده‌بان حقوق بشر نیز آمده است.

متن پیش رو خلاصه‌ای از مصاحبه‌ با آقای فازی القاضی، کارشناس حقوق بشر در اردن و سخنگوی سابق بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده بان حقوق بشر است. امارات متحده عربی با جمعتی بالغ بر 9.2 میلیون نفر می‌باشد که حدود 7.8 میلیون آن را کارگران مهاجر تشکیل داده‌اند. امارت یکی از کشورهای عربی است که در حوزه رعایت حقوق بشر سابقه خوبی ندارد. رسانه‌های ملی به شدت از سوی دولت کنترل شده، آزادی اجتماعات و اعتراض‌ها از سوی دولت به صورت بایسته به رسمیت شناخته نشده و زنان و اقلیت‌ها در این کشور با محدودیت‌های مختلفی مواجه هستند. با توجه به این پیش‌زمینه‌ها سازمان دفاع از قربانیان خشونت مصاحبه‌ای اختصاصی با آقای فازی القاضی ترتیب داده که خلاصه‌ای از آن در ذیل آمده است.

فادی القادی در خصوص وضعیت حقوق بشر و آزادی‌ بیان می گوید: "موضع امارات متحده عربی در مورد آزادی بیان غم انگیز و فاجعه بار است". حاکمان امارات ثابت کرده‌اند که همچنان به نقض حقوق بشر در این کشور ادامه می‌دهند. ظاهراً آنها مصمم هستند که هر علامت یا نشانه‌ای از مخالفت در کشور را کاملاً پاک کنند و بدین ترتیب امارات متحده عربی را به یک زندان بزرگ باز تبدیل کنند. هیچ نشانه‌ای دال بر تغییر این وضعیت چه در حال و چه در آینده نزدیک وجود ندارد. برعکس، به نظر می‌رسد که این کشور به سمت سرکوب بیشتر حرکت می‌کند. در خصوص کارگران مهاجر، شاهد آن هستیم که سوء استفاده از آنها در امارات متحده عربی، همانند دیگر کشورهای خلیج فارس، به صورت نظام‌مند دنبال می‌شود. خشونت‌های اعمالی علیه کارگران مهاجر، تقریباً بدون مجازات می‌مانند. مصدایق این نقض حقوق بشر در گزارشات دیده‌بان حقوق بشر نیز آمده است.

آقای القادی در خصوص حملات سیستماتیک علیه آزادی بیان و مطبوعات و نیز قوانین ضد تروریسم در این کشور می‌گوید: امارات متحده عربی حملات بی‌رحمانه به آزادی بیان را حتی بدون توجه به قوانین خود انجام داده است. نمونه‌هایی از آن ناپدید شدن وبلاگ نویسان، فعالان و کسانی که به صورت مستقل به اظهارنظر پرداخته‌اند می‌باشد. احمد منصور یکی از این افراد است که در حال حاضر در زندان بسر می‌برد. آقای القادی معتقد است که امارات از سال 2011 تحت فشار جدی بین‌المللی برای پاسخ‌گویی به نقض حقوق بشر در این کشور بوده است.

اما با توجه به اینکه این کشور تقریباً به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده و در جنگ‌ها و عملیات نظامی شرکت می‌کند، دلیلی برای پاسخگویی به جامعه جهانی بابت اقداماتش نمی‌بیند. این کشور در کنار عربستان جنایات جنگی در یمن را برعهده دارد. آقای القادی می‌گوید: آزادی مطبوعات در امارات متحده عربی وجود ندارد و صنعت رسانه به طور کامل توسط دولت اداره و کنترل می‌شود. در حوزه آزادی مطبوعات در امارات، تغییرات جدی و اساسی نیاز است.

                                                                                                                                                                                                                            

متن کامل این مصاحبه به زبان انگلیسی در لینک زیر قابل مشاهده است.

ODVV interview: UAE has attacked freedom of expression without considering the law

Photo

“ وضعیت حقوق بشر در امارات متحده عربی (آزادی رسانه‌ها و شرایط کارگران مهاجر) ”