انتقاد عفو بین‌الملل از سیاست تنبیهی استرالیا در قبال پناهندگان و پناهجویان

کد بلاگ : #4336
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 11 بهمن 1396 17:44
تعداد بازدید کننده : 469
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد عفو بین‌الملل از سیاست تنبیهی استرالیا...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد و همچنین گروه‌های حقوق‌بشری بارها هشدار داده‌اند که پناهندگان در اردوگاه مانوس حق دارند نگران سلامتی‌شان باشند، چرا که در گذشته هم پناهجویان در پاپوآ گینه نو مورد حمله قرار گرفته بودند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در تاریخ 29 ژانویه نسبت به سیاست‌های دولت استرالیا در قبال پناهندگان اعتراض نموده و ابراز داشت: «بی‌توجهی استرالیایی‌ها نسبت به پناهندگان، و همین طور در پیش گرفتن سیاست شکنجه و بازداشت این پناهندگان، در نهایت حق این فراد را برای زندگی به خطر می اندازد».
کیت شواتز، محقق ارشد عفو بین‌الملل، در این رابطه گفت: «پناهندگان گرسنه بازداشت شده از سوی مقامات استرالیا در اردوگاهی در جزیره مانوس در پاپوآ گینه نو، در حالی به بیمارستان مرکزی پورت مورسبی منتقل شده‌اند که این بیمارستان نمی‌تواند مراقبت‌های بهداشتی مناسب را به آنها ارائه نماید». وی افزود: «این پناهدگان باید به بیمارستانی در استرالیا منتقل می‌شدند».
در این گزارش آمده است، یک پناهنده مرد ایرانی نیز با وجود دیابت و فشار خون بالا در اعتراض به بی‌توجهی پزشکان استرالیایی، به مدت سه هفته دست به اعتصاب غذا زد، ولی به گفته او کارکنان بیمارستان با حکم دادگاه با زور و کتک او را وادار به شکستن اعتصاب و مداوا نموده‌اند.
شواتز در ادامه گفت: «این بخشی از سیاست‌های بی‌رحمانه استرالیا برای شکنجه و بازداشت پناهدگان است. به گفته وی، مقامات استرالیایی‌ها همچنان از پذیرش مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند و همچنان پناهندگان و پناهجویان را در شرایط ناامنی قرار می‌دهند. این در حالی است که قبل از آن که حق حیات شخصی را به خطر بیافتد، باید به موقع نسبت به آن واکنش نشان داد.
بنا به گزارش نهادهای مدافع حقوق بشر، اکثر افرادی که در اردوگاه پناهجویان در جزیره مانوس بودند، درخواست پناهندگی کرده‌ بودند. این افراد تا مدت‌ها به آب، برق و توالت‌هایی که بشود از آنها استفاده کرد، دسترسی نداشتند. آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد و همچنین گروه‌های حقوق بشری بارها هشدار داده‌اند که این افراد حق دارند که نگران سلامتی‌شان باشند، چرا که در گذشته هم پناهجویان در پاپوآ گینه نو مورد حمله قرار گرفته بودند.
گفتنی است، سازمان ملل بارها نسبت به وضعیت بد پناهجویان در استرالیا هشدار داده است. نزدیک به ۶۰۰ پناهجو به دفعات در برابر تخریب اردوگاه جزیره مانوس مقاومت کردند. مقام‌های استرالیا و پاپوا گینه نو هر دو اظهار داشتند که این کمپ را مسدود می‌کنند و پناهجویان ساکن در آن را به محلات مسکونی می‌فرستند. اما پناهجویان در هراس بودند که پس از بررسی پرونده‌های آنها در "مرکز ترانزیت" به پاپوا گینه نو و یا کشورهای دیگر در حال توسعه انتقال داده شوند. ایجاد بازداشتگاه‌ها برای پناهجویان نیز به گونه‌ای شدید مورد انتقاد سازمان ملل و نهادهای مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.

 

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق‌بشر

“ انتقاد عفو بین‌الملل از سیاست تنبیهی استرالیا در قبال پناهندگان و پناهجویان ”