ادعاهای رهبر دولت میانمار در مورد پایان خشونت‌ها در این کشور صحت ندارد

کد بلاگ : #3802
تاریخ انتشار : سه شنبه, 4 مهر 1396 12:00
تعداد بازدید کننده : 494
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ادعاهای رهبر دولت میانمار در مورد پایان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود پیرامون وضعیت مسلمانان روهینگیا در میانمار اعلام داشت، برخلاف ادعای آنگ سان سو چی، رهبر دولت میانمار، مبنی بر پایان عملیات نظامی علیه مسلمانان این کشور، تصاویر و ویدیوهای ماهواره‌ای که اخیرا از ایالت راخین میانمار منتشر شده، نشان می‌دهد که منازل مسلمانان روهینگیایی از روی عمد و به منظور تخلیه ساکنان آن، از سوی اعضای نیروهای امنیتی و ارتش میانمار به آتش کشیده می‌شود و دود غلیظ حاصل از این آتش‌سوزی رو به افزایش است.

به گفته عفو بین‌الملل در کمتر از یک ماه گذشته، بیش از 429 هزار مسلمان روهینگیایی به دلیل خشونت‌های ارتش میانمار، از این کشور فراری شده و در شرایط نامناسبی به بنگلادش مهاجرت کرده‌اند. در گزارش این نهاد آمده است، کسانی که از این کشور فرار کرده‌اند، مورد حملات بی‌رحمانه توسط نیروهای امنیتی میانمار و بوداییان افراطی قرار گرفته‌اند. تیرانا حسن، مدیر واکنش بین‌الملل به بحران در عفو بین‌الملل در این خصوص اظهار داشت: «شواهد جدید، با اظهارات آنگ سان سو چی، رهبر میانمار مبنی بر پایان یافتن 'عملیات پاکسازی' در ایالت راخین از روز 5 سپتامبر تناقض دارند؛ چرا که خانه‌ها و روستاهای روهینگیا حین و پس از ترک ساکنانشان همچنان سوزانده می‌شود».
به گفته وی، مقامات میانمار تنها به فراری‌دادن مردم روهینگیا از خانه و کاشانه‌هایشان اکتفا نمی‌کنند؛ بلکه مصمم هستند تا کاری کنند که آنها خانه‌ای برای بازگشت در اختیار نداشته باشند. در این گزارش همچنین آمده است، اکثر کسانی که از میانمار به بنگلادش فرار می‌کنند در اردوگاه پناهندگان در ناحیه کاکس بازار به سر می‌برند که صدها هزار تن از پناهندگان روهینگیایی از دوران قبل از آغاز خشونت‌ها در میانمار به آنجا گریخته بودند. رابرت انوس، هماهنگ‌کننده اضطراری آژانس بین‌المللی امداد پزشکی "پزشکان بدون مرز" در این رابطه گفت: «وضعیت پناهندگان در اردوگاه‌ها، به ویژه در رابطه با سرپناه، غذا و آب و بهداشت، بسیار شکننده است. یک رویداد کوچک در چنین شرایطی می‌تواند منجر به یک بحرانی شود که در نهایت به یک فاجعه انسانی ختم گردد.»
بر این اساس وی تاکید کرد، هم اکنون صدها هزار پناهنده در شرایط بسیار دشواری زندگی می‌کنند و تمام پیش شرط‌های لازم برای بروز یک فاجعه در بحث سلامت عمومی در میان آنها وجود دارد. بدین جهت وی از جامعه بین‌المللی خواستار افزایش چشمگیر کمک‌های بشردوستانه شد. همچنین طبق گزارش‌های منتشره، خطر بزرگ دیگری که در ارتباط با اقدامات ارتش میانمار به چشم می‌خورد، استفاده نیروهای این کشور از مین‌های ضد نفر در سراسر مرز میانمار با بنگلادش است که از سوی "کمپین بین‌المللی ممنوعیت مین‌های زمینی"، به شدت محکوم شده است. این گروه اذعان داشته: «براساس شواهد موجود، مین‌های ضد نفر در مرز میان دو کشور که محل عبور مسلمانان روهینگیایی است، باعث کشته یا زخمی‌شدن آوارگان روهینگیایی می‌شود که از حملات دولت میانمار به سمت بنگلادش فرار می‌کنند؛ لذا ما از دولت میانمار می‌خواهیم هرچه سریعتر این مین‌ها را خنثی کند».
از سوی دیگر، پزشکان امدادرسان سازمان ملل متحد نیز اخیرا با انتشار گزارشی تعرض گسترده نظامیان ارتش میانمار به زنان روهینگیا در هنگام حمله به این اقلیت مسلمان را تایید کردند. برخی از گزارش‌های پزشکی کادر درمانی سازمان ملل نشان می‌دهد که علی‌رغم انکار دولت میانمار، اتهام‌ها درباره تعرض و تجاوز گروهی به برخی زنان روهینگیا حقیقت دارد. گفتنی است، استفان دو چاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، نیز اخیرا با انتشار گزارشی شمار مسلمانان میانمار را که به بنگلادش‌گریخته اند، بیش از ۷۰۰ هزار نفر اعلام کرد. لازم به ذکر است سازمان ملل و دیگر نهادهای مدافع حقوق بشر، بارها مقامات میانمار را به نسل‌کشی و پاک‌سازی قومی متهم کرده‌اند. اما در این میان مقامات این کشور همواره مانع ورود بازرسان سازمان ملل و انجام تحقیق از سوی گروه حقیقت‌یاب سازمان ملل شده‌اند. بر این اساس قرار است، شورای امنیت سازمان ملل در جلسه آتی خود رسیدگی به اوضاع اسفناک مسلمانان روهینگیا را در دستور کار قرار دهد و طی آن آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در این جلسه گزارشی کامل از آنچه در میانمار اتفاق افتاده، ارائه نماید.

                                                                                                   

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

 

“ ادعاهای رهبر دولت میانمار در مورد پایان خشونت‌ها در این کشور صحت ندارد ”