اعتراض مسیحیان بیت‌المقدس به سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم اسرائیل

کد بلاگ : #4407
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 16 اسفند 1396 14:53
تعداد بازدید کننده : 432
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اعتراض مسیحیان بیت‌المقدس به سیاست‌های...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
رهبران سه‌شاخه مسیحیان کاتولیک، ارتودکس شرقی و ارامنه در بیت‌المقدس، در یک اقدام نادر تصمیم گرفتند تا "کلیسای مقبره مقدس" یا "کلیسای قیامت"در این شهر را تعطیل کنند.

رهبران سه‌شاخه مسیحیان کاتولیک، ارتودکس شرقی و ارامنه در بیت‌المقدس، در یک اقدام نادر تصمیم گرفتند تا "کلیسای مقبره مقدس" یا "کلیسای قیامت"در این شهر را تعطیل کنند. آنها اعلام کردند که به دلیل سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم صهیونیستی در اخذ مالیات از جامعه مسیحیان و غصب زمین که اموال این کلیسا را نیز شامل می‌شود، این کلیسا را تعطیل می‌کنند. آنها تاکید کردند که این اقدام رژیم صهیونیستی در راستای تضعیف حضور مسیحیان در شهر بیت‌المقدس است. در بیانیه‌ای که روز یکشنبه از سوی این رهبران منتشر شده آمده است، اسرائیل وضعیت موجود در این مکان را که یکی از مقدس‌ترین و قدیمی‌ترین اماکن در نزد مسیحیان است، در سطح بی‌سابقه‌ای نقض کرده است.
به باور مسیحیان، عیسی مسیح در جایی که اکنون "کلیسای مقبره مقدس" یا "کلیسای قیامت" بر روی آن قرار گرفته، به صلیب کشیده شده است. طبق اعلام آنها در زیر زمین این کلیسا مکانی قرار دارد که بر پایه محتوای انجیل "عهد جدید"، قبر عیسی مسیح در آنجا واقع شده است. هر یک از سه شاخه مسیحی کلیسای کاتولیک، ارتودوکس‌های شرقی و کلیسای ارامنه کنترل قسمتی از این کلیسا را در اختیار دارند و دعا و نیایش خود را در ساعت‌های مختلف روز و شب در آنجا برگزار می‌کنند.
این کلیسا در بخش قدیمی شرق قدس اشغالی و بر بلندای دره "جلجتا" واقع است که با نام "رستاخیز" نیز شناخته می‌شود. بیشتر مسیحیان در قدس اشغالی، اعراب فلسطینی هستند و با فروش اراضی به یهودیان مخالفند. این رهبران با اشاره به قانونی که به تازگی در مجلس اسراییل به تصویب رسیده و براساس آن گفته شده که این رژیم می‌تواند همه اموال کلیساهای مسیحیان فلسطین را غصب کند و آنها را به شرکت‌های خصوصی واگذار کند، افزودند: «کارزار سیستماتیک سوء‌استفاده علیه کلیساها و مسیحیان، اکنون باتصویب این لایحه تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه که صرفا اموال و دارایی جامعه مسیحیت را مورد هدف قرار داده، به اوج خود رسیده است.» طبق اعلام آنها تمام رهبران مسیحیعلیه تصمیم مقامات محلی بیت‌المقدس اعتراض خواهند کرد.
در همین ارتباط نیر بارکات، شهردار بیت‌المقدس در توییتر خود نوشت: «این امر غیرمنطقی است که املاک متعلق به کلیسا، همچنان از وضعیت معاف از مالیات برخوردار باشند.» بر همین اساس، در ماه اوت، دادگاهی در بیت‌المقدس، خرید اموال این کلیسا را به «عطیرت کوهانیم» تصویب کرد. این انجمن، گروهی وابسته به سازندگان شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری رود اردن است. رهبران این سه‌شاخه مسیحی اعلام داشتند: «این اقدامات برخلاف آن دسته از مقررات موجود و تعهدات بین‌المللی است که حقوق و امتیازات کلیساها را تضمین می‌کند، و به نظر می‌رسد که تلاشی برای تضعیف حضور مسیحیان در بیت‌المقدس است.» آنها تاکید نمودند: «این اقدام قوانین مشابهی که در دوران تاریک اروپا علیه یهودیان اعمال می‌شد را برای ما به یاد می‌آورد».

در همین ارتباط صائب عریقات دیپلمات ارشد فلسطینی و رئیس هیأت فلسطینی مذاکره‌کننده نیز در پاسخ به این تصمیم گفت: «این حرکت باید یادآور نیاز به پایان دادن به اشغال اسرائیل در فلسطین باشد.» الیف صباغ، محقق فلسطینی و یکی از اعضای شورای مرکزی ارتودوکس هم در این رابطه اذعان داشت: «هرچند مسیحیان فلسطینی از هرگونه حرکتی برای جلوگیری از تهاجم اشغالگری رژیم اسرائیل به مکان‌های مقدس خود حمایت می‌کنند، اما لازم است شفافیت بیشتری نیز در کلیسا وجود داشته باشد».
بنا بر گزارشات منتشره در حالی رژیم صهیونیستی سیاست‌های جدید مالیاتی را علیه مسیحیان وضع کرده، که انتقادات و اعتراض‌ها در فلسطین اشغالی به طرح انتقال سفارتخانه واشنگتن از تل آویو به قدس اشغالی، افزایش یافته است. در همین رابطه دو مقام آمریکایی اعلام کردند که واشنگتن 14 ماه می آینده (24 اردیبهشت‌ماه 97) همزمان با هفتادمین‌امین سالروز تأسیس رژیم صهیونیستی، سفارت خود را از تل آویو به قدس منتقل خواهد کرد. گفتنی است، این کلیسا آخرین مرتبه در سال 1990 تعطیل شد، که در آن زمان نیز در اعتراض به تصرف یک ساختمان مسیحیان از سوی شهرک‌نشینان رژیم صهیونیستی این اقدام صورت گرفت.

 

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق‌بشر

“ اعتراض مسیحیان بیت‌المقدس به سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم اسرائیل ”