موافقت آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان پس از درج نام این کشور در لیست سیاه سازمان ملل

کد بلاگ : #3864
تاریخ انتشار : شنبه, 22 مهر 1396 15:48
تعداد بازدید کننده : 491
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
موافقت آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان پس از...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
موافقت ایالات متحده با فروش تسلیحات پیشرفته به عربستان سعودی پس از قرارگرفتن نام این کشور در لیست سیاه سازمان ملل.

وزارت خارجه آمریکا در تاریخ 6 اکتبر با اعلام موافقت فروش 15 میلیارد دلاری سیستم دفاع موشکی «تاد» به عربستان ادعا نمود، به موجب این قرارداد، امنیت خلیج فارس در برابر تهدیدات ایران و دیگر کشورهای منطقه بهبود می‌یابد. این قرارداد که تنها یک روز پس از توافق عربستان با روسیه برای خرید تسلیحات پیشرفته، از جمله سامانه ضدموشکی اس‌۴۰۰ منعقد شده، شامل خرید ۴۴ سکوی پرتاب سامانه دفاع موشکی در ارتفاع بالا موسوم به «تاد» (THAAD) و ۳۶۰ موشک و همچنین ایستگاه‌های کنترل آتش و رادار می‌باشد.
تاد، سامانه دفاع موشکی ضد‌بالستیک است که توسط شرکت «لاکهید مارتین» ساخته شده ‌است. موشک این سامانه کلاهک حمل نمی‌کند؛ بلکه با انرژی جنبشی خود، موشک دشمن را نابود می‌کند. برد رادار آن 1000 کیلومتر، برد عملیاتی موشک 200 کیلومتر، سقف پرواز آن 150 کیلومتر و سرعت آن 10080 کیلومتر در ساعت است. لازم به ذکر است، موافقت وزارت خارجه آمریکا با فروش سامانه ضد موشکی تاد به عربستان، یک روز پس از آن صورت گرفت که سازمان ملل متحد نام عربستان را در فهرست سیاه کشتار و معلول کردن کودکان یمنی قرار داد. بر این اساس دبیرکل سازمان ملل در گزارش سالانه کودکان و جنگ‌های مسلح، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را به دلیل کشتار دست‌کم 683 کودک و حمله به ده‌ها مدرسه در یمن، به فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان اضافه کرد.
همچنین فروش تجهیزات نظامی قدرت‌های بزرگ به عربستان سعودی هموار مورد انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشری بوده است. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بارها با انتقاد از این رویکرد اذعان داشته، حملات هوایی عربستان موجب تلفات گسترده غیرنظامیان شده است. بنابر اعلام سازمان ملل متحد نیز، از آغاز دخالت ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان در یمن، بیش از 8 هزار تن کشته شدند که بیشتر آنها غیرنظامی‌ بوده‌اند.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز بارها اعلام داشته، مدارک مربوط به دخالت ائتلاف تحت رهبری عربستان و طرف‌های دیگر را در کشتار و نابود کردن کودکان، دستگیری خودسرانه و ناپدید شدن آنها، حمله به مدارس و بیمارستان‌ها یا متوقف کردن دستیابی به کمک‌های ضروری را مستند کرده است.
از سوی دیگر، عفو بین‌الملل در هفته‌های اخیر تایید کرد، استفاده از یک بمب ساخته شده در ایالات متحده توسط ائتلاف به رهبری عربستان در حمله ماه آگوست، منجر به کشته شدن 7 کودک شد. بر همین اساس، شرین تادروس، رئیس دفتر عفو بین‌الملل در نیویورک با انتشار بیانیه‌ای اعلام داشت، ایالات متحده و دیگر کشورهایی که سلاح‌هایی را به منظور استفاده از سوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن عرضه می‌کنند، باید این کار را متوقف کنند و شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز باید در این رابطه تحریم تسلیحاتی را اعمال کند تا این نقض‌های وحشتناک پایان یابد. گفتنی است، دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا فروش تسلیحات پیشرفته به عربستان را در پی طرح اتهام جنایت جنگی علیه ائتلاف به رهبری سعودی در جنگ یمن متوقف کرده بود. اما پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا فروش این سلاح‌ها به عربستان از سر گرفته شد.

 

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

“ موافقت آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان پس از درج نام این کشور در لیست سیاه سازمان ملل ”