نیاز 434 میلیون دلاری سازمان ملل برای حل بزرگترین بحران مهاجرت در جهان

کد بلاگ : #3916
تاریخ انتشار : سه شنبه, 2 آبان 1396 11:39
تعداد بازدید کننده : 527
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نیاز 434 میلیون دلاری سازمان ملل برای حل...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
آژانس‌های سازمان ملل متحد در تاریخ 22 اکتبر (30 مهرماه) نشستی را در ژنو تشکیل دادند تا مبلغ 434 میلیون دلار را به منظور کاهش بحران مهاجران روهینگیایی در شرق بنگلادش، جمع‌آوری کنند.

سایت خبری تایم، در گزارشی اعلام کرد، آژانس‌های سازمان ملل متحد در تاریخ 22 اکتبر (30 مهرماه) نشستی را در ژنو تشکیل دادند تا مبلغ 434 میلیون دلار را به منظور کاهش بحران مهاجران روهینگیایی در شرق بنگلادش، جمع‌آوری کنند؛ جایی که هم‌اکنون حدود 600 هزار مهاجر روهینگیایی برای فرار از خشونت دولت میانمار، از مرز بنگلادش عبور کرده و وارد این کشور شده‌اند.

در گزارش تایم آمده است، بحران مهاجران روهینگیایی در روزهای بعد از حمله 25 اوت به نیروهای امنیتی کشور میانمار توسط شورشیان روهینگیا آغاز شد و در ادامه موجب سرکوب نظامی وحشیانه علیه غیرنظامیان روهینگیایی شد و باعث گردید تا بیش از نیمی از کل جمعیت روهینگیا در سریع‌ترین خروج مرزی در عصر جدید، از این کشور فرار کنند. گزارش فوق می‌افزاید، ارتش میانمار متهم به «پاکسازی قومی» مسلمانان روهینگیا است و به همین دلیل است که موج مهاجرت روهینگیایی‌ها به بنگلادش به شدت افزایش پیدا کرده است. پناهندگان مواردی از قبیل تجاوز گروهی، کشتارهای غیرقانونی و سوزاندن صدها روستا را از سوی ارتش میانمار مطرح نموده‌اند که گروه‌های حقوقی نیز در تصاویر ماهواره‌ای آنها را مستند نموده‌اند.
نویسنده خاطرنشان می‌کند، اگرچه آنگ سان سوچی، رهبر میانمار این جنایات را انکار می‌کند، اما هشت هفته پس از این اظهار‌نظر، موج خروج پناهندگان ناامید در سراسر مرز بنگلادش، جایی که در حال تبدیل شدن به بزرگترین اردوگاه آوارگان جهان است، سرازیر شد. این گزارش اذعان دارد، دولت بنگلادش، خود کشور فقیری است که روهینگیایی‌ها را به عنوان پناهنده به رسمیت نمی‌شناسد و اگرچه به آنها اجازه ورود داده است، اما در تلاش است تا با سریع‌ترین بحران انسانی در حال توسعه در جهان مقابله کند.
طبق این گزارش، تعداد مهاجران روهینگیایی که از دهه‌های 1970، 1990 و اکتبر 2016 وارد بنگلادش شده‌اند، حدود 400000 نفر بوده که در اردوگاههای مرزی زندگی می‌کنند، اما در طول چند هفته اخیر این رقم بیش از دو برابر شده و به حدود یک میلیون نفر رسیده و هر روز هم بر این تعداد افزوده می‌شود. این اردوگاه‌ها که شرایط بسیار نامناسبی برای زندگی دارند، اشاعه دهنده بیماری‌هایی مانند مالاریا و وبا هستند. اغلب مهاجران در این اردوگاه‌ها در چادرهایی از جنس بامبو و پلاستیک زندگی می‌کنند که آنها را در برابر سرما محافظت نمی‌کند. تایم می‌نویسد، بنا بر اعلام یونیسف، کودکان همراه صدها هزار نفر از اقلیت روهینگیا، که در دو ماه اخیر از غرب میانمار گریخته‌اند، وضعیتی مانند «جهنم روی زمین» را تجربه می‌کنند.
گزارش می‌افزاید، طبق آمار یونیسف، کودکان 60 درصد ساکنان اینجا را تشکیل می‌دهند و بسیاری از آنها از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند. بیشتر این کودکان یا بی‌سرپرست هستند و یا پدران‌شان در میانمار مانده‌اند تا اوضاع آرام شود و آنها را دوباره به کشور بازگردانند. یونیسف که کمک 76 میلیون دلاری برای کمک به مسلمانان روهینگیایی را تا شش ماه آینده، درخواست کرده است، هفته گذشته اعلام کرد که هر هفته حدود 12 هزار کودک روهینگیایی به وضعیت بحرانی می‌رسند.
یونیسف خاطرنشان می‌کند، این کودکان که در اردوگاه‌هایی پر از جمعیت، گل‌آلود و بسیار کثیف به سر می‌برند، در زمان جابه‌جایی اردگاه‌هایشان با تهدیدات بیشتری از قبیل سوء‌تغذیه، بیماری و قاچاق انسان مواجه هستند. آنتونی لیک، مدیر اجرایی یونیسف پس از سفر به اردوگاه پناهندگان روهینگیا در بنگلادش گفت: «یونیسف برای ارایه خدمات به پناهندگان در بنگلادش تلاش می‌کند، اما نیاز آنها بسیار جدی است و این سازمان به حمایت بیشتری نیاز دارد تا بتواند پاسخگوی همه خواسته‌ها باشد». از سوی دیگر، برنامه غذایی جهانی سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد در پاسخ به نیازهای فوری غذایی یک میلیون آواره روهینگیایی که در فرار از خشونت و ناآرامی به بنگلادش وارد شده‌اند، 77 میلیون دلار نیاز دارد. این آژانس خاطرنشان کرد که در حال حاضر تنها 30 درصد از بودجه مورد نیاز خود را دارد، اما همچنان در انتظار تامین 54 میلیون دلار دیگر برای تداوم حمایت‌های خود است.
کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نیز ضمن هشدار نسبت به جدی‌ترین بحران انسانی در بنگلادش، برای انجام تعهدات خود 84 میلیون دلار درخواست نمود. این آژانس اعلام کرد که تا به امروز حدود پنجاه تن از کمک‌های مادی را در پنج هواپیما تحویل بنگلادش داده است و تاکید نمود پناهجویان به طور کامل وابسته به چنین کمک‌هایی هستند. گفتنی است سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه در پاسخ به این "بحران بی‌سابقه" خواستار کمک‌های جدید از سوی کشورهای آسیایی به بنگلادش شد و تاکید کرد بنگلادش خود یک کشور فقیر و در میان پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان است.

                                                                                               

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

“ نیاز 434 میلیون دلاری سازمان ملل برای حل بزرگترین بحران مهاجرت در جهان ”