درخواست اوگاندا از جامعه بین‌المللی برای حل بحران پناهندگان سودان جنوبی

کد بلاگ : #3685
تاریخ انتشار : یکشنبه, 5 شهریور 1396 8:30
تعداد بازدید کننده : 538
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
درخواست اوگاندا از جامعه بین‌المللی برای حل...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمیساریای پناهندگان سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود پیرامون وضعیت پناهندگان سودان جنوبی اعلام کرد، آمارها نشان می‌دهد جنگ داخلی در سودان جنوبی موجب شده تا بیش از یک میلیون نفر از مردم این کشور به اوگاندا فرار کنند. کمیساریای پناهندگان سازمان ملل تاکید کرد، برای کمک به آوارگان سودان جنوبی که به اوگاندا سرازیر شده‌اند به بودجه بیشتری نیاز است.

در پی این گزارش، سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای در تاریخ 17 آگوست تاکید کرد، جامعه بین‌المللی باید بر تعهدات مالی موجود، برای کمک به اوگاندا به جهت میزبانی از این تعداد از پناهندگان پایبند باشد. جنگ داخلی در سودان جنوبی که یکی از تولید‌کنندگان نفت در آفریقا به شمار می‌رود، از 2 سال پیش و هم‌زمان با اعلام استقلال از کشور سودان، آغاز شده است. این جنگ موجب شده تا این کشور دچار تقسیم‌بندی‌های قومیتی و قحطی شدید شود. همچنین طبق اعلام نهادهای بین‌المللی، این جنگ، بزرگترین بحران پناهندگی از زمان نسل‌کشی رواندا در سال 1994 تا کنون به شمار می‌آید. عفو بین‌الملل در این رابطه اذعان دارد، خشونت‌های مداوم در سودان جنوبی، به‌ویژه پس از گسترش درگیری‌ها از ماه جولای 2016 افزایش شدید شمار آوارگان سودان جنوبی را در پی‌داشته و سبب گردیده تا هزاران نفر از آنها به کشور اوگاندا فرار کنند.
سازمان عفو بین‌الملل، شواهد مستندی از قتل‌های غیرقانونی، خشونت جنسی، بازداشت، شکنجه، تخریب هدفمند اموال خصوصی و عمومی، استفاده از غذا به عنوان ابزار‌جنگی و سایر موارد نقض جدی حقوق بشر در سودان جنوبی را ارائه نموده و اعلام کرده است، بیشتر این آوارگان زنان و کودکانی هستند که از خشونت‌های وحشیانه در سودان جنوبی فرار کرده‌اند. به گفته سازمان ملل متحد، در یک سال گذشته به طور متوسط روزانه 1800 نفر از سودان جنوبی وارد اوگاندا شده‌اند.آژانس کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز اعلام کرد، بیش از یک میلیون کودک به اجبار سودان جنوبی را ترک کرده‌اند و یک میلیون کودک دیگر نیز در داخل این کشور آواره گشته‌اند.                                                                                                                                                                                                                                                

سارا جکسون، معاون منطقه‌ای سازمان عفو بین‌الملل در شرق و شاخ آفریقا و منطقه دریاچه‌های بزرگ، در این رابطه گفت: «فرار این یک میلیون پناهنده به اوگاندا، نقطه عطفی برای هوشیاری جامعه بین‌المللی است تا بیش از گذشته وارد عمل شوند؛ بدون توجه جامعه بین‌المللی به این اختلافات در سودان جنوبی، پناهجویان همچنان مجبور به فرار به کشور اوگاندا خواهند شد و این وضعیت بحران انسانی را در این کشور افزایش خواهد داد». وی افزود: «دولت اوگاندا، سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیر‌دولتی در تلاش هستند تا ضمن تامین نیازهای اساسی این پناهندگان از قبیل غذا، آب و پناهگاه، به دیگر نیازهای آنها از جمله حمایت‌های روحی و اجتماعی از کسانی که شدیدا آسیب دیده‌اند نیز به درستی پاسخ دهند.»

براساس گزارش‌های منتشره، اوگاندا روزانه حدود 2000 تبعه سودان جنوبی را پذیرش می‌کند و انتظار می‌رود تا پایان سال 2017، 400 هزار نفر وارد این کشور شوند که خود گرفتار مشکلات اقتصادی است؛ ولی مرزهای این کشور به روی آوارگان بسته نشده است. طبق اعلام سازمان ملل، در اجلاس همبستگی که در ماه ژوئن در کامپالا، پایتخت اوگاندا برگزار شد، اعضای حاضر در جلسه متعهد شدند تا اوگاندا را در پاسخ‌گویی به نیازهای فوری و بلند‌مدت پناهندگان یاری کنند. در این نشست مقرر شد، 960 میلیون دلار برای کمک‌های بشر‌دوستانه، اختصاص یابد؛ اما تاکید شد که مبالغ بسیار بیشتری برای رفع این مشکلات مورد نیاز است. کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در این رابطه خاطرنشان کرد، زمان آن رسیده است که دیگر کشورها نیز سهم خود را از این مسئولیت بر عهده بگیرند و برای کاهش فشار بر اوگاندا بیشتر تلاش نمایند.
سارا جکسون، نیز در این‌باره اذعان داشت: «عدم انجام این کار، سیاست‌های پناهندگی پیشرو در اوگاندا را تضعیف می‌کند و می‌تواند بحران انسانی را حتی بدتر از آنچه که در حال حاضر شاهد آن هستیم، به خطر بیندازد». به گفته وی، برای جلوگیری از جریان فرار پناهندگان از کشور نیز، بازیگران بین‌المللی و منطقه‌ای نیز باید اقدامات لازم را برای متوقف ساختن نقض حقوق غیرنظامیان سودان جنوبی به‌کار بندند. طبق اعلام کمیساریای پناهندگان، تاکنون هزاران نفر در طی جنگ داخلی در سودان جنوبی کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند. به گفته این نهاد، اوایل سال جاری خشونت‌ها و جنگ داخلی حتی برای مدت کوتاهی سودان جنوبی را دچار قحطی کرد.                                     

                                                                                                                                                                            

مرضیه عزیزیان

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

“ درخواست اوگاندا از جامعه بین‌المللی برای حل بحران پناهندگان سودان جنوبی ”