سازمان ملل: رویای آمریکایی به سرعت در حال تبدیل شدن به توهم آمریکایی است

کد بلاگ : #4649
تاریخ انتشار : شنبه, 2 تیر 1397 10:33
تعداد بازدید کننده : 477
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سازمان ملل: رویای آمریکایی به سرعت در حال تبدیل...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در تاریخ 1 ژوئن/ 11 خردادماه، گزارشی در مورد "فقر و نابرابری در ایالات متحده" منتشر کرد.

 شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در تاریخ 1 ژوئن/ 11 خردادماه، گزارشی در مورد "فقر و نابرابری در ایالات متحده" منتشر کرد. در ابتدای این گزارش آمده است، یافته‌هایی که از سوی فیلیپ آلستون، در روز 21 ژوئن به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه می‌شود، حاصل دیدار رسمی این گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه «فقر شدید و حقوق بشر» از ایالات متحده بوده و برای بررسی این موضوع است که آیا ناامنی اقتصادی در کشور، حقوق بشر را تضعیف می‌کند؟ این گزارش شامل، نابرابری درآمد، حق رای، فقر کودکان، زندان‌های انبوه، مراقبت‌های بهداشتی، نژادپرستی و کلیشه‌های مرتبط با فقر است.

در ماه دسامبر گذشته، آلستون همراه با کارشناسان و گروه‌های جامعه مدنی برای ملاقات با افرادی که در معرض فقر شدید هستند، از هفت مکان مختلف در ایالات متحده بازدید کرد. وی در مصاحبه با رسانه‌ها، ایالات متحده را در میان کشورهای توسعه‌یافته، به عنوان یک کشور طردشده توصیف کرد. وی نتایج این گزارش را ناامیدکننده خواند و گفت: «ایالات متحده در حال حاضر دنیای توسعه‌یافته را در چارچوب نابرابری درآمد و ثروت، رهبری می‌کند و اکنون نیز در داخل خود با تمام قدرت به سمت نابرابری بیشتر در حال حرکت است.»
به گفته این مقام مسئول، نرخ بالای فقر در میان کودکان و نوجوانان آمریکایی، بطور موثر بین نسل‌ها ادامه می‌یابد و این نکته را تضمین می‌نماید که رویای آمریکایی به سرعت در حال تبدیل‌شدن به توهم آمریکایی است.
بررسی‌های این مقام مسئول نشان می‌دهد که بیش از ۴۰ میلیون نفر از شهروندان آمریکایی در فقر روزگار می‌گذرانند؛ 18.5 میلیون نفر در فقر شدید زندگی می‌کنند و حدود 5 میلیون نفر به دلیل سیاست‌های غیرانسانی دولت در شرایط جهان سومی به سر می‌برند. وی در این ارتباط اظهار داشت، برای یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان داشتن ۴۰ میلیون شهروند که در فقر زندگی می‌کنند، ظالمانه و غیر‌انسانی است.
آلستون تصریح کرد، علاوه بر این، افرادی که در فقر زندگی می‌کنند بیشتر مستعد آن هستند که روانه زندان شوند. همچنین سیستم قضایی آمریکا به جای انجام وظایف اساسی خود در راستای برقراری عدالت، عمدتا برای درآمدزایی ایالت‌ها به کار گرفته می‌شود. به گفته وی، حدود ۱۱ میلیون نفر از مردم آمریکا هر ساله روانه زندان می‌شوند.
گزارش فوق همچنین اذعان دارد، در سال 2016، 18 درصد از کودکان (13.3 میلیون کودک) در فقر زندگی می‌کردند و اکنون نیز 32.6 درصد از کل افراد فقیر را کودکان تشکیل می‌دهند. طبق اعلام آلستون و بر اساس یک آمارگیری، در یک شب خاص در سال 2017، حدود 21 درصد افراد بی‌خانمان کودکان بودند. سازمان کشورهای همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)نیز با انتشار گزارشی خاطرنشان می‌کند، ایالات متحده دارای بالاترین نرخ فقر جوانان و بالاترین میزان مرگ و میر نوزادان است.
بر این اساس، سازمان ملل در این گزارش به صراحت دولت ترامپ را به دلیل اتخاذ سیاست‌هایی که به طور فعال، فقر و نابرابری را در این کشور افزایش داده، مورد انتقاد قرار می‌دهد. آلستون در این خصوص گفت: «لایحه اصلاح مالیات دولت ترامپ با آسیب رساندن به نظام رفاهی آمریکا نابرابری را تسهیل کرده است. به گفته وی، کاهش 1.5 تریلیون دلاری مالیات در دسامبر 2017، به نفع ثروتمندان بوده و سطح نابرابری در این کشور را بیشتر نموده است. طبق اعلام این کارشناس، در سال 2018 بیش از 25 درصد از 2208 میلیاردر جهان، از ایالات متحده بوده‌اند. وی تاکید کرد، این در حالی است که پیامدهای بی‌توجهی به فقر و ترویج نابرابری کاملا روشن است.(1)
گزارشگر ویژه در ادامه خاطرنشان می‌کند: «سیاست‌هایی که در طول سال گذشته از سوی دولت آمریکا دنبال شد، به نظر می‌رسد به عمد طراحی شده است؛ تا اقشار فقیر را از حمایت‌های اساسی محروم کند، افراد فاقد شغل را تنبیه نماید، و حتی ارائه مراقبت‌های بهداشتی اولیه و اساسی را به جای حق شهروندی، به یک امتیاز تبدیل کند».
وی تصریح کرده وضعیت اقلیت‌های قومی و اقلیت‌های مذهبی خاص نیز در این کشور ناامیدکننده است و این مساله نه فقط یک اقلیت کوچک قومی، بلکه گروه بسیار بزرگ نژاد آفریقایی-آمریکایی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؛ چرا که سیاست‌ها به وضوح به گونه‌ای طراحی شده است تا به سختی به آنها ضربه بزند.
آلستون تاکید کرده که ایالات متحده در حال حاضر دارای بیشترین نابرابری درآمد در جهان، بالاترین نرخ زندان در سراسر جهان و یکی از کمترین نرخ‌های مشارکت در انتخابات میان کشورهای توسعه‌یافته است.
گزارشگر ویژه اشاره نموده که خواستار برگزاری جلساتی با پل رایان، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا و طیف وسیعی از کمیته‌های حزب جمهوریخواه و سایر مقامات قضایی بوده که همگی آنها این درخواست را رد کردند. وی افزود، این چیزی نیست که به طور معمول در یک چنین ماموریت‌هایی اتفاق بیافتد.(2)
لازم به ذکر است، شورای حقوق بشر به عنوان یک نهاد وابسته به سازمان ملل بر حقوق بشر در سراسر جهان نظارت می‌کند. این در حالی است که، ایالات متحده به عنوان عضو منتخب این شورا، ارتباط خوبی با آن ندارد. در همین راستا، دولت ترامپ در روز 20 ژوئن اعلام کرد که آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج می‌شود. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با اعلام این تصمیم در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، این شورا را سازمانی خواند که شایستگی نامش را ندارد. وی از عضویت کشورهایی نظیر چین،‌ کوبا و ونزوئلا انتقاد کرد و مدعی شد که این کشورها خودشان به تعرض به حقوق بشر متهم هستند و افزود در صورتی که شورای حقوق بشر دست به اصلاحات بزند، آمریکا به این نهاد بین‌المللی بازخواهد گشت.(3) 

 

1- - http://fortune.com/2018/06/04/trump-policies-u-n-report-u-s-poverty/

2- - https://talkpoverty.org/2018/06/01/trump-administration-splitting-families-border-heres-can

3- - https://www.aljazeera.com/news/2018/06/withdraws-human-rights-council-180619173311272.html

مرضیه عزیزیان 

پژوهشگر مسایل حقوق‌بشر

“ سازمان ملل: رویای آمریکایی به سرعت در حال تبدیل شدن به توهم آمریکایی است ”