گزارش‌های حقوق‌بشری سازمان دفاع از قربانیان خشونت؛ سد‌سازی و نقض حقوق بومیان کانادا

کد بلاگ : #4688
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 6 تیر 1397 10:28
تعداد بازدید کننده : 341
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش‌های حقوق‌بشری سازمان دفاع از قربانیان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمپین «اونتاریو برای همه» ائتلافی متشکل از بیش از 70 سازمان مردم‌نهاد، طی ماه خرداد 1397، از تمامی مقامات سیاسی و رهبران گروه‌های مردم‌نهاد کارگری و عدالت اجتماعی خواست بر تعهدات خود در زمینه سیاست‌ها و برنامه‌های حمایت از کاهش نابرابری‌های جنسیتی، نژادی، درآمدی پایبند بمانند.

در این نوشتار تحولات مربوط به موارد نقض حقوق‌بشر در کشور کانادا در خرداد 1397 بر اساس مقالات، گزارش‌ها، بیانیه‌ها و اخبار آشکار به دست آمده از سازمان‌های حقوق‌بشری مردم‌نهاد و بین‌المللی و رسانه‌های گروهی(۱)، مورد بررسی قرار گرفته است. دادگاه حقوق‌بشر اونتاریو در تاریخ 15 خرداد 1397 حذف مزایای درمانی، دندانپزشکی و بیمه عمر کارگران پس از رسیدن آن‌ها به سن 65 سالگی را با قانون اساسی مغایر دانست و بر امکان پدید آمدن لزوم تدوین قوانین جدید بر اساس این حکم با توجه به تبعیض‌آمیز خواندن این قانون تأکید کرد.
گفتنی است مجلس استان انتاریوی کانادا در سال 2006 قانونی را تصویب کرد که کارفرمایان را از ابطال قرار استخدامی کارکنان به‌ محض رسیدن به 65سالگی منع می‌کرد، اما قانون حقوق‌بشر و قانون ضوابط استخدامی همچنان حذف مزایای این کارکنان مجاز را می‌شمرد. بر اساس تصمیم این دادگاه کارفرمایان از این پس مجاز به محروم کردن کارکنان 65 ساله و مسن‌تر خود از این مزایا نیستند(۲)
در ادامه نقض حقوق بومیان نیز، سازمان‌های حقوق‌بشری مردم‌نهاد کانادا درخواست‌هایی را در خصوص محیط‌زیست و بومیان از کترین مک‌کینا وزیر محیط‌زیست دولت جاستین ترودو مطرح کردند. لزوم عدم‌حمایت آن‌ها از اجرای ابر پروژه غیرقانونی و غیراخلاقی 9.2 میلیارد دلاری سدسازی بر روی آبشار موسکرات و از این رو آغشته نکردن رود‌های جاری از این آبشار به سم متیل‌جیوه، با توجه به استفاده ساکنان بومی و غیربومی این منطقه از آب این رودها. همچنین با توجه به امضای کنوانسیون الزام‌آور میناماتا توسط دولت کانادا در مورد جیوه، کاهش میزان برون‌فرستی جیوه و حمایت از محیط‌زیست و سلامت انسان‌ها امری ضروری است. بر اساس مطالعات دانشگاه هاروارد ساخت این سد می‌تواند به‌مثابه نسل‌کشی فرهنگی ساکنان این منطقه و نقض اعلامیه سازمان ملل در زمینه حقوق مردم بومی به شمار آید (90 درصد مردم این منطقه از جمعیت بومی کانادا هستند) مضاف بر اینکه در صورت شکسته شدن آن جان هزاران نفر به خطر می‌افتد(۳).
در ادامه کمپین «اونتاریو برای همه» ائتلافی متشکل از بیش از 70 سازمان مردم‌نهاد، در تاریخ اول خردادماه 1397، از تمامی مقامات سیاسی و رهبران گروه‌های مردم‌نهاد کارگری و عدالت اجتماعی خواست بر تعهدات خود در زمینه سیاست‌ها و برنامه‌های حمایت از کاهش نابرابری‌های جنسیتی، نژادی، درآمدی پایبند بمانند. همچنین راه‌کارهایی را برای رفاه و آسایش نزدیک به دومیلیون نفر فقیر در استان اونتاریو از جمله کمک به تهیه مسکن برای این افراد به قیمت مناسب، حمایت از مشاوران مواد مخدر و مددکاران اجتماعی برای یاری رساندن به این طبقه از مردم و احیای شبکه امنیت اجتماعی اونتاریو(۴) ایجاد کنند.

 

1. سازمان عفو بین‌الملل (Amnesty International)؛ دیده‌بان حقوق‌بشر (Human Rights Watch)؛ روزنامه لس‌آنجلس تایمز (Los Angeles Times)؛ خبرگزاری رویترز؛ سایت خبری – تحلیلی هیل، وابسته به کنگره آمریکا (The Hill)؛ نشریه نیویورکر (The New Yorker)؛ سایت حقوق قانونی شما (Your Legal Rights) وابسته به بنیاد حقوقی اونتاریو (The Law Foundation of Ontaro)؛ روزنامه تورنتو استار (The Star)؛ کمپین تغییر (Change.org)؛ شورای اروپا (Council of Europe)؛ دادگاه حقوق‌بشر اروپا (European Court of Human Rights )؛ کمیسیون برابری و حقوق‌بشر (Equality and Human Rights Commission) و شبکه خبری الجزیره (Aljazeera).
2. گزارش روزنامه تورنتو استار. قابل بازیابی در لینک:
https://www.thestar.com/news/gta/2018/06/04/cutting-off-workers-from-benefits-at-65-unconstitutional-human-rights-tribunal-rules.html
3. گزارش کمپین تغییر (Change.org). قابل بازیابی در لینک:
https://www.change.org/p/11852386/u/22796636?utm_medium=email&utm_source=petition_update&utm_campaign=339897&sfmc_tk=p8DHHySt%2FBw9tQDER2WJJQJuKeGHkQaPcFlR775V7q37pQ8r9Cuhago7XHAwsCKe&j=339897&sfmc_sub=59087496&l=32_HTML&u=60781152&mid=7259882&jb=2
4. گزارش سایت حقوق قانونی شما (Your Legal Rights) وابسته به بنیاد حقوقی اونتاریو (The Law Foundation of Ontaro). قابل بازیابی در لینک:
http://yourlegalrights.on.ca/news/ontario-election-campaign-brings-focus-nearly-2-million-people-living-poverty

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ گزارش‌های حقوق‌بشری سازمان دفاع از قربانیان خشونت؛ سد‌سازی و نقض حقوق بومیان کانادا ”