نگاهی به نقض حقوق‌بشر توسط آمریکا (اردیبهشت‌ و خرداد ۱۳۹۷)

کد بلاگ : #4575
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 10 خرداد 1397 16:47
تعداد بازدید کننده : 425
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نگاهی به نقض حقوق‌بشر توسط آمریکا (اردیبهشت‌ و...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
با گذشت 70 سال از تشکیل سازمان سیا و به‌رغم تمامی انتقادات موجود داخلی و بین‌المللی در خصوص توقف اجرای برنامه‌های خشونت‌آمیز بازجویی و انجام انواع شکنجه‌های روحی و جسمی توسط این سازمان، ایالات متحده آمریکا همچنان به حمایت‌های همه‌جانبه خود در خصوص شکنجه مظنونان حملات تروریستی ادامه می‌دهد.

دیده‌بان حقوق‌بشر و دیگر سازمان‌های حقوق‌بشری همچون اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا در شمال کالیفرنیا طی نامه‌ای در خصوص فناوری چهره‌شناسی شرکت فناوری آمازون در تاریخ 3 خرداد 1397 نکات قابل توجه و ناقض حقوق‌بشر را به این شرکت گوشزد کردند. مواردی از قبیل:

 استفاده نهادهای اجرای قانون مانند نیروی پلیس از فناوری چهره‌شناسی این شرکت و دریافت اطلاعات افراد بر مبنای داده‌های هوش مصنوعی و داده‌های بایومتریک،
 ابراز نگرانی جدی در خصوص مورد تهدید قرار گرفتن حقوق بشر یا حتی حقوق‌شهروندی افراد به ویژه حق برگزاری اجتماعات صلح‌آمیز و حق احترام به زندگی خصوصی،
 همچنین مورد مخاطره قرار گرفتن امنیت اجتماعی به دلیل امکان کاربرد این فناوری در سلاح‌های خودکار،
 تأکید بر لزوم تصویب قانون از سوی دادگاه‌های آمریکا در خصوص قانونی بودن استفاده از این فناوری جدید و آگاه ساختن جامعه و نهادهای حقوقی در خصوص ماهیت و چگونگی کارکرد این‌گونه فناوری‌ها(1)؛

 

از دیگر موارد نقض حقوق‌بشر در ایالات متحده باید به اظهارات خشونت‌آمیز دانلد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در تاریخ 26 اردیبهشت‌ماه 1397مبنی بر تأکید مجدد وی بر لزوم سخت‌گیرانه‌تر کردن قوانین مهاجرتی ایالات‌متحده و اشاره به «انسان نبودن» مهاجران غیرقانونی ساکن یا افراد در تلاش برای ورود به این کشور و «حیوان» خطاب کردن آن‌ها اشاره کرد.وی مجددا اصرار نموده که باید از ورود مهاجران به آمریکا جلوگیری شده و مهاجران غیرقانونی ساکن ایالات‌متحده نیز بیرون رانده شوند.
این درحالی است که بر اساس آمار جدید به دست آمده از آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد، تعداد افراد خواستار مهاجرت یا پناهندگی از آمریکای مرکزی به ایالات‌متحده افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است (ثبت تعداد 294000 نفر، عمدتاً زنان و کودکان، تا پایان سال 2017، افزایش 58 درصدی در مقایسه با سال 2016 و 16 برابر سال 2011) که دلیل آن را می‌توان در افزایش ناامنی حاصل از فعالیت گروه‌های تبهکار متعدد در کشورهایی چون، گواتمالا، هندوراس و السالوادور دانست(2).(3)

 

در مورد دیگری از نقض حقوق‌بشر توسط ایالات متحده به‌خصوص در مورد اتباع دیگر کشورها می‌توان به اظهارات جرالد استابروک مدیرکل سازمان جهانی مبارزه با شکنجه در تاریخ 26 اردیبهشتاشاره کرد. وی عنوان نموده که انتصاب جینا هاسپل به ریاست سازمان سیا پیامی رعب‌آور و ناخوشایند از سوی ایالات‌متحده آمریکا به جامعه جهانی است. پیامی که می‌گوید شکنجه به‌عنوان یک جرم محسوب نشده و حتی شکنجه‌گران با اعطای مناصب مهم دولتی به جای مجازات و زندانی شدن، تشویق می شوند.
گفتنی است با گذشت 70 سال از تشکیل سازمان سیا و به‌رغم تمامی انتقادات موجود داخلی و بین‌المللی در خصوص توقف اجرای برنامه‌های خشونت‌آمیز بازجویی و انجام انواع شکنجه‌های روحی و جسمی توسط این سازمان، ایالات متحده آمریکا همچنان به حمایت‌های همه‌جانبه خود در خصوص شکنجه مظنونان حملات تروریستی(4) ادامه می‌دهد.

 

در همین راستا می‌توان به موضوع حبس زندانی‌ها در سلول‌های انفرادی به عنوان یکی از مهم‌ترین موارد نقض حقوق‌بشر در ایالات متحده اشاره کرد. قرار داشتن 80 هزار زندانی در این شرایط در زندان‌های این کشور، ازجمله افراد مبتلا به بیماری‌های روانی و دارای معلولیت‌های جسمی و ذهنی، عدم اطلاع‌رسانی صحیح به عموم مردم در این خصوص، عدم امکان دسترسی رسانه‌های گروهی به این زندان‌ها، وجود بدبینی در جامعه نسبت به این افراد و به تصویر کشیدن آن‌ها به‌عنوان افرادی غیرعادی، هراسناک، قاتل و روانی و ممانعت به عمل آوردن نظام قضایی آمریکا از چاپ مطالبی در این زمینه در رسانه‌های گروهی با زدن برچسبی بزرگ بر آن‌ها تحت عنوان «جانی بالفطره» قابل تأمل است.
در این راستا تلاش‌های سازمان‌های مردم‌نهادی چون دیده‌بان انفرادی(5) از سال 2009 میلادی تاکنون جهت برقراری ارتباط با این زندانیان و ارایه تصویری صحیح و آشکار به جامعه در خصوص عدم رعایت حقوق بشر و سلامت روان افراد محبوس در این سلول‌ها اهمیتی ویژه دارد، ازجمله چاپ مقاله‌ای در ماه آوریل سال جاری میلادی در زمینه زندانی شدن فردی از اهالی ایالت کلرادو، به مدت 30روز در سلول انفرادی و وارد آمدن آسیب‌های جدی روانی و روحی به وی(6) که البته همچنان بی‌نتیجه مانده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

منابع:

1. گزارش دیده‌بان حقوق بشر. قابل بازیابی در لینک:

https://www.hrw.org/news/2018/05/24/are-us-police-disclosing-use-amazons-face-recognition-technology

2. گزارش روزنامه یو.اس.ای تودی. قابل بازیابی در لینک:

https://www.usatoday.com/story/news/politics/2018/05/16/trump-immigrants-animals-mexico-democrats-sanctuary-cities/617252002/

3. سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید درباره اظهارنظر اخیر ترامپ در مورد اعضای باندهای تبهکار خیابانی گفت: من فکر می‌کنم واژه «حیوان» به خوبی آنها را توصیف نمی‌کند و رئیس‌جمهور باید از جایگاهش و هر آنچه که بر اساس قانون می‌تواند استفاده کند، تا جلوی این افراد وحشتناک را بگیرد. سندرز گفت: اشاره رئیس‌جمهور آمریکا به شکلی بسیار صریح به اعضاء باند تبهکار بوده است.
4. گزارش شبکه خبری الجزیره. قابل بازیابی در لینک:

https://www.aljazeera.com/news/2018/05/senate-confirms-trump-nominee-haspel-cia-chief-180517194322350.html

5. Solitary Watch

6. گزارش شبکه خبری الجزیره. قابل بازیابی در لینک:

https://www.aljazeera.com/programmes/listeningpost/2018/05/locked-solitary-confinement-180512082018214.html

“ نگاهی به نقض حقوق‌بشر توسط آمریکا (اردیبهشت‌ و خرداد ۱۳۹۷) ”