کتاب‌های حقوق‌بشری

کد بلاگ : #4499
تاریخ انتشار : سه شنبه, 25 اردیبهشت 1397 11:14
تعداد بازدید کننده : 2906
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کتاب‌های حقوق‌بشری
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نوشتار حاضر به معرفی 12 کتاب در حوزه حقوق‌بشر می‌پردازد که به دلیل جامعیت در پوشش‌دهی مباحث حقوق‌بشری، مطالعه این کتاب‌ها به علاقمندان حوزه حقوق‌بشر و دانشجویان این حوزه توصیه می‌شود.

مجموعه کتاب‌های حقوق‌بشری پیش رو در کتاب‌فروشی‌های سطح شهر تهران موجود می‌باشد، ضمن اینکه در کتابخانه تخصصی حقوق‌بشری سازمان دفاع از قربانیان خشونت نیز قابل دسترسی هستند. فهرست کتاب‌ها در ذیل آمده است:
1. حقوق‌بشر و آزادی‌های بنیادین (سه نسل حقوق‌بشر در اسلام، ایران و اسناد بین‌الملل و منطقه‌ای)
2. کتاب حقوق‌بشر
3. کتاب اسناد بین‌المللی حقوق‌بشر (مجمومه کامل اسناد جهانی از ۱۹۲۴ تا ۲۰۱۵)
4. نهادها و سازوکارهای منطقه‌ای حمایت از حقوق‌بشر
5. کتاب حقوق‌بشر در جهان معاصر (دفتر اول و دفتر دوم)
6. کتاب فقه اسلامی و حقوق‌بشر
7. کتاب تحریم‌های اقتصادی و حقوق بنیادین بشر
8. کتاب حکمرانی مطلوب در پرتو جهانی شدن حقوق‌بشر
9. کتاب حقوق‌بشر و راه‌کارهای اجرای آن
10. کتاب امنیت ملی و حقوق‌بشر در جوامع مختلف
11. کتاب منشور حقوق‌شهروندی
12. کتاب راهنمای حقوق‌بشر در مجامع بین‌المللی (سازوکارها و فرایندها)

 

 1. حقوق‌بشر و آزادی‌های بنیادین (سه نسل حقوق‌بشر در اسلام، ایران و اسناد بین‌الملل و منطقه‌ای)
عنوان: حقوق‌بشر و آزادی‌های بنیادین (سه نسل حقوق‌بشر در اسلام، ایران و اسناد بین‌الملل و منطقه‌ای)
نویسنده: دکتر بیژن عباسی
ناشر: نشر دادگستر
سال نشر: 1390
تعداد صفحه: 548
موضوع این کتاب، جستارهایی در زمینة حقوق‌بشر در دین اسلام، ایران و اسناد بین‌المللی و منطقه‌ای است. نگارنده در بخش‌های اول کتاب، کلیات و تعاریف مرتبط با حقوق‌بشر، حقوق مدنی و سیاسی و نظریه‌های اندیشمندان و روشنفکران دربارة حقوق‌بشر و ارزش‌های آن را به خواننده ارایه می‌کند. در بخش‌های بعدی، مبانی و اصول مرتبط با حقوق و آزادی‌های فردی، آزادی‌های جمعی، آزادی‌های فکری، آزادی‌های سیاسی و حقوق دادرسی را شرح می‌دهد. از دیگر مباحث قابل ذکر، حق توسعه، حق بر محیط‌زیست سالم، حق بر میراث مشترک بشریت است. در هر یک از بخش‌ها علاوه بر آموزه‌های دینی دربارة هر موضوع، قراردادها، قطعنامه‌های بین‌المللی و کنوانسیون‌های مربوطه نیز شرح و بررسی شده‌اند. اثر مورد بحث، کتابی است که تا حدودی جامع به سه نسل شناخته شدۀ حقوق‌بشر پرداخته است. این کتاب نخستین پژوهشی است که کوشیده همۀ نسل‌های حقوق‌بشر را در خود جای دهد.
طرح این مباحث، نه تنها در میان دانشگاهیان، بلکه در میان دیگر اقشار جامعه نیز به تعمیق ادبیات حقوق‌بشری کمک می‌کند. همچنین بحث‌های جامع در مورد هر نسل از حقوق می‌تواند نمای کلی و بنیادین از مباحث حقوق‌بشری ارایه دهد؛ به ویژه اینکه می‌تواند جایگاه هر یک از مصادیق حقوق‌بشر را در قوانین داخلی و اسناد بین‌المللی ذیربط ترسیم کند. درواقع، تلاش نگارنده بر این است تا منابع ملی و بین‌المللی و گاه اسلامی هر نسل از حقوق‌بشر را مطرح کند. از همین‌رو، در فصل کلیات به بررسی منابع ملی و بین‌المللی پرداخته می‌شود. پرداختن به مبانی اسلامی حقوق‌بشر، حتی به صورت سطحی، از جمله امتیازات این کتاب است.
هدف این کتاب، آشنایی با سه نسل حقوق‌بشر در اسلام، ایران و اسناد بین‌المللی و منطقه‌ای است که می‌تواند برای دانشجویان دورۀ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مفید باشد.

 

2- کتاب حقوق‌بشر اثر مایکل فریمن
نویسنده: مایکل فریمن
مترجم: محمد کیوانفر
ناشر: نشر کتاب هرمس
سال نشر: 1387
تعداد صفحات: ۲۵۴
این کتاب پس از تبیین ماهیت و ریشه مفهوم "حقوق‌بشر" با رویکردی میان ‌رشته‌ای به تبیین جایگاه "قانون" و "حقوق" در این زمینه پرداخته و برخی از موارد عینی آن را عنوان کرده است. با استناد به مضامین این اثر می‌توان گفت: مفهوم حقوق‌بشر دارای تاریخ و پیشینه‌ای است که مهر و نشان اختلافات فلسفی را بر خود دارد. شناخت این تاریخ و درک آن اختلافات، وضعیت امروز حقوق‌بشر را روشن می‌سازد. نویسنده اثر معتقد است که مفهوم حقوق‌بشر، گستره‌ای کاملاً فراتر از موارد فاحش بی‌عدالتی و ظلم را دربر می‌گیرد. آنچه "متورم شدن حقوق" نامیده می‌شود یا همان گسترش‌ دادن مفهوم حقوق‌بشر به دعاوی مبهم و نامشخص، باعث وخیم‌ترشدن مشکل سازگاری شده است.
این اثر از 9 فصل با عنوان‌هایی نظیر اندیشیدن درباره حقوق‌بشر، عصر جدید حقوق، ظهور و افول حقوق طبیعی، نقش علوم اجتماعی، توسعه و جهانی‌‌سازی، اقتصاد و حقوق‌بشر، جهان ‌شمولی، تنوع و تفاوت‌ها‌، فرهنگ و حقوق‌بشر، ایده‌‌آلیسم، واقع‌گرایی و سرکوب، سیاست حقوق‌بشر تشکیل شده است‌. در این کتاب موضوع‌هایی نظیر سلطه حقوق، تعارض بین حقوق، جنگ سرد، جهانی‌‌سازی، حقوق زنان، اعلامیه جهانی حقوق‌بشر، عصر انقلاب‌ها، سازمان ملل و احیای حقوق‌بشر، چرا تاریخ؟، دموکراسی، سرشت انسان، انسان شناسی، مساله امپریالیستی جهانی و نسبی‌‌گرایی فرهنگی بحث و بررسی شده‌ است.

 

3- کتاب اسناد بین‌المللی حقوق‌بشر (مجمومه کامل اسناد جهانی از ۱۹۲۴ تا ۲۰۱۵)
عنوان: اسناد بین‌المللی حقوق‌بشر (مجموعه کامل اسناد جهانی از ۱۹۲۴ تا ۲۰۱۵)
تصحیح، ترجمه و تدوین: دکتر باقر انصاری
ناشر: انتشارات خرسندی و کمیسیون حقوق‌بشر
سال نشر: ۱۳۹۵
تعداد صفحه: ۲۷۹
در خصوص بحث در مورد منابع بین‌المللی حقوق‌بشر با عبارت “اسناد بین‌المللی حقوق‌بشر” بیشتر مواجه می‌شویم زیرا از مهمترین و کاربردی‌ترین منابع بین‌المللی حقوق‌بشر، اسناد بین‌المللی است که در راستای به رسمیت شناختن حقوق و آزادی‌های اساسی تدوین و به تصویب رسیده‌اند. کتاب اسناد بین‌المللی حقوق‌بشر (مجموعه کامل اسناد جهانی از سال ۱۹۲۴ تا ۲۰۱۵) یکی از متون معتبر در این خصوص است. این کتاب بر اساس مجموعه اسناد منتشره از سوی کمیساریای عالی حقوق‌بشر تنظیم شده است. در گردآوری آن، ابتدا فهرست کامل اسناد بین‌المللی حقوق‌بشر تهیه، پس از آن بر اساس موضوع دسته بندی گردیده و در گام بعد اسناد ذیل هر عنوان موضوعی، بر اساس نظم تاریخی مرتب شده، سپس با مشخص شدن ساختار و محتوای مجموعه، تلاش برای تهیه و ترجمه دقیق اسناد صورت پذیرفته است.
مترجم محترم در ابتدای متن عنوان نموده که در تهیه این کتاب تلاش گردیده تا با دقت لازم، از جمله با مراجعه به تفسیرها و رویه‌های مراجع نظارتی منطقه‌ای و جهانی حقوق‌بشر، مجموعه‌ای که کمیساریای عالی حقوق‌بشر از تعارف و اصطلاحات کلیدی منتشر کرده، دانشنامه‌ها و لغت‌نامه‌های تخصصی و معتبر استفاده شده تا متن اسناد به نحو درست و تخصصی ترجمه شود. این کتاب در دو قالب یک جلدی و هفت جلدی تنظیم گردیده، که نسخه تک جلدی آن برای اساتید و دانشجویان رشته حقوق‌بشر که به صورت دائم با موارد حقوق‌بشری در ارتباط هستند توصیه شده است.

 

4. نهادها و سازوکارهای منطقه‌ای حمایت از حقوق‌بشر
عنوان: نهادها و سازوکارهای منطقه‌ای حمایت از حقوق‌بشر
نویسندگان: فیلیپ لیچ، دیوید هریس، استفن لیوینگستون، یواوجی یوموزوریخ، بی‌تر وان‌درمی
مترجمان: امیرساعد وکیل، پوریا عسکری، سیدقاسم زمانی
سال چاپ: 1386
ناشر: موسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش
تعداد صفحات: 352
در چند دهه اخیر نظام بین‌المللی حقوق‌بشر در بعد معیارسازی و قاعده‏پروری توسعه‏ای شگرف را به تصویر کشیده است، با این حال به لحاظ نقض حقوق‌بشر توسط دولت‌ها، اکنون وجود مکانیسم‌های فراملی حمایت از حقوق‌بشر به عنوان یک ضرورت اساسی مطرح شده است. مهم‌ترین و مؤثرترین شیوه فراملی حمایت از حقوق‌بشر و آزادی‌های اساسی آئین طرح شکایت فردی است، آئینی که به قربانی اصلی نقض حقوق‌بشر، حق طرح شکایت در مرجعی بین‌المللی را اعطا می‏کند. به دلایل مختلف توسعه نهادها و سازوکارهای حمایتی این چنینی در سطح جهانی و منطقه‌ای یکسان و به یک میزان نبوده است. در واقع در حالی که نهادها و سازوکارهای منطقه‌ای حمایت از حقوق‌بشر به نسبت به درجاتی قابل توجه از پیشرفت دست یافته‌اند نهادهای جهانی هنوز در مراحل اولیه رشد و پیشرفت قرار دارند.
کنوانسیون اروپایی حمایت از حقوق‌بشر و آزادی‏های اساسی که در سوم سپتامبر 1953 لازم‏الاجراء گردید در سال 1954 به نهادی نظارتی به نام کمیسیون اروپایی حقوق‌بشر تجهیز شد و بدین وسیله برای اولین بار حق قربانی نقض حقوق‌بشر به دادخواهی فردی نزد مرجعی بین‌المللی به رسمیت شناخته شد. با ایجاد دیوان اروپایی حقوق‌بشر در سال 1959، و متعاقباً ایجاد حق مراجعه مستقیم افراد به دیوان در سال 1998 توان نظارتی دیوان و دستاوردهای آن افزایش یافت. دیوان اروپایی حقوق‌بشر الگوی مناسبی برای دیگر همتایان منطقه‌ای خود در حوزه حمایت از حقوق‌بشر و آزادی‌های اساسی در قاره آمریکا و قاره آفریقا بوده است.
کتاب «نهادها و سازوکارهای منطقه‌ای حمایت از حقوق‌بشر» در سه بخش نظام‌های اروپایی، آمریکایی و آفریقایی حقوق‌بشر را مورد بحث قرار داده است. این کتاب از یک سوی تلاش نموده تا فقر منابع درسی دانشگاهی در این حوزه را تا حدی برطرف نماید و از سوی دیگر نشان دهد که منطقه‌گرایی در حمایت از حقوق‌بشر منافاتی با جهان‌شمولی آن ندارد.

 

5. کتاب حقوق‌بشر در جهان معاصر (دفتر اول و دفتر دوم)
عنوان: حقوق‌بشر در جهان معاصر
نویسنده: سیدمحمد قاری سیدفاطمی
ناشر: موسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی، شهر‌دانش
سال نشر: ۱۳۹۵
تعداد صفحه: ۳۰۰
حقوق‌بشر معاصر گفتگویی است که در درون آن گفتگوهای فرعی دیگری وجود دارد. بدون شک می‌توان ادعا نمود مفاهیمی همچون حق، آزادی، برابری و عدالت آن‌چنان ریشه گرفته‌اند که هر کدام در جای خود گفتگوهای پر نفوذی را در عرصه معارف انسانی تشکیل می‌دهد. شناخت حقوق‌بشر معاصر و ادبیات مربوط به آن پیوند محکمی با تحلیل مفاهیم کلیدی در این حوزه دارد. مفهوم حق و مفهوم نتیجه از جمله مفاهیم کلیدی در حقوق‌بشر معاصر هستند. مفهوم آزادی در هر دو جنبه مثبت و منفی آن، برابری چه در بعد شکلی و چه در جنبه‌های ماهوی آن و عدالت اعم از(عدالت طبیعی، اجتماعی و حتی مکافاتی) از مفاهیم محوری هستند که بدون فهم عمیق آنها درک دقیقی از ادبیات معاصر حقوق‌بشر شدنی نخواهد شد.
حقوق‌بشر معاصر یک نظام هنجاری با ادعایی فرا‌مرزی و فرهنگی است. گرچه نمی‌توان در جوهره اندیشه‌ای و فرهنگی حقوق‌بشر تردید کرد، اما این مقوله، خود را در تخاصم و تعارض دیگر فرهنگ‌ها نمی‌بیند؛ جز این که بخش‌هایی از فرهنگ‌ها را که با زبان هنجاری در تعارض با حقوق بنیادین انسان‌اند، به چالش می‌کشد. هم‌چنین به نظر می‌رسد، تصویر حقوق‌بشر معاصر به عنوان دستاورد دنیای جدید و کاملا بیگانه از سنت، نه با واقعیت تاریخ اندیشه‌ای مطابقت دارد و نه به لحاظ عملی، خدمتی است به این گفتمان انسانی. با این رویکرد، کتاب حقوق‌بشر در جهان معاصر در سه دفتر کلی نوشته شده است که دفتر اول به مباحث نظری حقوق‌بشر معاصر می‌پردازد. کتاب چهار بحث اصلی مفاهیم کلیدی حقوق‌بشر، مبانی توجیهی- اخلاقی حقوق‌بشر، قلمرو و منابع حقوق‌بشر معاصر را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. هدف نویسنده از نگارش دفتر دوم، تبیین محتوای حق‌ها و آزادی‌ها در حقوق‌بشر معاصر می‌باشد که در حقیقت تبیین محتوای هنجاری این نظام است.
مباحث مطروحه در این کتاب به دو بخش کلی و زیر مجموعه‌های آن تقسیم شده است:
۱- حق‌ها و آزادی‌های عام: حق حیات، منع شکنجه و مجازات و رفتارهای بی‌رحمانه و غیر انسانی، حق مشارکت سیاسی، آزادی بیان، آزادی مذهب، حق‌ها و تضمینات رویه‌ای و حق‌های رفاهی.
۲- حمایت‌های ویژه: حقوق زنان، کودکان، معلولان، پناهندگان، اقلیت‌ها و حقوق‌بشردوستانه و اموال فرهنگی در آیینه حقوق‌بشر معاصر.

 

6. کتاب فقه‌اسلامی و حقوق‌بشر
عنوان: فقه‌اسلامی و حقوق‌بشر
تالیف: محمدرضا باقرزاده
ناشر: انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
سال نشر: ۱۳۹۶
تعداد صفحه: ۵۸۸
امروزه مباحث تخصصی حقوق‌بشر، ده‌ها زمینه موضوعی را در بر می‌گیرد. در عرصه گفتمان جهانی، ملت‌های مختلف با فرهنگ‌های گوناگون می‌کوشند نشان دهند که در حیطه‌های متفاوت حقوق انسانی، دیدگاه‌هایی دارند یا در قبال افکار و اندیشه‌ها یا عملکردهای موجود نقد و نظر انتقادی دارند. به اعتقاد تهیه‌کنندگان این کتاب، حقوق‌بشر اسلامی در مقام تصور نه تنها مفهومی پارادوکسیکال و امتناعی نیست بلکه با توجه به مبانی و ظرفیت‌های فقه حقوقی اسلام امری ضروری است. تفسیری که در فقه اسلامی از کرامت انسان ارایه می‌شود حقوق‌بشر اسلامی را از حقوق‌بشر سکولاریستی که از فقدان شالوده نظری رنج می‌برد، متمایز می‌سازد. از سوی دیگر نظام جزایی و ضمانت اجراهای حقوقی در اسلام نه تنها نباید دستاویزی برای هجمه‌های حقوق‌بشری علیه فقه اسلامی، قرار گیرد بلکه باید به عنوان نقطة قوت نظام حقوقی اسلام در صیانت از حقوق‌بشر شناخته شود. کتاب فقه اسلامی و حقوق‌بشر گزیده‌ای از مجموعه مقالات ارایه شده در همایش (رویکرد متعالی فقه‌اسلامی به حقوق‌بشر) است که در سه فصل و هر کدام در گفتارهای مجزا به شرح زیر آمده است:
فصل اول به مبانی حقوق‌بشر در فقه اسلامی اختصاص یافته و در آن امتناع یا امکان حقوق‌بشر اسلامی، اصول نظری حقوق‌بشر در اسلام و کرامت انسانی به عنوان مهم‌ترین رکن و مبنای حقوق‌بشر بررسی شده است.
در فصل دوم از مسائل حقوق¬بشر اسلامی به حقوق و آزادی‌های سیاسی، روابط با جوامع غیرمسلمان در حقوق بین‌الملل اسلامی، حقوق اقلیت‌های دینی در نظام اسلامی و مجازات‌های اسلامی پرداخته شده است.
فصل سوم با عنوان ضمانت‌های اجرای حقوق‌بشر در فقه اسلامی، حقوق‌بشر در ساختار حکومت اسلامی، شرایط حاکمان و نقش آنها در صیانت از حقوق‌بشر و نهایتاً تدابیر اسلام برای مقابله با نقض حقوق‌بشر را در محیط بین‌الملل مورد بحث قرار داده است.


7. کتاب تحریم‌های اقتصادی و حقوق بنیادین‌بشر
عنوان: تحریم‌های اقتصادی و حقوق بنیادین‌بشر
تالیف: ابوالحسن عنابستانی
ناشر: موسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش
سال نشر: ۱۳۹۵
تعداد صفحه: ۱۹۰
در تاریخ ملل متحد توسل به مجازات¬های اقتصادی اجباری برای اولین بار در دسامبر ۱۹۹۶ اتفاق افتاد. شورای امنیت سازمان ملل متحد به استناد ماده ۴۱ منشور ابتدا مجازات‌های اقتصادی گزینشی و سپس اقدامات جامعی را علیه اقلیت نژاد پرست رودزیای جنوبی به کار گرفت. اما بعد از جنگ سرد و دهه ۹۰ زمینه برای به کارگیری بیشتر اختیارات فصل ۷ منشور از سوی شورای امنیت فراهم شد. دهه ۹۰ موسوم به دهه مجازات‌ها می‌باشد که مجازات‌های اقتصادی و تحریم‌ها را به دنبال دارد. آنچه مسلم است تحریم‌های اقتصادی همیشه به گروه‌های آسیب‌پذیر کشورها، صدمه وارد می‌کند. معیار ارزیابی مجازات‌های اقتصادی و اساساً سازوکار تحریم‌های سازمان ملل را باید موازین حقوق‌بشر دانست؛ حقوقی که دست‌کم در اسناد و کنوانسیون‌های لازم‌الاجرای بین‌المللی از جمله اعلامیه جهانی حقوق‌بشر و میثاقین به عنوان حقوق “ذاتی” جدایی ناپذیر بشر تلقی شده است و بعضاً آنچنان اساسی و بنیادی است که حیات بشر و ارزش و منزلت ذاتی او -مفاهیمی که از همان ابتدای پیدایش سیستم منشور مورد اذعان ملل متحد بوده است- منوط و مشروط به حفظ و احترام به آنها است.
مباحث مطروحه این کتاب شامل مقدمه، دو بخش و هر بخش شامل چند فصل و نتیجه‌گیری می‌باشد:
بخش اول تحت عنوان بررسی و تحلیل مجازات در حقوق بین‌الملل شامل سه فصل می‌شود: الف-مفهوم مجازات در حقوق بین‌الملل به طور کلی و مجازات (تحریم) در حقوق بین‌الملل معاصر به طور اخص ب-چهارچوب نهادی مجازات‌های (چندجانبه) بین‌المللی و چگونگی اعمال اجرای آن در دو سیستم جامعه ملل و منشور ملل متحد ج-بررسی و ارزیابی آثار عملی مجازات‌های شورای امنیت
بخش دوم تحت عنوان محدودیت‌های حقوقی اعمال مجازات (تحریم)های شورای امنیت و مجازات (تحریم)های خارج از شورای امنیت شامل ۵ فصل می‌شود: الف-روندها و رویه‌های گذشته در اعمال مجازات‌های اقتصادی توسط شورای امنیت ب-محدودیت‌های حقوقی حاکم بر اختیارات شورای امنیت ج-مفهوم و محتوای حقوق بنیادین‌بشر د-دادخواهی و امکان ارزیابی مشروعیت قانونی تحریم‌های شورای امنیت ه-محدودیت‌های حقوقی اعمال تحریم‌های خارج از شورای امنیت.


8. کتاب حکمرانی مطلوب در پرتو جهانی شدن حقوق‌بشر
عنوان: حکمرانی مطلوب در پرتو جهانی شدن حقوق‌بشر
نویسنده: حسام نقیبی مفرد
دیباچه: دکتر حسین شریفی‌طراز‌کوهی
ناشر: موسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی، شهر دانش
سال نشر: ۱۳۹۶
تعداد صفحه: ۱۹۷
از جمله تأثیرات پدیده جهانی‌شدن در عصر حاضر، گسترش جهانی حقوق‌بشر است که از کنار آن برخی حقوق فردی و جمعی ارتقاء یافته و از اهمیت بیشتری برخوردار شده و در مقابل موضوعاتی دیگر، در سطح گسترده‌ای، از شمول مسائل مورد علاقه دولت‌ها خارج گردیده و جزء مسائلی در حیطه حقوق بین‌المللی قرار گرفته‌اند. در حقوق بین‌الملل معاصر، حقوق‌بشر از جمله حقوق بنیادی و غیرقابل انتقال است و انسان‌ها صرفا به خاطر انسان بودن حق برخورداری از این حقوق را دارند. با این مقدمه، می‌توان گفت هدف نویسنده از کتاب حاضر تحلیل و پردازش اصول “حکمرانی مطلوب “ با توجه به”حقوق‌بشر و جهانی شدن” آن است.
کتاب متشکل از دو بخش و در ذیل هر بخش فصل‌هایی مطرح گردیده است.
بخش اول، جهانی شدن حقوق‌بشر؛ ماهیت و ابعاد: فصل اول ابتدا به چیستی و ابعاد جهانی شدن، فصل دوم تحت عنوان توسعه هنجاری حقوق‌بشر در عصر جهانی شدن؛ منابع و نسل‌های حقوق‌بشر و در فصل سوم به توسعه ساختاری حقوق‌بشر در چارچوب نهادها و سازوکارهای بین‌المللی و منطقه‌ای حمایت از حقوق‌بشر پرداخته شده است.
در بخش دیگر کتاب به حکمرانی مطلوب و حاکمیت دولت‌ها پرداخته شده که در ذیل آن سه فصل: پیشینه و تعریف نظریه‌ حکمرانی مطلوب، مؤلفه‌های نظریه حکمرانی مطلوب و آثار حکمرانی مطلوب بر حاکمیت دولت‌ها بررسی و تحلیل شده است. مطالعه این کتاب را می‌توان به دانشجویان و دانش‌پژوهان حقوق‌بشر و حقوق بین‌الملل توصیه نمود.

 

9. کتاب حقوق‌بشر و راه‌کارهای اجرای آن
عنوان کتاب: حقوق‌بشر و راه‌کارهای اجرای آن
نویسنده: دکتر حسین مهرپور
ناشر: نشر اطلاعات
سال نشر: ۱۳۸۸
تعداد صفحه: ۲۱۶
کتاب حقوق‌بشر و راه‌کارهای اجرای آن، مجموعه¬ای از چندین مقاله است که در زمینه‌های مختلف مربوط به حقوق‌بشر گردآوری شده و در زمان خود در روزنامه‌های کثیرالانتشار یا مجله‌ای انتشار یافته است. مقالات مزبور حاوی اطلاعات قابل توجهی در مورد برخی از عناوین حقوق‌بشری یا حقوق و آزادی‌های اساسی و بعضی معاهدات و نهادهای بین‌المللی حقوق‌بشر و نیز تعهدات دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به آنها است.
به اعتقاد نویسنده محترم، هدف از نگارش این مجموعه مقالات و گزارش‌ها، آموزش عمومی حقوق‌بشر و دادن آگاهی‌های لازم در زمینه مفاهیم حقوق‌بشر، اسناد و سازوکارهای اجرای اصول و قواعد حقوق‌بشری است که بسیاری از آنها با مبانی اسلامی و قانون اساسی ما دارای وجه مشترک می‌باشند. کتاب شامل شش گزارش و سه مقاله است.گزارش‌ها به ترتیب تاریخ تدوین و انتشار در رسانه‌ها تنظیم شده است: ۱-گزارش تشکیل اجلاس ترتیبات منطقه‌ای حقوق‌بشر آسیا و اقیانوسیه ۲-گزارش پنجاه و چهارمین اجلاس کمیسیون حقوق‌بشر ۳-دیدگاه‌های اسلامی در مورد اعلامیه جهانی حقوق‌بشر ۴-آخرین اجلاس کمیسیون حقوق‌بشر در قرن بیستم ۵-سازمان بین‌المللی کار و موازین حقوق‌بشر ۶-کمیته رفع تبعیض‌نژادی و بررسی گزارش‌های جمهوری اسلامی ایران.
مقالات: ۱-پایداری در برابر ظلم در نظام اسلامی و مبانی حقوق‌بشری ۲-قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران و آزادی‌های اساسی ۳-حقوق اقلیت‌ها در جمهوری اسلامی ایران.
برای دسترسی آسان به مباحث مطروحه در دو گزارش سازمان بین‌المللی کار و کمیته رفع تبعیض نژادی و تجزیه و تحلیل‌هایی که در مورد کنوانسیون‌های مربوط به عمل می‌آید متن مقاوله‌نامه شماره ۱۱۱ بین‌المللی کار و همچنین کنوانسیون منع تبعیض نژادی به صورت ضمیمه در کتاب آمده است. این مجموعه خصوصاً بعد از آگاهی از تاریخچه و مبانی برخی فعالیت‌های حقوق‌بشری جمهوری اسلامی ایران، منبع مفیدی برای دانشجویان، محققین رشته حقوق و مسئولین قضایی، اجرایی و تقنینی می‌باشد.

 

10. کتاب امنیت ملی و حقوق‌بشر در جوامع مختلف
عنوان: امنیت ملی و حقوق‌بشر در جوامع مختلف
پدیدآورندگان: آلیسون بریسک، گرشون شافیر
ترجمه: عسگر قهرمانپور‌بناب
ناشر: پژوهشکده مطالعات راهبردی
سال نشر: ۱۳۹۰ (چاپ دوم)
تعداد صفحه: ۴۴۲
حقوق و آزادی‌های بشر موضوعی چند‌وجهی است که با حوزه‌های مختلف علمی و تجربی ارتباط برقرار می-کند. این موضوع در حقوق، جامعه شناسی، سیاست، روابط بین‌الملل، امنیت و برخی رشته‌های دیگر به صورت جدی مورد بحث قرار می‌گیرد. نسبت حقوق‌بشر با امنیت نیز قابل توجه است. بر اساس برخی از نظریات به ویژه رویکرد انتقادی در مطالعات امنیتی، فرد انسان، مرجع امنیت است. به عبارت دیگر آنچه باید از آن صیانت، حفاظت و مراقبت شود انسان و حقوق وی است. از این منظر اساساً امنیت، با امنیت انسان معنا پیدا می‌کند. از نگاه سلبی نیز در این رویکرد مهمترین تهدید امنیت، تهدید و خشونت علیه انسان و حقوق و آزادی‌های اوست. از سوی دیگر رعایت حقوق و امنیت‌ بشر، تمام سطوح امنیت مانند امنیت اجتماعی، امنیت عمومی، امنیت ملی و حتی امنیت بین‌المللی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به تقویت امنیت در تمام لایه‌ها کمک می‌کند. دلیل این امر آن است که حقوق‌بشر و لایه امنیت فردی، عالی‌ترین و فراگیرترین سطح امنیتی است و این سطح هیچ قید خاصی مانند جامعه، سرزمین و قواعد و قانون کشور معینی را نمی‌پذیرد.
کتاب حاضر به بررسی نسبت میان حقوق‌بشر و امنیت ملی می‌پردازد و ‌از منظر حقوق تطبیقی، مطالعات موردی را مورد تحلیل قرار می‌دهد که حقوق‌بشر در آن‌ها همواره قربانی امنیت ملی شده است، به ویژه کشورهای غربی از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی که به اذعان نویسندگان، حقوق‌بشر در این کشورها همواره نقض شده است. این کتاب، دربردارندة مقدمه و ده مقاله پیرامون نسبت میان حقوق‌بشر و امنیت ملی و بررسی آن در کشورهای مختلف دنیا است. عناوین این مقالات، عبارت‌اند از: ۱-حقوق‌بشر و ناامنی ملی/ آلیسون بریسک؛ ۲-آمریکا، نقض حاکمیت قانون/ ریچارد فالک؛ ۳-آمریکا، حمایت از حقوق‌بشر در روزگار ناامنی/ دیوید فورسایت؛ ۴-ایرلند شمالی،‌ منازعة خشونت‌آمیز و مقاومت حقوق بین‌الملل/ کولم کمپل؛ ۵-انگلیس،‌تداوم ترور و مقابله با ترور/ ترلندمن؛ ۶-اسراییل، شکنجة دموکراسی‌ها/ گیرشون مشافیر؛ ۷-اسپانیا، دموکراسی، آزادی‌های مدنی و اقدامات ضدتروریستی/ سالوادور مارتی پیلارد، مینگو و پدروایبارا؛ ۸-قانون توازن کانادا؛ حمایت از حقوق‌بشر و مقابله با تهدیدات تروریستی/ هاوارد آدلمان؛ ۹-آلمان، پاسخ دولت به چالش‌های تروریستی و حقوق‌بشر/ ولفگانگ هاینس؛ و حقوق‌بشر در دوران سخت/ گیرشون شافیر، آیسون بریسک و دانبیل ورفنیگ.

 


11.کتاب منشور حقوق‌شهروندی
عنوان: منشور حقوق‌شهروندی
ناشر: معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری
سال نشر: ۱۳۹۶ (چاپ دوم، ویراست اول)
تعداد صفحه: ۱۶۹
حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست و هم او، انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است. هیچ‌کس نمی‌تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد. ملت ایران این حق را از طریق اصول قانون اساسی اعمال کرده و به‌ موجب اصول ۱۱۳ و ۱۲۱، مسئولیت اجرا و پاسداری از قانون اساسی را بر عهده رئیس‌جمهور نهاده است. رئیس‌جمهور در برابر ملت ایران بر پشتیبانی از حق، گسترش عدالت و حمایت از آزادی و کرامت انسانی افراد و حقوق ملت در قانون اساسی مسئول است و (منشور حقوق‌شهروندی) را به ‌مثابه برنامه و خط‌مشی دولت برای رعایت و پیشبرد حقوق اساسی ملت ایران اعلام می‌کند.
این منشور با هدف استیفا و ارتقای حقوق‌شهروندی و به‌منظور تدوین (برنامه و خط‌مشی دولت)، موضوع اصل ۱۳۴ قانون اساسی، تنظیم شده و شامل مجموعه‌ای از حقوق‌شهروندی است که یا در منابع نظام حقوقی ایران شناسایی ‌شده‌اند و یا دولت برای شناسایی، ایجاد، تحقق و اجرای آن‌ها از طریق اصلاح و توسعه نظام حقوقی و تدوین و پیگیری تصویب لوایح قانونی یا هرگونه تدبیر یا اقدام قانونی لازم تلاش جدی و فراگیر خود را معمول خواهد داشت. کتاب حاضر که شامل بیانیه رئیس جمهور، منشور حقوق‌شهروندی، مقدمه و تصویب‌نامه حقوق‌شهروندی در نظام اداری می¬باشد، در کتابخانه تخصصی حقوق‌بشر سازمان دفاع برای استفاده حضوری کارشناسان محترم و پژوهشگران موجود است. جهت هماهنگی برای حضور و استفاده با شماره تماس ۸۸۹۶۳۰۹۱و ۸۸۹۶۴۹۴۳ تماس حاصل فرمایید.

 


12.کتاب راهنمای حقوق‌بشر در مجامع بین‌المللی (سازوکارها و فرایندها)
عنوان: راهنمای حقوق‌بشر در مجامع بین‌المللی (سازوکارها و فرایندها)
ناشر: مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران
سال نشر: 1387 (چاپ دوم، ویراست اول)
تعداد صفحه: 108
«حقوق‌بشر» از دیرباز یکی از مفاهیم چالش برانگیز بوده که مباحث بسیاری را حول محور خود پدید آورده است و همواره مورد اختلاف و کشاکش بازیگران مختلف صحنه بین‌الملل بوده است. پس از آنکه کوفی عنان، حقوق‌بشر را هنگام توصیف ساختارهای نوین این سازمان، در کنار «صلح» و «توسعه» اعلام نمود، اهمیت این مفهوم نیز دوچندان گردید. در کنار این تحولات، با گذشت زمان اهمیت حقوق‌بشر و نحوه رفتار بازیگران جهانی در این عرصه، برای جمهوری اسلامی ایران نیز برجسته‌تر از پیش شده است.
کتاب حاضر در همین راستا و با هدف غلبه بر دو مشکل اساسی تألیف شده است: نخست آشنا ساختن خواننده با فرایندها و سازوکارهای نوین در سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی فعال در صحنه حقوق‌بشر و دوم نشان دادن دقائق و ظرایف لازم به توجه در روندها و سازوکارهای مذکور با هدف ایجاد تحرک بیشتر در حوزه عملکرد سیاست خارجی کشور در موضوع حقوق‌بشر. به همین علت، کتاب با نگرشی کاملا کاربردی نگاشته شده، ضمن توصیف و تبیین اجمالی اما مکفیِ فرایندها و سازوکارهای نهادهای حقوق‌بشری در سطح بین‌الملل، در قالب بیش از چهل نکته مجزا، برخی محورهای کلیدی نیازمند توجه را برای خواننده برجسته می‌سازد. در انتهای کتاب نیز فهرستی از لغات مرتبط با مباحث حقوق‌بشری و تعدادی از اسناد مهم حقوق‌بشری آورده شده است.

 

“ کتاب‌های حقوق‌بشری ”