اسرائیل دنباله‌رو آمریکا در خروج از یونسکو

کد بلاگ : #3884
تاریخ انتشار : شنبه, 29 مهر 1396 11:49
تعداد بازدید کننده : 508
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اسرائیل دنباله‌رو آمریکا در خروج از یونسکو
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 12 اکتبر (20 مهرماه) در اعتراض به آنچه "جانبداری ضداسرائیلی" سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد، "یونسکو" خواند، از اراده خود برای خروج از عضویت این نهاد خبر داد.

تنها چند ساعت پس از خروج ایالات متحده از این سازمان، رژیم اسرائیل نیز آمادگی خود را برای خروج از آن اعلام کرد. در همین ارتباط دفتر نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، بیانیه‌ای را منتشر کرد که براساس آن به وزارت خارجه این رژیم دستور داد تا مقدمات خروج اسرائیل از این سازمان را در کنار ایالات متحده قراهم آورد. نتانیاهو اعلام کرد که از تصمیم ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خروج از یونسکو استقبال می‌کند. وی تصمیم آمریکا را "شجاعانه و اخلاقی" خواند و ادعا نمود، یونسکو به یک "صحنه تئاتر پوچ" تبدیل شده است و به جای حفظ تاریخ، آن را تحریف می‌کند.
در همین ارتباط، کارمل شاما-کوئن سفیر اسرائیل در یونسکو نیز ضمن تاکید بر لزوم خروج فوری رژیم اسرائیل از این پیمان اظهار داشت: «تا به امروز معتقد بودم که نباید از یونسکو خارج شویم. اما حالا پس از آنکه آمریکا اعلام کرد از این سازمان خارج خواهد شد که دلیل اصلی آن برخورد نامناسب نسبت به اسرائیل در این سازمان است، به نظر من باید فورا از این سازمان خارج شد.» وی در ادامه گفت: «در سال‌های اخیر یونسکو به یک سازمان پوچی تبدیل شده است که به نفع ملاحظات سیاسی کشورهای خاص، مسیر خود را تغییر می‌دهد».
از سوی دیگر نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، پس از اعلامیه رسمی وزارت امور خارجه ایالات متحده مبنی بر خروج از این سازمان خاطرنشان کرد: «هدف یونسکو خوب است، اما اقدامات آن در سال‌های اخیر به شدت سیاست‌زده است.» وی افزود: «مالیات‌دهندگان آمریکایی برای سیاست‌هایی که دشمن ارزش‌های آمریکا هستند و به عدالت خیانت می‌کنند پولی پرداخت نمی‌کنند». گفته می‌شود از زمانی که سازمان یونسکو در ماه ژوئیه گذشته بخش قدیمی شهر "حبرون" در ساحل غربی رود اردن را به عنوان «میراث جهانی» برگزید و به همین اعتبار آن‌ را «منطقه‌ای حفاظت شده» توصیف کرد، آمریکا اعلام کرد که قصد دارد مناسبات خود با یونسکو را مورد بازبینی قرار دهد.
نیکی هیلی، همان هنگام این تصمیم یونسکو را «توهینی به تاریخ» خواند و گفت این اقدام اعتبار لطمه‌خورده این سازمان را بیش از گذشته از میان می‌برد. وی تاکید کرد، این سازمان قطعنامه‌های ضد اسرائیلی را که توسط کشورهای عضو عرب تهیه شده است، تصویب نموده و به موجب آن ارتباط یهودیان با بخش شرقی بیت‌المقدس و شهر الخلیل را رد کرده است. گفتنی است، ایرینا بوکووا، مدیر کنونی یونسکو، پس از اعلام خروج آمریکا از یونسکو اظهار داشت: «در دوره‌ای که منازعات، جوامع را از یکدیگر جدا می‌کنند، باعث تاسف عمیق است که آمریکا از نهادی در سازمان ملل خارج می‌شود که سعی می‌کند آموزش برای صلح و حفاظت از فرهنگ‌های تحت هجوم را گسترش دهد». وی خروج آمریکا از یونسکو را شکستی برای چندجانبه‌گرایی دانست و اضافه کرد: «یونسکو هیچ‌گاه برای ایالات متحده اهمیت نداشته است؛ هر چند اکنون آمریکا نیز چنین حالتی را برای این نهاد پیدا کرده است».
از طرف دیگر سخنگوی دبیر‌کل سازمان ملل نیز تاسف عمیق «آنتونی گوترش» را از این اقدام آمریکا اعلام کرد. طبق اعلام رسانه‌های غربی، از سال ۲۰۱۱ که یونسکو فلسطین را به عنوان عضو کامل پذیرفت، آمریکا و اسرائیل اختلاف‌نظرهایی را با این سازمان ابراز کرده‌اند. در پی این اقدام یونسکو، واشنگتن شرکت در تامین منابع مالی مورد نیاز سازمان را متوقف کرد و از آن هنگام تا کنون، بی آن‌که شورای اجرائی این سازمان را ترک کند، همچنان از پرداخت سهمیه خود خودداری می‌کند. مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که از سال 2019 از یونسکو خارج خواهند شد و کار خود در سازمان نامبرده را در مقام ناظر ادامه خواهند داد.

 

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

“ اسرائیل دنباله‌رو آمریکا در خروج از یونسکو ”