هشدار سازمان ملل متحد در خصوص مواجه‌شدن بیش از 6 میلیون نفر در سودان جنوبی با خطر گرسنگی

کد بلاگ : #4409
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 16 اسفند 1396 15:00
تعداد بازدید کننده : 491
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
 هشدار سازمان ملل متحد در خصوص مواجه‌شدن بیش از...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سرگئی تیسوت، نماینده سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد در سودان جنوبی اظهار داشت: «وضعیت در سودان جنوبی بسیار شکننده است و ما به زودی شاهد قحطی دیگری خواهیم بود.»

سازمان ملل متحد در گزارش روز دوشنبه 26 فوریه (7 اسفند‌ماه) در رابطه با سودان جنوبی اعلام کرد، یک سال پس از آنکه سودان جنوبی به طور رسمی بروز قحطی را در این کشور اعلام کرد، اکنون بیش از نیمی از مردم این کشور با افزایش 40 درصدی، به عنوان جوان‌ترین کشور جهان، در میان جنگ داخلی در معرض گرسنگی مطلق قرار دارند. بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، برنامه جهانی غذا و صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و مقامات سودان جنوبی، بیش از 6 میلیون نفر، از یک سال پیش بدون دریافت هیچ کمکی در معرض خطر گرسنگی هستند. این گزارش اعلام می‌کند که 150 هزار نفر در 11 ایالت دیگر نیز ممکن است در سال جاری به مرز قحطی برسند.
راس اسمیت، مقام ارشد برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد، در این رابطه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «این آمارها سطوح بی‌سابقه‌ای از ناامنی غذایی در این کشور را نشان می‌دهند.» وی افزود: «یک راه حل سیاسی در سودان جنوبی لازم است تا مردم بتوانند زندگی خود را مجددا بازسازی کنند». در گزارش سازمان ملل آمده است، پنج سال جنگ، زندگی ملل آفریقای شرقی را ویران کرده است. ده‌ها هزار نفر کشته شده‌اند و بیش از چهار میلیون نفر نیز از کشور فرار کرده‌اند. سال گذشته سودان جنوبی قحطی را در دو ایالت خود اعلام کرد که بالغ بر 100 هزار نفر در آنجا گرسنه بودند. پس از دریافت کمک‌های فوری، از گسترش این بحران جلوگیری شد و اعلامیه قحطی در ماه ژوئن لغو شد.
سرگئی تیسوت، نماینده سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد در سودان جنوبی نیز در این‌باره اظهار داشت: «وضعیت در سودان جنوبی بسیار شکننده است و ما به زودی شاهد قحطی دیگری خواهیم بود.» وی ادامه داد: «پیش‌بینی‌ها در این رابطه کاملا آشکار هستند. اگر ما این آمار را نادیده بگیریم، با یک فاجعه دیگر مواجه خواهیم شد.» در گزارش فائو آمده است: «یک نفر از هر سه نفر در سودان جنوبی، به دلیل جنگ داخلی ناچار به ترک خانه‌اش شده است. از سوی دیگر، با آغاز جنگ خونین در سال 2013 در این کشور، تولید غلات اصلی در بدترین شرایط ممکن قرار دارد. دولت سودان جنوبی نگران است که این بحران کشور را فلج کند».
حسین مر نیوت، مسئول امور انسان‌دوستانه و مدیریت بحران هم در این ارتباط گفت: «اگر یک کشور بیش از حد به کمک خارجی متکی باشد، این وضعیت سندرم وابستگی را در پی خواهد داشت.» وی افزود: «در چنین شرایطی مردم مهارت‌های خود را فراموش خواهند کرد و دیگر قادر نخواهند بود زمین‌های خود را پرورش دهند». محقق ارشد عفو بین الملل در سودان جنوبی نیز در رابطه با وضعیت این کشور گفت: «ادامه نقض حقوق بشر، از جمله مسدود کردن دسترسی غیرنظامیان به مواد غذایی از سوی دولت و نیروهای مخالف، منجر به عدم امنیت شدید مواد غذایی شده است.»
نیروهای امدادگر هم در این زمینه هشدار می‌دهند که اگر وضعیت همچنان ادامه یابد، حتی با ارائه کمک‌های غذایی، بیش از 30 استان در سودان جنوبی ممکن است تا ماه مه با گرسنگی شدید مواجه شوند و نیازمند به دریافت کمک‌های بیشتری گردند و اگر کمک‌های بشردوستانه فوری به آنها نرسد، طی ماه‌های آینده با کمبود شدید غذا و قحطی مواجه می‌شوند. گزارش سازمان ملل در ادامه خاطرنشان کرد، 155هزار نفر، از جمله 29هزار کودک طی این مدت با خطر جدی گرسنگی و مرگ دست و پنجه نرم خواهند کرد. در خاتمه این گزارش نیز آمده است، برنامه پاسخ انسانی سازمان ملل متحد برای سودان جنوبی، با شکاف بیش از 1.7 میلیارد دلار، کمتر از کمتر از 4 درصد از بودجه این سازمان برای سال 2018 را دریافت کرده است.
سودان جنوبی کشوری در آفریقا است که در تاریخ 9 ژوئیه 2011 میلادی پس از یک همه‌پرسی از سودان استقلال یافت. این کشور از شرق به اتیوپی، از شمال به جمهوری سودان، از جنوب به کنیا، اوگاندا و جمهوری دموکراتیک کنگو و از غرب به جمهوری آفریقای مرکزی محدود می‌شود. اواخر سال 2013 میلادی "ریک ماچار"، معاون اول رئیس جمهوری سودان جنوبی، سعی در کودتای نظامی داشت، اما این کودتا توسط رئیس جمهوری خنثی شد؛ ولی حدود 300 هزار نفر کشته و آواره برجاگذاشت. پس از این اقدام، جنگ‌های داخلی همچنان در این کشور تازه استقلال یافته ادامه دارد. جنگ‌های داخلی باعث فرار بیش از 4 میلیون نفر از ساکنان این کشور از خانه‌هایشان شده است و بر این اساس، این‌گونه یکی از بدترین بحران‌های پناهندگان در آفریقا رقم خورده است.

 

مرضیه عزیزیان

پژهشگر مسایل حقوق‌بشر

“  هشدار سازمان ملل متحد در خصوص مواجه‌شدن بیش از 6 میلیون نفر در سودان جنوبی با خطر گرسنگی ”