رد درخواست تحقیق درباره کشتار فلسطینیان در مرزهای نوار غزه از سوی وزیر دفاع اسراییل

کد بلاگ : #4431
تاریخ انتشار : سه شنبه, 21 فروردین 1397 10:52
تعداد بازدید کننده : 523
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
رد درخواست تحقیق درباره کشتار فلسطینیان در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسراییل، درخواست انجام تحقیقاتی مستقل درباره تیراندازی مرگبار به سوی تظاهرکنندگان فلسطینی در مرزهای نوار غزه و در پی آن کشته‌شدن دست‌کم 16فلسطینی را رد کرد.

در جریان تیراندازی سربازان رژیم اسراییلی در اعتراضات روز جمعه 30 مارس (10 فروردین‌ماه) به مناسبت "روز زمین" در مرز نوارغزه با اسراییل، دست‌کم ۱۶ فلسطینی به ضرب گلوله از پا درآمدند. بیش از هزار و ۴۰۰ نفر که تعدادی از آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند هم زخمی شده‌اند. "روز زمین" یادآور ۳۰ مارس ۱۹۷۶ است که در آن اعتراضات دهقانان علیه مصادره زمین‌هایشان توسط رژیم اسراییل با خشونت سرکوب شد. در همین ارتباط، مقامات فلسطینی روز یکشنبه اول آوریل (12 فروردین‌ماه) اظهار داشتند که نیروهای رژیم اسراییلی با استفاده از مهمات جنگی و گلوله‌های لاستیکی حدود 70 فلسطینی را در میان تظاهر‌کنندگان در مرز نوار غزه مورد شلیک قرار داده و زخمی کردند.
این در حالی است که نخست‌وزیر و وزیرخارجه اسراییل از عملکرد ارتش در تظاهرات اخیر دفاع کرده‌اند. در این رابطه آویگدور لیبرمن، اظهار داشت، تیراندازی سربازان اسراییلی به سوی تظاهرکنندگان فلسطینی در "روز زمین" ضروری بود. او روز یکشنبه اول آوریل (12 فروردین‌ماه) به رادیو ارتش اسراییل گفت: «سربازان اسراییلی آنچه لازم بود را انجام دادند.» لیبرمن سربازان اسراییل را برای این اقدام مستحق پاداش خواند. وزارت خارجه اسراییل نیز این عمل را دفاع ارتش اسراییل از مرزهای مناطق ساحلی خوانده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، نیز در اظهاراتی مشابه گفته است: «اسراییل با عزمی راسخ در حفاظت از تمامیت ارضی و امنیت شهروندانش عمل می‌کند.»
از سوی دیگر، مقامات ارتش رژیم اسراییل در پاسخ به انتقادات مطرح شده در این رابطه مدعی شدند، 8 تن از 16 تن کشته‌شده این حادثه از اعضای گروه حماس بوده و دو نفر دیگر هم از دیگر گروه‌های مسلح فلسطینی بوده‌اند. آنها این افراد را "تروریست‌های شناخته‌شده" نامیدند و ادعا نمودند که در زمان اعتراض در حال "اقدام تروریستی" بوده‌اند. بر این اساس، آنها تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان را "حفاظت در برابر ترور" خوانده‌اند. اما مقامات دیگر کشورها و نهادهای بین‌المللی این اقدام را "قتل عام" قلمداد نموده‌اند.
در همین ارتباط، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار تحقیقاتی مستقل در این زمینه شده است. فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز طرف‌های مربوطه را به امتناع از هرگونه تلاشی که احتمالا به افزایش جان‌باختگان بینجامد، فراخواند و گفت، از هرگونه اقدامی که به غیرنظامیان آسیب می‌رساند، باید اجتناب کرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز جلسه گذاشت و خواستار تحقیق در این رابطه شد. مقامات آمریکا نیز بدون نام‌بردن از اسراییل، خواستار کاهش تنش شدند.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز از انجام تحقیق در این خصوص حمایت کرد. وی تأکید نمود، استفاده از مهمات جنگی، به طور خاص، باید بخشی از تحقیقات مستقل و شفاف باشد؛ همچنین استفاده از زور از سوی اسراییل نیز همواره باید متناسب باشد. عفو بین‌الملل و اپوزیسیون چپ‌گرای اسراییل هم خواستار چنین تحقیقاتی شده‌اند. دیده‌بان حقوق‌بشر هم اعلام کرد، این آمار کشته‌شدگان تکان‌دهنده است. سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق‌بشر در بیانیه‌اش گفته است: «اتهام اسراییل درباره خشونت‌ورزی برخی معترضان، در این واقعیت تغییری نمی‌دهد که استفاده از نیروی کشنده در قوانین بین‌المللی ممنوع است، مگر اینکه برای مقابله با خطر جانی قطعی باشد».
این سازمان حقوق‌بشری گفته است: «شمار تکان‌دهنده فلسطینی‌هایی که در نتیجه تیراندازی سربازان از آن سوی حصار مرزی غزه کشته شدند یا آسیب دیدند، پرسش‌های جدی را درباره استفاده سابقه‌دار اسراییل از گلوله‌های واقعی برای کنترل اعتراض‌ها برمی‌انگیزد.» در این راستا اتحادیه عرب، مصر،‌ اردن و کویت هم ضمن محکوم کردن کشتار غیرنظامیان توسط رژیم صهیونیستی خواستار تدابیر جدید جامعه جهانی در حمایت از ملت فلسطین شدند. احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب اقدامات رژیم صهیونیستی را در سالگرد "روز زمین" تعاملی "وحشیانه" خواند. وی تأکید کرد: «اشغالگران، مسؤول قانونی، سیاسی و اخلاقی جان‌های از دست رفته هستند و وحشت ایجاد‌کردن منجر به سرکوب فلسطینی‌ها نخواهد شد، بلکه در نهایت به انفجار اوضاع می‌انجامد».
گفته می‌شود، ده‌ها هزار فلسطینی خواستار حق بازگشت پناهندگان و فرزندانشان به سرزمین خود شدند. آنها اعلام کرده‌اند که این تظاهرات قرار است تا روز ۱۵ ماه می (25 اردیبهشت‌ماه) ادامه پیدا کند که روز تأسیس کشور جعلی به نام اسراییل است و فلسطینی‌ها به آن "یوم النکبه" می‌گویند؛ تا بیرون رانده شدن صدها هزار تن از هم‌وطنانشان از زادگاه خود را یادآور شوند. این در حالی است که رژیم اسراییل مدت‌ها است، هرگونه حق بازگشت فلسطینیان به اراضی خودشان را به دلیل ترس از دست دادن اکثریت یهودی خود رد کرده است. لازم به ذکر است، بر اساس اعلام هلال احمر فلسطین در نتیجه این حملات، تاکنون 29 فلسطینی شهید و بیش از هزار و 500 تن دیگر مجروح شده‌اند.

 

مرضیه عزیزیان 

پژهشگر مسایل حقوق‌بشر

 

“ رد درخواست تحقیق درباره کشتار فلسطینیان در مرزهای نوار غزه از سوی وزیر دفاع اسراییل ”