افشای طرح‌های تروریستی گروه‌های راست افراطی در انگلیس برای جنگ علیه اسلام

کد بلاگ : #4412
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 16 اسفند 1396 15:10
تعداد بازدید کننده : 433
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افشای طرح‌های تروریستی گروه‌های راست افراطی در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
روزنامه ایندیپندنت در پی هشدار پلیس انگلستان درباره اقدام به حمله علیه مسلمانان در این کشور، اعلام کرد جریان راست افراطی در حال آماده‌شدن برای چیزی هستند که به اعتقاد آنها "جنگ علیه اسلام" خوانده می‌شود.

کمپین «امید نه نفرت»، در گزارش سالانه خود با اشاره به این موضوع یعنی "جنگ علیه اسلام" خاطرنشان کرد، پس از حمله تروریستی به نمازگزاران مسجد «فینزبری پارک» در شمال لندن در تاریخ 19 ژوئن سال گذشته و همین‌طور به قتل رسیدن «جو کاکس»، نماینده پارلمان و عضو حزب کارگر انگلیس توسط یک گروه نژادپرست نئو – نازی در سال 2016 پیش بینی می‌شود که خشونت‌های بیشتری از سوی جناح‌های مختلف افراطی در انگلیس صورت پذیرد.
نیک لاولس، مدیر ارشد اجرایی گروه کارزار انتخاباتی، با تاکید بر ترکیب لفاظی‌های مربوط به "جنگ داخلی" با رشد "نفرت‌پراکنی آنلاین"، اظهار داشت: «ما باید برای طرح‌های تروریستی گسترده و استفاده از خشونت‌های شدید از سوی گروه‌های راست افراطی در آینده قابل پیش‌بینی، آماده شویم.» وی در مصاحبه با روزنامه ایندیپندنت افزود: «برخی معتقدند که تنها راه برای متوقف‌کردن این شرایط انجام اقدامات متقابل توسط افرادی مانند خودشان است، زیرا آنها معتقدند دولت این امکان را از طریق چند فرهنگی و یکپارچگی به وجود آورده است». لاولس در ادامه گفت: «شمار اندکی از افراط‌گرایان در رابطه با جنگ علیه مسلمانان اعتقاد دارند که این امر "باید اتفاق بیافتد" بنابراین می‌توان آنها را از اروپا اخراج کرد».
مارک رولی، رئیس مرکز ضد‌تروریسم پلیس بریتانیا نیز نسبت به تهدید روزافزون تروریسم راست‌افراطی در این کشور هشدار داد. وی که ماه آینده بازنشسته می‌شود گفته است، از زمان حمله "وست مینیستر" در مارس 2017 چهار طرح تروریستی گروه‌های راست افراطی خنثی شدند. رولی گفت: «ده طرح الهام گرفته از اسلامگرایان افراطی نیز از مارس سال پیش تاکنون با تلاش‌های پلیس ناکام مانده‌اند». وی در سخنان خود هشدار داد، افراطیون دست راستی با روش‌های مشابه اسلامگرایان افراطی فعالیت می‌کنند. رولی گفت: «راست‌گرایان افراطی به نابردباری‌ها دامن می‌زنند، از نارضایتی‌های موجود سوءاستفاده می‌کنند و باعث بی‌اعتمادی به نهادها و موسسات دولتی می‌شوند.» به گفته وی، یکی از چهار طرح خنثی شده توسط پلیس به "ایتن استیبلز" بر می‌گردد که به برتری نژاد سفید اعتقاد دارد.
طبق اعلام این مقام مسئول در ماه‌های اخیر در رابطه با جرائم مظنون به ترور در انگلستان، تعدادی از افراد دستگیر شده‌اند که مطابق آمار کمپین "امید نه نفرت" 28 از مظنونان بازداشت شده مربوط به جرائم صورت پذیرفته از سوی گروه راست افراطی در سال 2017 هستند. بر این اساس تعداد مظنونان سفید پوست تکان‌دهنده است. به گفته کمپین "امید نه نفرت" در حالی که هنوز در میان جریان راست افراطی عقاید ضد یهودی وجود دارد، اما در سال‌های اخیر و به ویژه از پس از حملات 11 سپتامبر و همین‌طور آغاز حملات تروریستی گروه داعش، این گروه به سمت ایده‌های ضد اسلامی سوق پیدا کرده‌ است.
بنا به گزارش ایندیپندنت، پس از حملات تروریستی الهام گرفته از داعش در سال گذشته، دیدگاه "اسلام به عنوان یک تهدید"، به عنوان یک جریان اصلی در نزد عامه مردم انگلستان گسترش یافته است و 42 درصد مردمی که در یک نظرسنجی پیرامون این موضوع شرکت کرده بودند، اذعان داشتند بی اعتمادی آنها نسبت به مسلمانان رشد کرده است. با توجه به نظرات فزاینده منفی نسبت به مسلمانان بریتانیایی، اکنون ائتلاف رو به رشدی از سوی جناح‌های مختلف راست افراطی در حال شکل‌گیری است و با استفاده از قدرت شبکه‌های اجتماعی، آنها راه‌های بسیاری برای رسیدن به افرادی که در گذشته ارتباط با آنها غیر قابل تصور بود را امکان پذیر ساخته‌اند.
لاولس در این رابطه می‌گوید: «با توجه به گسترش حملات تروریستی و استفاده گسترده جناح راست افراطی از ابزارهایی مانند اینترنت برای انتشار سریع عقاید انحرافی‌شان، از عمل به درخواست آنها از سوی افراد نباید تعجب کنیم.» به گفته این گزارش، "درن آزبورن" که در ژوئن سال گذشته با خودروی ون به شماری از مسلمانان در نزدیکی مسجد فینزبری پارک حمله و براثر آن‌یک تن کشته و 10 زخمی برجای گذاشت، تنها ظرف سه تا چهار هفته به یک فرد افراطی تبدیل شده بود؛ به گفته پلیس، متهم این پرونده پس از حمله تروریستی «لندن بریج» در ژوئن گذشته، در مورد فعالان گروه‌های راست افراطی همچون پاول گولدینگ "رهبر گروه اول بریتانیا" و تامی رابینسون "از مؤسسین لیگ دفاعی انگلیس" در اینترنت جست‌وجو کرده بود. او همچنین از طریق ایمیل با گروه لیگ دفاعی انگلیس مکاتبه کرده و با جیدا فرنسن، نائب رئیس گروه راست افراطی "اول بریتانیا" از طریق توییتر در ارتباط بوده است. این فرد در یادداشتی اظهار داشته بود: «ایدئولوژی اسلام به اینجا تعلق ندارد.»
رولی نیز در سخنان خود به تامی رابینسون، و جیدا فرانسن، به عنوان چهره‌هایی از راست افراطی اشاره کرد که باعث بروز تنش می‌شوند. هر چند اذعان داشت، این دو تا‌کنون به طور مستقیم در اقدامات تروریستی دست نداشته‌اند. طبق گزارش نشریه ایندیپندنت، محققان درخصوص خطر نفوذ جریان راست افراطی و تبدیل شدن آن به جریان اصلی هشدار داده‌اند و اظهار داشته‌اند، باید با افرادی که تعمدا باعث ایجاد نفرت علیه یک گروه می‌شوند، مقابله نمود؛ چرا که خشونت‌های ناشی از اقدام متقابل می‌تواند بسیار سریع از کنترل خارج شوند.

 

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق‌بشر

“ افشای طرح‌های تروریستی گروه‌های راست افراطی در انگلیس برای جنگ علیه اسلام ”