هشدار نهادهای حقوق بشری نسبت به شرایط اسفبار کودکان یمنی

کد بلاگ : #3562
تاریخ انتشار : یکشنبه, 15 مرداد 1396 16:33
تعداد بازدید کننده : 574
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار نهادهای حقوق بشری نسبت به شرایط اسفبار...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
جنگ عربستان علیه یمن در حالی وارد سومین سال خود شده که پیامدهای مرگبار این جنگ به وخامت اوضاع انسانی در این کشور انجامیده است؛ این در حالی است که کودکان بیشترین آسیب را از این جنگ می‌بینند.

طبق آمار سازمان ملل متحد، تا به امروز صدها کودک طی حملات جنگنده‌های سعودی کشته شده‌اند؛ بر اساس گزارش‌های صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان خود را در جریان حملات عربستان از دست می‌‌دهد؛ ولی مشکلات این کودکان تنها به این مساله محدود نمی‌شود، بلکه این حملات موجب مشکلات جسمی و روانی بسیار و همین‌طور محرومیت‌های گسترده در میان این کودکان شده است.
سوء تغذیه شدید و شیوع بیماری‌های مختلف، به ویژه وبا از دیگر تاثیرات مستقیم جنگ عربستان علیه یمن برای کودکان یمنی است. در همین ارتباط مدیران سه نهاد وابسته به سازمان ملل، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف)، برنامه جهانی غذا و سازمان بهداشت جهانی در تاریخ 26 جولای (4 مردادماه) با صدور بیانیه‌ای هشدار دادند که ترکیب شومی از جنگ، سوءتغذیه و شیوع وبا موجب شده است 80 درصد این کودکان یمنی، نیازمند کمک‌های فوری بشر دوستانه باشند. مدیران این سه نهاد بین المللی پس از دو روز بررسی و مذاکره پیرامون وضعیت اسفناک حیات انسانی یمن، در بیانیه خود تاکید کردند که بیش از 2 میلیون از این کودکان، فقط به سبب سوء تغذیه شدید مستعد وبا هستند و عمدتا این سوء تغذیه و بیماری‌های خطرناک بر هم تاثیر متقابل داشته‌اند. در این رابطه "جیمی مک گولدریک" هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل در یمن، در گزارشی اذعان داشت 7 میلیون کودک یمنی با گرسنگی مفرط مواجه و از هر 10 کودک یمنی هشت کودک دچار سوء‌تغذیه هستند. جنگ عربستان علیه یمن پیامدهای دیگری نیز برای کودکان یمنی داشته است. در این جنگ هزاران کوک یمنی، پدر و مادر یا دست‌کم یکی از والدین خود را از دست داده‌اند. از دست دادن حتی یکی از والدین تاثیرهای روانی شدیدی برای کودکان یمنی در پی خواهد داشت که این تاثیرات محدود به دوران جنگ نخواهد بلکه تاثیرات درازمدتی است. علاوه بر این، محروم شدن میلیون‌ها کودک یمنی از آموزش و تحصیل نیز از دیگر تاثیرات مستقیم جنگ عربستان بر کودکان یمنی است. در همین راستا صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) طی اطلاعیه‌ای در تاریخ 31 جولای (9 مردادماه) هشدار داد که به علت مسائل اقتصادی ناشی از جنگ، 4.5 میلیون دانش‌آموز یمنی از ادامه تحصیل باز خواهند ماند.
این نهاد بین‌المللی اذعان داشت، روند فوق در نتیجه تخریب مدارس در یمن، پرداخت نشدن حقوق کارکنان و معلمان و عدم بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید پیش آمده که جای نگرانی است.
طبق اعلام یونیسف، کارمندان وزارت آموزش و پرورش و معلمان این کشور از اواخر سال گذشته تا کنون حقوقی دریافت نکرده‌اند. در همین زمینه، سندیکای آموزش و پرورش در صنعا، پایتخت یمن نیز با اشاره به عدم پرداخت 9 ماهه حقوق معلمان خواستار اعتصاب کارکنان حوزه آموزش شده است. بر این اساس باید گفت، محروم شدن از تحصیل و آموزش نیز بر کیفیت زندگی آینده کودکان یمنی که اکنون نیز از فقر تاثیر پذیرفته است، تاثیرات منفی زیادی خواهد داشت.  هم چنانکه "میرچل ریلانو" نماینده صندوق کودکان ملل متحد در این رابطه اظهار داشت، محروم بودن کودکان در یمن از آموزش به علت تداوم جنگ، باعث می‌شود که آنان درمعرض ازدواج زودهنگام یا به خدمت گرفته شدن درجنگ قرار گیرند. وی افزود: «کودکان پسری که به مدرسه نمی‌روند، درمعرض به خدمت گرفته شدن (خدمت نظامی) قرار دارند و دخترانی نیز که به مدرسه نمی‌روند، درمعرض ازدواج زود از موعد قرار می‌گیرند و در آینده دور عواقب بدتری در پیش خواهند داشت». گفتنی است، سازمان ملل متحد قرار است ماه آینده گزارش سالیانه خود در مورد نقض حقوق کودکان در درگیری‌های نظامی را منتشر کند. بر این اساس شماری از گروه‌های حقوق بشری بین‌المللی از این نهاد خواسته‌اند تا نام عربستان را در این گزارش ذکر کند.

 

 

مرضیه عزیزیان 

پژوهشگر مسایل حقوق بشر

 

“ هشدار نهادهای حقوق بشری نسبت به شرایط اسفبار کودکان یمنی ”