مرگ دست‌کم سی کودک روهینگیایی بر اثر بیماری دیفتری در اردوگاه‌های پناهندگان

کد بلاگ : #4322
تاریخ انتشار : سه شنبه, 3 بهمن 1396 17:38
تعداد بازدید کننده : 508
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مرگ دست‌کم سی کودک روهینگیایی بر اثر بیماری...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شیوع بیماری تنفسی دیفتری از زمان آغاز آن در ماه نوامبر سال گذشته در اردوگاه‌های آوارگان روهینگیایی در بنگلادش، تاکنون جان شمار زیادی از این پناهندگان از جمله کودکان را تهدید نموده است.

مسئولان سازمان بهداشت بنگلادش در تاریخ 13 ژانویه با انتشار گزارشی اعلام کردند که دست‌کم 30 کودک روهینگیایی به دلیل شیوع بیماری دیفتری در اردوگاه‌های موقت پناهندگان مسلمان میانمار جان باخته‌اند. به گفته پزشکان مراکز درمانی مستقر در این منطقه، کودکان غالبا با علائم شدید ناشی از این بیماری به این مراکز منتقل می‌شوند و برخی از آنها با دشواری نفس می‌کشند. آنها اذعان داشتند، این یک وضعیت بسیار چالش‌برانگیز است؛ زیرا روز به روز بر شمار کودکان مبتلا به این بیماری افزوده می‌شود و دشواری‌های مربوط به واکسینه‌کردن آنها نیز مسئله بسیار مهمی است.
شیوع بیماری تنفسی دیفتری از زمان آغاز آن در ماه نوامبر سال گذشته در اردوگاه‌های آوارگان روهینگیایی در بنگلادش، تاکنون جان شمار زیادی از این پناهندگان را تهدید نموده است. بنا به گفته مقامات بنگلادشی حدود چهار هزار نفر از مسلمانان روهینگیایی که مشکوک به ابتلا به بیماری دیفتری هستند، شناسایی شده‌اند. در گزارش‌های منتشره در این باره آمده است، بیماری واگیردار دیفتری که سال گذشته در بنگلادش از بین رفته بود، و در سال 2016 نیز تنها دو مورد ابتلا به آن در این کشور گزارش شده بود، با هجوم ۶۵۰ هزار آواره روهینگیایی از میانمار دوباره شیوع پیدا کرده است. این بیماری به دلیل شرایط بهداشتی نامناسب به سرعت در حال پیشروی در کمپ‌های مختلف است. در همین ارتباط سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده دست‌کم ۳۶۰۰ نفر از آوارگان روهینگیایی به دیفتری مبتلا شده‌اند و اگر هرچه زودتر فکری برای کنترل آن نشود، جمعیت انبوهی از آوارگان گرفتار آن می‌شوند.
این در حالی است که بنابر گزارش‌ها، تعداد انگشت شماری از بنگلادشی‌هایی که در نزدیکی این اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند نیز در معرض این بیماری قرار گرفته‌اند. خبرگزاری فرانسه در این رابطه می‌نویسد، این پناهندگان در مراکزی نگهداری می‌شوند که در آنجا تنها برای تعداد بسیار کمتری از آنها امکانات بهداشتی و درمانی در نظر گرفته شده، بر این اساس زمینه بسیار مناسبی برای شیوع بیماری‌های مسری تنفسی فراهم آمده است. در این گزارش آمده، مبارزه برای رفع سوء تغذیه و بیماری‌های منتقله از راه آب و سایر بیماری‌ها در اردوگاه‌ها نیز از دیگر مشکلات موجود در این اردوگاه‌ها است.

دست‌کم،60 ‌درصد چاه‌های آب در پناهگاه‌های روهینگیایی‌ها به مدفوع آلوده شده ‌است؛ توالت‌هایی که به منابع آب‌های آشامیدنی نزدیک است، باعث این آلودگی شده ‌است. در این میان، کودکان همواره نخستین قربانیان خواهند بود. یونیسف می‌گوید که 7 درصد از کودکان در این کمپ‌ها از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند؛ وضعیتی که اگر مراقبت‌های کافی از آنها نشود، می‌میرند. این میزان، 3 برابر بیشتر از سایر موارد اضطراری انسانی است.
بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات بنگلادش همچنین در تلاش هستند تا از شیوع بیماری‌های دیگر نظیر وبا و سرخک در میان پناهندگان جلوگیری نمایند؛ آنها در این رابطه اعلام نمودند که آمادگی شیوع بیماری‌هایی غیر از دیفتری را نیز در این اردوگاه‌ها دارند. این در حالی است که دیفتری یک نوع بیماری تنفسی مسری است که در صورت عدم درمان، می‌تواند به نارسایی قلبی، فلج و مرگ منجر شود؛ بر این اساس نیاز به امدادرسانی فوری دارد.
به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، عملیات امدادرسان‌ها برای واکسیناسیون حدود نیم میلیون کودک در برابر بیماری دیفتری در داخل و اطراف اردوگاه‌های آورگان روهینگیایی در بنگلادش سرعت گرفته است. در بیانیه سازمان جهانی بهداشت تاکید شده است، حدود 316 هزار کودک روهینگیایی ماه گذشته واکسینه شده‌اند و لازم است به فاصله یک ماه دو بار دیگر واکسن دریافت کنند. افزون بر آن امدادگران سازمان جهانی بهداشت تاکنون 160 هزار کودک بنگلادشی ساکن نواحی اطراف اردوگاه‌های آوارگان روهینگیایی را در منطقه کاکس بازار واکسن زده‌اند. لازم به ذکر است، تاکنون تعداد موارد گزارش شده از مرگ کودکان به بیش از چهار هزار نفر رسیده است.

                                                                                                                                                                                   روهینگیا

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق‌بشر

“ مرگ دست‌کم سی کودک روهینگیایی بر اثر بیماری دیفتری در اردوگاه‌های پناهندگان ”