گزارش‌های حقوق‌بشری سازمان دفاع از قربانیان خشونت; نقض حقوق‌بشر توسط امارات متحده عربی

کد بلاگ : #4712
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 13 تیر 1397 14:27
تعداد بازدید کننده : 432
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش‌های حقوق‌بشری سازمان دفاع از قربانیان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
وضعیت حقوق‌بشر در امارات متحده عربی همواره مورد انتقاد سازمان‌های حامی حقوق‌بشر بوده ‌است. دولت امارات همچنین محدودیت‌های گسترده‌ای را برای آزادی بیان بوجود آورده ‌است.

وضعیت حقوق‌بشر در امارات متحده عربی همواره مورد انتقاد سازمان‌های حامی حقوق‌بشر بوده ‌است. دولت امارات همچنین محدودیت‌های گسترده‌ای را برای آزادی بیان بوجود آورده ‌است. این کشور رسانه‌ها را از انتقاد از مقامات سیاسی و مشکلات اقتصادی کشور برحذر داشته و خودسانسوری نیز به طرز گسترده‌ای در رسانه‌های اماراتی وجود دارد.

در پی بازداشت یک فعال حقوق‌بشر در امارات متحده عربی جمعی از گزارشگران ویژه و کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، در تاریخ 22خرداد خواستار آزادی سریع احمد منصور فعال و برنده جایزه حقوق بشر از زندان و ملغی کردن حکم محکومیت وی از مقامات امارات متحده عربی شدند. این فعال حقوق بشر 48 ساله، در تاریخ 10خردادماه 1397 توسط دادگاهی در ابوظبی به جرم آسیب‌ رساندن به روابط امارات متحده عربی با همسایگان خود از طریق نشر اکاذیب، فرقه‌گرایی و نفرت‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی به تحمل 10سال حبس و پرداخت جریمه یک‌میلیون درهمی (275000 دلار)، همچنین زندگی تحت نظارت و مراقبت حکومت امارات به مدت 3 سال پس از آزادی از زندان محکوم شده است(۱)؛(۲)

همچنین مرکز آمریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین در تاریخ 17خردادماه 1397در آستانه برگزاری جلسه سی‌و‌هشتم شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو (28خرداد تا 15 تیرماه 1397) و در حمایت از سومین گزارش بررسی دوره‌ای جهانی در مورد امارات متحده عربی مبنی بر نادیده گرفتن توصیه‌های این نهاد لزوم انجام اصلاحات از سوی مقامات این کشور را خواستار شدند. اصلاحاتی مانند آزادی بیان، آزار و اذیت کیفری مدافعان حقوق بشر، اعمال شکنجه، نقض حقوق کارگران مهاجر، همکاری با سازمان ملل و نهادهای آن و درخواست از مقامات آن جهت اتخاذ اقداماتی چون،

الف) همکاری و تعامل کامل با فرآیند بررسی دوره‌ای جهانی؛

ب) پذیرش و به اجرا گذاشتن شفافانه تمامی توصیه‌های ارایه شده از سوی این فرآیند

و ج) ارایه گزارش‌های منظم به شورای حقوق بشر در خصوص پیشرفت‌های انجام شده (۳).

شکایت قطر از امارات متحده عربی
دولت قطر در تاریخ 21 خردادماه 1397 از امارات متحده عربی به دیوان بین‌المللی دادگستری سازمان ملل متحد به دلیل اتخاد اقدامات ناقض حقوق‌بشر شکایت کرد. برخی از موارد این شکایت‌نامه به شرح زیر است:
• اعمال تدابیر تبعیض‌آمیز علیه مردم قطر و آثار مخرب و زیان‌بار آن برای ملت این کشور از جمله اخراج کردن شهروندان قطری از امارات متحده عربی،
• ممانعت به عمل آوردن از ورود قطری‌ها به امارات و یا عبور از آن،
• دستور دادن به شهروندان اماراتی برای ترک خاک قطر،
• بستن حریم هوایی و دریایی امارات به روی این قطر(۴) به‌رغم متعهد بودن امارات متحده عربی به کنوانسیون بین‌المللی رفع هرگونه تبعیض نژادی(۵) و
• احیای حقوق شهروندان قطری و جبران خسارات آن‌ها.
گفتنی است که انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات، در حساب توییتری خود این دعاوی را رد کرده و آن‌ها را بخشی دیگر از (به ادعای وی) «دروغ‌های مقامات قطر» خوانده است(۶). به طور کلی امارات متحده عربی تا رسیدن به سطوح اولیه و استاندارد در زمینه مردم سالاری و حقوق‌بشر بر خلاف ادعاهای حاکمان آن فاصله بسیار زیادی دارد.

 

1. گزارش سایت دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل. قابل بازیابی در لینک:
https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=23195&LangID=E
2. سوابق این پرونده در گزارش‌های پیشین: احمد منصور در ماه مارس سال 2017 میلادی، به دلیل حمایت از اسامه النجار، دیگر فعال حقوق بشری اماراتی بازداشت شد؛ النجار پس از گذراندن دوره محکومیت سه ساله خود همچنان در حبس به سر می‌برد. به گفته سازمان عفو بین‌الملل، احمد منصور مدت‌ها پیش از بازداشت، از سوی حکومت امارات، مکرراً، مورد ارعاب و حمله فیزیکی واقع شده و حتی به مرگ تهدید شده بود. جایزه حقوق بشری سال ۲۰۱۵ «مارتین انالز» (Martin Ennals) به دلیل دفاع وی از حقوق بشر در امارات به او داده شده و او را یکی از معدود صداهای داخل این کشور توصیف کرده بود، که ارزیابی جامع و موثقی را از وضعیت حقوق بشر در امارات تهیه و ارائه می‌داد.
همچنین گفتنی است که ده‌ها سازمان حقوق بشری (از جمله، عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر، گزارشگران بدون مرز، سازمان جهانی مبارزه با شکنجه، شبکه عربی اطلاعات حقوق بشری، مؤسسه حقوق و دموکراسی بحرین، مؤسسه مطالعات حقوق بشر مصر، مرکز حقوق بشر خلیج (فارس)، مرکز دموکراسی و حقوق¬بشر اروپا، انجمن آزادی تفکر و بیان و...) در نامه‌ای به شهردار منچستر، در تاریخ پنج‌شنبه 10خرداد ماه 1397، از وی درخواست نموده‌اند تا یکی از خیابان‌های این شهر در انگلستان را به نام احمد منصور نام‌گذاری کنند.
3. بیانیه مرکز آمریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین. قابل بازیابی در لینک:
http://www.adhrb.org/2018/06/hrc-written-statement-adhrb-assessment-of-the-uae-3rd-cycle-upr/
4. چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷، روابط دیپلماتیک خود را با قطر، به بهانه حمایت این کشور از تروریسم قطع کردند و تمامی گذرگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی خود را به روی این کشور بستند.
5. International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD)
6. گزارش مرکز حقوق بشر امارات متحده عربی. قابل بازیابی در لینک:
http://www.echr.org.uk/news/qatar-takes-uae-united-nations%E2%80%99-international-court-over-human-right-violations

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

“ گزارش‌های حقوق‌بشری سازمان دفاع از قربانیان خشونت; نقض حقوق‌بشر توسط امارات متحده عربی ”