مصاحبه‌های اختصاصی: تحریم‌های اقتصادی و تأثیرات آن

کد بلاگ : #4807
تاریخ انتشار : شنبه, 10 شهریور 1397 9:47
تعداد بازدید کننده : 346
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌های اختصاصی: تحریم‌های اقتصادی و تأثیرات آن
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تأثیر انسانی تحریم‌های اقتصادی اغلب در زمان اعمال و اجرای آنها به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و در اغلب موارد افراد عادی نیز از این تحریم‌ها متأثر می‌شوند.

مصاحبه اختصاصی با پال پیلار ، فلوی غیرمقیم مرکز مطالعات امنیتی دانشگاه جورج تاون آمریکا و افسر سابق سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) با موضوع تحریم‌های اقتصادی و تأثیرات آن.

امروزه کمتر کسی است که خبرهای مربوط به "تحریم‌های اقتصادی" را نشنیده یا در معرض آن قرار نگرفته باشد. در حال حاضر چندین کشور با هدف یا اهداف خاص سیاسی در دهه‌های اخیر تحت تحریم‌های یک‌جانبه یا چندجانبه بوده‌اند. ایالات متحده آمریکا یکی از بزرگترین تحریم کنندگان اقتصادی دیگر کشورهاست. براساس گزارش وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، در حال حاضر این کشور تحریم‌هایی را علیه 19 کشور مختلف در دستور کار خود دارد. تعداد افرادی که توسط این کشور مورد تحریم قرار گرفته‌اند تقریباً بی‌شمارند. به همین دلیل سازمان دفاع از قربانیان خشونت گفتگویی را با آقای پروفسور پال پیلار در خصوص تحریم‌های اقتصادی، پیامدهای انسانی، تحریم‌های هوشمند و نیز تحریم‌های اعمالی آمریکا علیه ایران ترتیب داده که بخش‌هایی از آن را در ذیل پیش‌رو داریم.

به اعتقاد پروفسور پیلار غالباً هزینه‌های انسانی تحریم‌ها نادیده گرفته می‌شود. به همین خاطر وی معتقد است که می‌بایستی "تحریم‌های هوشمند" که تنها تصمیم‌گیرندگان کلیدی، یا نخبگان را (نه افراد عادی) هدف قرار می‌دهند، در دستور کار قرار گیرد. هرچند ایشان اذعان دارند که تحریم‌های هوشمند، بدون اینکه شهروندان عادی را تحت‌تأثیر قرار دهد، غالباً اثربخش نیستند به همین علت معمولاً تحریم‌های گسترده‌تر اعمال می‌شود. در خصوص اثرگذاری تحریم‌های اعمالی پروفسور پیلادر معتقد است که موفقیت یا شکست در دستیابی به اهداف سیاسی از طریق اجرای تحریم‌های اقتصادی بستگی به بسیاری از متغیرهای مختلف، از جمله ماهیت آن اهداف، ماهیت و اهمیت کشور هدف و نیز ماهیت سیاسی و اقتصادی سیستم در کشور هدف دارد. تحریم های چندجانبه، مانند تحریم اعمالی علیه لیبی، شانس بیشتری برای تأثیرگذاری دارند.

ایشان همچنین معتقدند که تأثیر انسانی تحریم‌های اقتصادی اغلب در زمان اعمال و اجرای آنها به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. گاهی اوقات این قبیل مسائل مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بدان توجه می‌شود اما در اغلب موارد افراد عادی نیز از این تحریم‌ها متأثر می‌شوند. به نظر پروفسور پیلار به سختی می توان این باور را پذیرفت که تحریم‌های اقتصادی به خودی خود، ناقض حقوق بشر هستند. هرچند تبعات و هزینه‌های اعمال تحریم‌ها در قیاس با اهداف سیاسی مورد هدف می‌بایستی مدنظر قرار گیرد. از سوی دیگر بین تحریم‌های اعمالی توسط شورای امنیت سازمان ملل با تحریم‌هایی که توسط دولت‌ها به صورت یک‌جانبه اعمال می‌شود تفاوت وجود دارد. به گفته پروفسور پیلار اعمال تحریم‌های اقتصادی یکجانبه ترامپ علیه ایران از لحاظ سیاسی محکوم شده است.

                                                                                                                                                              

 

متن کامل این مصاحبه به زبان انگلیسی در لینک زیر قابل مشاهده است.

ODVV interview: Economic sanctions and their impacts

“ مصاحبه‌های اختصاصی: تحریم‌های اقتصادی و تأثیرات آن ”